aA
„Tie, kas nežino praeities, yra pasmerkti ją pakartoti“
Džordžas Santajana (1863-1952) – ispanų kilmės amerikiečių filosofas, rašytojas.
Stasys Šedbaras
© DELFI / Tomas Vinickas

Šiomis dienomis mūsų žiniasklaidoje pasirodė nedidelė publikacija apie tai, kas pasikeitė rytų Ukrainos mokyklose, esančiose separatistų kontroliuojamose teritorijose. Labiausiai įsiminė komentaras apie iš esmės pasikeitusį istorijos dėstymą: vaikai nebegauna žinių apie tikrąją Ukrainos praeitį.

Savo krašto, savo valstybės istorijos žinojimas gali tapti reikšmingu veiksniu ugdant nacionalinį pasididžiavimą, patriotiškumą, pasirengimą aukotis dėl Tėvynės ir jos nepriklausomybės.

Lietuva, 1918 m. vasario 16 d. daugiau kaip po 120 nebūties metų lyg stebuklas prisikėlusi naujam gyvenimui, vėl buvo „praryta“ to paties agresoriaus 1940 metais.

Netrukus – birželio 15 d. – minėsime šios baisios netekties 75-metį. Minėsime labiau susitelkę, labiau ryžtingi, negu 1940-aisiais, kasdien vis labiau rengdamiesi tam, kad tokia pati lemtis nebepasikartotų. Turiu galvoje mūsų pastangas stiprinti gynybines galias, aktyvų buvimą Šiaurės Atlanto sutarties šalių sudėtyje. Kad vėl neprarastume laisvės, nepaleidę nė šūvio...

Bet ar tikrai 1940 m. birželio penkioliktoji išaušo nepaleidus nė šūvio? Vidurinės ir vyresnės kartos Lietuvos gyventojai, ko gero, tik gūžtelėtų pečiais, negalėdami nieko daugiau pasakyti. N

et ir oficialioji valdžia incidentą Ūtos pasienio policijos poste pradėjo minėti ne taip jau ir seniai. Todėl manytume, kad dar ir dar kartą prisiminti tas tragiškas Lietuvos valstybei dienas niekada nebus per daug.

Iš tiesų, kai 1940 m. birželio 15 d., tuoj po vidurnakčio, Ministras Pirmininkas Antanas Merkys posėdyje dalyvaujantiems ministrų kabineto nariams perskaitė Kremliaus ultimatumą, įsivyravo visiška tyla. Tylėjo ir posėdyje dalyvavę trys generolai, o pats Merkys atrodė galutinai pasimetęs.

Vienintelis Antanas Smetona priminė prieš keletą dienų vykusį Valstybės gynimo tarybos posėdį, kuriame buvo priimtas sprendimas priešintis ginklu. Tolimesnė Tautos patikėtinių diskusija buvo beprasmė – ginti valstybės tuometė Lietuvos valdžia nesiryžo.

Tačiau kai kas reikšmingo ir siaubingo tą lemtingą naktį įvyko kitoje Lietuvos vietoje – Ūtos pasienio policijos poste, Alytaus apskrityje.

Šiuos įvykius išsamiai ir vaizdingai aprašė istorijos profesorius Alfonsas Eidintas istoriniame romane „Ieškok Maskvos sfinkso“: apie 3 valandą 40 minučių be jokios priežasties rusų kareiviai apšaudė pasienio sargybos būstinę iš šautuvų ir kulkosvaidžių. Šaudymas tęsėsi apie 20 minučių, po kurio apie dvidešimt rusų kareivių prislinko prie būstinės, kuri buvo ir gyvenamasis namas, metė granatą, kuriai sprogus išdužo namo langai.

Po to šeši rusų kareiviai įsiveržė į sargybos būstą ir išsivedė vien apatiniais apsirengusį sargybos viršininką Aleksandrą Barauską į kiemą ir čia pat, prie prieangio, vienas rusų kareivis kelis kartus kirto jam kardu per galvą, o kitas, pareigūnui pargriuvus, dar iššovė į galvą. A.Barausko žmonai Onutei nespėjus susigaudyti, kas vyksta, ir bandant gelbėti vyrą rusų kareivis trenkė jai šautuvo buože. Po to visi sovietų kareiviai pasitraukė už sienos į savo pusę, o tas, kuris kirto kardu, nuėjo kvatodamasis.

Liko dvi dukrelės – septynmetė Onutė (A. Eidinto knygoje rašoma – Danutė) ir penkerių metukų Marytė. Kai į tragedijos ištiktą kiemą susirinko daugiau žmonių, viena mergaitė gailiai raudojo, kad nebeišvažiuos su tėveliu atostogų, kurios turėjo prasidėti būtent birželio penkioliktąją.

Kai atvykę pareigūnai paklausė, ar pasieniečiai atsišaudė, buvo atsakyta, kad velionis Aleksas nespėjo duoti komandos...

Logiškai mąstant toks išpuolis neturėjo jokios prasmės, tačiau šis istorinis faktas, šalia daugybės kitų, akivaizdžiai liudija, kad tai, kas toliau vyko tą pačią birželio penkioliktąją, buvo tiesioginė Kremliaus agresija ir palengvina diskusijas su tais toli į vakarus ar pietus nuo mūsų rytinių sienų patogiai gyvenančiais Europos sąjungos piliečiais, kurie kartais prabyla apie „savanorišką“ Lietuvos įstojimą į sovietinį lagerį. Beje, tie patys neretai deklaruoja ir didelę meilę Putinui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (118)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...

Siuntos pristatymas pavirto detektyvu: kurjeris nurūko iš pat panosės (101)

Panevėžiečių šeima, iš Lenkijos užsisakiusi brangių, per 1 000 eurų kainavusių, pirkinių,...

Išleistuves švenčiantys sostinės abiturientai – tarsi nulipę nuo raudonojo kilimo (131)

Trečiadienio popietę Šv. Kotrynos bažnyčioje džiaugsmingai suskambo varpai – šiandien...

JAV mokslininkės nužudymo Kretoje detalės šokiruoja: du kartus tyčia partrenkta automobiliu, paskui išprievartauta ir palikta (32)

Graikijoje nužudyta amerikiečių mokslininkė Suzanne Eaton buvo išprievartauta, antradienį...

Baltijos jūroje – pavojus, apie kurį žino retas lietuvis: nepastebėjus ženklo gali kainuoti gyvybę (83)

Nors šiuo metu oras jau visai neprimena birželį alinusių karščių, tačiau poilsiautojų...

Karbauskis: keisis mažiausiai keturi ministrai (69)

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad atnaujintoje Vyriausybėje...

Rasa Kazėnienė pratrūko: prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi (661)

Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė stebisi prokuratūros priimtu...

Ar galite atspėti, kam skirtas šis nuotraukoje matomas daiktas?

Su laikais keičiasi viskas. Istorizmo principas neleidžia praeities žmonių kasdienybės vertinti...

Ką pasaulio čempionato mėsmalėje keičia netikėtos žinios iš Lietuvos rinktinės varžovų stovyklų? laida „Iš viršaus“ (9)

Iki pirmojo ginčo kamuolio išmetimo pasaulio krepšinio čempionate Kinijoje teliko 44 dienos....