aA
„Lietuva – Europos inovacijų lyderė“, „Šalis, kurios gerovę sukūrė aukštosios technologijos“, „Inžinerijos, informatikos ir biotechnologijos talentų valstybė“, „Kūrybingų ir verslių mokslininkų lopšys“.
Svetlana Kauzonienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Susidomėjote? Nustebote? Netikite, kad tokios Lietuvą pristatančios pasaulinės žiniasklaidos antraštės galėtų būti realybė netolimoje ateityje?

Kaip tai įmanoma, paklausite? Paprastai – pradėkime nuo pradžių. Talentų ugdymas prasideda jau nuo dar-želio ir mokyklos. Norėdami pasiekti inovacijų proveržio turime ugdyti naują novatorių kartą. Todėl aktyviai skatiname STEAM – gamtos, technologijų, inžinerijos, kūrybingumo ir matematikos – mokslų populiarinimą pradedant darželiu. Siekiame, kad vaikams būtų sudarytos palankios sąlygos domėtis šiais mokslais nuo mažens. 

Veltui dedate pastangas, sakysite? Kokius vaikus, išskyrus vieną kitą „moksliuką“, gali traukti sudėtingi chemijos ir fizikos dėsniai, nuobodžios matematikos teoremos ir biologijos teorijos, ilgos skaitmeninės kompiuterinių programų sekos? Atsakymas taip pat paprastas – visus, nes vaikai iš prigimties yra mokslininkai – tyrinėtojai ir atradėjai, jie atviri ir kūrybingi, tereikia juos sudominti ir sudaryti tiriančiam aplinką jų smalsumui tinkamas sąlygas. 

Kad tai padaryti įmanoma, liudija KTU licėjus – pirmoji specializuota inžinerinė mokykla Lietuvoje. Gal nustebsite, bet į šią sudėtingus mokslus nuo pirmos iki dvyliktos klasės krimsti siūlančią mokyklą noriai eina patys vaikai. Kodėl? Nes čia vedami savo darbui atsidavusių pedagogų jie gali atrasti pasaulį atlikdami patrauklias jų amžiui tinkamas praktines užduotis laboratorijose. Nes jiems tiesiog įdomu. 

Švietimo ir mokslo ministerijos tikslas – padaryti, kad tokių inovatyvių ir vaikams patrauklių mokyklų būtų daugiau. Žinoma, iniciatyvą pirmiausia turi rodyti pati mokykla ir jos bendruomenė. Panaudodami Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijas naujomis gamtos ir tiksliųjų mokslo mokymo priemonėmis planuojame aprūpinti 600 pradinių ir pagrindinių mokyklų bei progimnazijų, pažangiausiose mokyklose veiktų modernios laboratorijos (vidurinės mokyklos ir gimnazijos naują laboratorinę gamtos mokslų kabinetų įrangą ir priemones gavo ką tik pasibaigusiu ES finansavimo periodu). Visos mokyklos bus skatinamos tampriai bendradarbiauti su universitetais ir kolegijomis, profesinio mokymo įstaigomis, verslo įmonėmis, kartu ugdant kūrybingą ir novatorišką jaunąją kartą, įtraukiant aukščiausios kvalifikacijos kūrybingus ir entuziastingus pedagogus. 

Didžiulė pagarba pedagogams. Jūs taip pat neliksite be dėmesio. Jums suteiksime įvairias galimybes tobulinti turimas ir įgyti naujas kompetencijas, stažuotis Lietuvos mokslo ir verslo slėniuose ir moderniausiuose užsienio mokslo centruose, pavyzdžiui, Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje CERN

O dabar sugrįžkime prie žiniasklaidos antraščių. Europos Komisija neseniai patvirtino Lietuvos sumanios specializacijos priemones – praktiškai esame pirmieji, kurių inovacijų į mokslą ir verslą strategija aprobuota europiniu lygiu. Tai kodėl gi nepasigirti garsiai?! 

2014–2020 m. struktūrinių fondų investavimo periodu finansinis Europos Sąjungos dėmesys, nukreiptas į inovacijas, koncentruojamas į efektyvų mokslo ir verslo bendradarbiavimo skatinimą per sumanios specializacijos strategiją. Sumani specializacija reiškia, kad investuojama į mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros sritis, kuriose šalis turi gerą įdirbį bei mokslo ir verslo bendradarbiavimo potencialą.

Lietuva yra patvirtinusi šešias sumanios specializacijos kryptis. Tai energetika ir tvari aplinka, įtrauki ir kūrybinga visuomenė, agroinovacijos ir maisto technologijos, nauji gamybos procesai, medžiagos ir technologijos, sveikatos technologijos ir biotechnologijos, transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos.

Sumani specializacija – tai Lietuvos verslo planas, kuris suteikia mums galimybes sutelkti dėmesį į mokslo kokybės stiprinimą, pritraukti verslo užsakymus, užsienio kapitalą bei pasaulinio lygio mokslo ir verslo lyderius ir įveiklinti mokslo ir verslo slėnius. Jau mokyklose rengdami novatorišką ir kūrybingą pamainą, užtikrinsime slėnių idėjos ir sumanios specializacijos prioritetų įgyvendinimo tęstinumą. 

Ar antraštė apie tokius Lietuvos pasiekimus įmanoma mūsų žiniasklaidos pagrindinių žinių sraute? Sakysite, neįmanoma – bendrame negatyvių sensacijų fone nėra vietos Lietuvą pozityviai pristatantiems faktams. Neįmanoma? Tikrai? Paklauskime savęs dar kartą. Ir pradėkime mąstyti kitaip. Idėjos įgyvendinamos tik tada, kai jomis tikima ir dėl jų dirbama.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip pradėti savo verslą: pinigų gauti lengva, sunkiausia visai kas kita (14)

Panevėžietės atidaryta mažoji bendrija „ Laikas desertui“ veikia tik ketvirtą mėnesį,...

„Gladiatorių mokyklos“ įkūrėjai piešia apgulties scenarijų: bus prieita iki kruvinų susidūrimų (1)

Piečiau Romos esančiu Trisulti vienuolynu ūmai susidomėjo medijos. Tačiau ne dėl jame...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį: kiekviena diena buvo tragedija (316)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

Užkalnis: kvepėkite, kaip 90-ųjų Gariūnų verslininkas (46)

„Bogart by Jacques Bogart“. Žinoma, nieko blogo nėra turėti savo gyvenimo apraše Gariūnų...

Pastebėjo tik akyliausi: Gintarės Gurevičiūtės suknelė „Žmonių“ apdovanojimų scenoje vos neiškrėtė pikto pokšto (23)

Net ir šou pasaulio vilkams stovėti scenoje, kuomet tave stebi šimtai tūkstančių žmonių, nėra...

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (393)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Kaip visiems laikams atsikratyti pajuodusių paakių (2)

Išties nemalonu be perstojo girdėti tą patį, kad ir su nuoširdžiu nerimu užduodamą, bet jau...

Staiga ėmė svaigti galva – būsena tęstis gali ir labai ilgai: gydytoja nurodo, kada ieškoti pagalbos labai dažnas negalavimas (15)

Staigiai pakilote nuo sofos ir apsvaigo galva ? Su tokiu jausmu tikriausiai yra susidūręs beveik...

Žmonių elgesyje įžvelgia pavojingą tendenciją: ji niekur nebuvo dingus (207)

„Kam turėtų atitekti mergaitė – naujiesiems tėvams ar broliui?“ Toks vienos televizijos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (116)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...