Praėjusį savaitgalį vilniečių pamėgtas Vingio parkas ūžė nuo Rusijos dienos minėjimo renginio. Esu rusas, bet manęs čia niekas nekvietė, nieko apie šį renginį negirdėjau. Nieko apie jį turbūt ir nebūčiau išgirdęs, jei ne dešinieji apžvalgininkai nepraleidę progos priminti savo nedideliam, bet ištikimam gerbėjų rateliui apie gerai užsimaskavusią penktąją koloną.
Sergejus Tichomirovas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaip ir minėjau, esu rusas. Etninis. Niekada nesijaučiau dėl to geriau arba blogiau. Geresnis ar prastesnis. Niekas niekada man nepriekaištavo, kad mano vardas ir pavardė yra slaviškos kilmės. Niekas nesiūlė važiuoti į Rusiją.

Pilietine ir politine prasme, esu grynų gryniausias lietuvis. Moku mokesčius ir turiu pasą su Vyčiu kaip visi etniniai lietuviai, o Kovo 11-ąją žygiuoju su plazdančia lietuviška trispalve per Gedimino prospektą.

Tautišką giesmę traukdamas visada užsimerkiu ir jaučiu kaip šiurpuliukai per odą bėgioja. Sentimentalus patosas? Ne! Tokių kaip aš – dešimtys tūkstančių.

Vieni tarnauja savanoriais kariuomenėje, kiti garsina Lietuvos vardą skindami pergales sporto rungtyse arba džiugina kultūros mėgėjus savo kūriniais. Eugenijus Šuklinas, Andrius Mamontovas, Alina Orlova ir šimtai kitų rusų arba rusų kilmės lietuvių dirba, kuria, veikia vardan Tos.

Tačiau visokių yra. Visokių buvo ir praėjusį savaitgalį Vingio parke. Ir su niekieno nepripažintos Donbaso Respublikos vėliavomis, ir su KGB pulkininko VVP atvaizdais ant marškinėlių. Asmeniškai man gėda dėl tokių žmonių. Ir nesvarbu, kas jie yra – rusai, lenkai ar lietuviai.

Laimė, tokių, nepaisant galingos kaimyninės šalies propagandinės mašinos, buvo (ir, tikiuos, bus) mažuma. Bijau suklysti, tačiau, manau, kad jokios realios grėsmės ši mažuma niekam nekelia: didžioji jos dalis yra intelektualiai „skysta“, dezorientuota, mintanti „Russkoje radio“ bei „ORT“ muilu.

Ko reikia Lietuvos rusams? To paties kaip ir lietuviams – darbo ir atlyginimo, leidžiančio oriai gyventi ir išlaikyti savo vaikus, palankių verslo sąlygų, galimybių leisti savo vaikus į darželius ir mokyklas, saugių ir apšviestų gatvių, saugumo jausmo. Lietuvos rusai nereikalauja jokių išskirtinių politinių ir socialinių teisų.

Niekur nėra skundžiamasi ir valdžios dėmesio trūkumu, o būtent jis yra svarbiausias.

Buvusi konservatorių ir liberalų Vyriausybė 2010 m. panaikino Tautinių mažumų ir išeivijos departamentą. Tai buvo politinis gestas, liudijęs dešiniųjų požiūrį į tautines mažumas.

Tačiau skaudžiausia buvo dėl to, kad Lietuvai nedraugiškų šalių jėgos netruko pasinaudoti atsiradusiu vakuumu. Rytų kaimynė ne tik nuosekliai didino finansavimą tautinių mažumų organizacijoms, bet ir ėmėsi telkti lenkų ir rusų bendrijas bendriems politiniams projektams.

Buvusios Vyriausybės klaidas ištaisė XVI-oji Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė. Praėjusiais metais ministrų kabinetas sutarė dėl Tautinių mažumų departamento prie Vyriausybės steigimo. Veiklą jis pradės jau kitą mėnesį.

Tautinėms bendrijoms tokia įstaiga yra ypatingos svarbos klausimas. Ypač toms, kurios nenori turėti jokių sąsajų su Latvių gatve.
Tautinių bendrijų departamentas gali tapti tikra rakštimi tai pačiai Latvių gatvei. Be abejo, viskas priklausys nuo jo veiksnumo arba neveiksnumo.

Būtina kelti ambicingus tikslus. Kodėl kitais metais nepabandyti iš Rusų dienų organizatorių gretų išstumti tuos, kurie dergiasi iš Lietuvos? Ar nebūtų verta kurti specialius tautinių mažumų formatus kaip atsvarą Rusijos kontroliuojamoms organizacijoms? Gal reikia aktyviau telkti tautinių bendrijų lyderius? Gal vertėtų susitelkti ties mažumų jaunimu, kuriam Hario Poterio nuotykiai yra kur kas artimesni už Šuriko nuotykius?

Tikrai tikiu, kad Tautinių bendrijų departamentas imsis ryžtingų sprendimų, ilgalaikėje perspektyvoje leisiančių sumažinti Latvių gatvės įtaką Lietuvos tautinių mažumų gyvenime.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (34)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (144)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui (1)

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (255)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (264)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (3)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“

NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“.

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (64)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (121)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (18)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.