aA
Seimo dauguma, Vyriausybė bei Švietimo ir mokslo ministerijos vadovybė prieš šv. Kalėdas gavo „puikią“ Konstitucinio teismo dovaną: net virš 30 Mokslo ir studijų įstatymo nuostatų pripažinta prieštaraujančios Lietuvos Respublikos Konstitucijai.
Rimantas Vaitkus
Rimantas Vaitkus
© DELFI / Tomas Vinickas

Konstitucijai prieštarauja visas valdymo ir „krepšelinio“ finansavimo modelis. Taigi, savigyra užsiimančio švietimo ir mokslo ministro išliaupsinta aukštojo mokslo reforma patyrė fiasco.

„Krepšelių“ reforma

Esminis nuo 2009 m. pradėtos aukštojo mokslo reformos bruožas – suteikti studijų „krepšelius“ geriausiai egzaminus išlaikiusiems moksleiviams. Likusieji, kurių rezultatai bent per plauką blogesni, už savo studijas aukštojoje mokykloje priversti mokėti visą studijų kainą. Mokesčio dydis – didžiulė Lietuvos gėda: statistikos agentūros Eurydice duomenimis pagal studijų kainos, kurią turi mokėti studentai, dydį Lietuva aplenkė visas Europos Sąjungos šalis, išskyrus Didžiąją Britaniją.

Konstitucija aiškiai apibrėžia, kad gerai besimokantys valstybinėse aukštosiose mokyklose turi mokytis nemokamai. Tuo tarpu „krepšeliai“ buvo suteikiami ne gerai besimokantiems, o gerai egzaminus išlaikiusiems. Jau nekalbant apie milžinišką socialinę neteisybę ir skriaudą tiems vaikams, kuriems šiek tiek, gal per vieną balą iš 100 nepasisekė gauti geresnį egzamino įvertinimą. Konstitucijai prieštarauja ir „krepšelių“ skyrimas nevalstybinėms aukštosioms mokykloms. Norimos studijų kokybės krepšeliai neatnešė.

Priešingai, vaikydamosi jų kai kurios aukštosios mokyklos ėmė dubliuoti studijų programas, dažnai tam neturėdamos nei išteklių, nei dėstytojų. Kitos pigina studijų išlaidas – kuo mažiau dėstytojas dirba su studentu, tuo studijos pigesnės. Bet ar turi naudos toks išsilavinimas? Konstitucinis teismas nurodė skubiai pakeisti įstatymo nuostatas.

Spjūvis į aukštųjų mokyklų autonomiją

Pripažintas antikonstituciniu ir kita svarbi įstatymo dalis – aukštųjų mokyklų valdymas. Dabar pagal naują įstatymą valdymas primena tiesiog bolševikinius principus: suformuojama „kišeninė“ aukštosios mokyklos taryba, į kurią ministras deleguoja sau patikimus atstovus. Jie ne tik renka rektorių, bet ir priima visus svarbiausius sprendimus dėl aukštųjų mokyklų. Tarkime, sugalvotų tokia taryba privatizacijai perduoti pastatus ar valstybės patikėtą žemę – teisiškai nebelieka jokių galimybių priešintis tokiam sprendimui.

Puikiai žinome, kad tokių sprendimų laukia būrys žemės savininkų, kurių žemės dabar priskirtos aukštųjų mokyklų mokomiesiems ūkiams, botanikos sodams.

Katalikų bažnyčia, talkinant Vyriausybės atstovams, netgi viešai bando atimti šv. Jonų bažnyčią iš Vilniaus universiteto. Kas būtų galėjęs sutrukdyti šiems sprendimams? Keli mažumą atstovaujantys aukštosios mokyklos tarybos nariai, kuriuos rinko bendruomenė? Tiesiog gėda matyti, kad pagal akademinės (pabrėžiu – akademinės) autonomijos lygį Europos universitetų asociacijos duomenimis nusiritome į priešpaskutinę vietą Europos Sąjungoje. Ne ką geresnis ir mūsų finansinis savarankiškumas – 19 vieta iš 28 šalių. Ir štai galutinis sprendimas – valdymo modelis, kada visus esminius klausimus sprendžia ministro „kišeninės tarybos“ prieštarauja Konstitucijai.

Ar atsistatydins ministerijos vadovybė ir įstatymą rengusieji teisininkai?

Konstitucinis teismas pareiškė, kad tie pareigūnai, kurie rengė Mokslo ir studijų įstatymą, aiškiai žinodami, kad jis prieštarauja Konstitucijai turi prisiimti atsakomybę. Kaltas ne tik ministras ar viceministrė, kurie tiesiog „stūmė“ antikonstitucinį įstatymą. Kalti ir tie, kurie dėjo savo parašus, kad šis įstatymas, neva, atitinka teisės aktus. Negi šie teisininkai ramiai sau dirbs Seimo kanceliarijoje, ministerijoje ar Vyriausybėje.

Manyčiau, kad jie turėtų nedelsiant atsistatydinti, jei pas juos liko nors krislelis garbės. Belieka pripažinti viena – niekada nereikia bandyti buldozerio principu priiminėti tokį svarbų įstatymą. Deja, dabartinė valdžia net nebando konsultuotis su specialistais, atsižvelgti į aukštųjų mokyklų bendruomenių nuomonę. Todėl ir jų kalėdinė dovana, kurią pateikė Konstitucinis teismas, yra tokia, kokios ir galima buvo tikėtis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užkalnis pripažino: mano kūryba yra paveikta Indijos kvaišalų (55)

Žinoma, apie jokias nelegalias medžiagas ar receptinius sąmonę plečiančius preparatus aš...

Prokuroras įvardijo sukčių purvinus metodus: prašo kreiptis ir praradus menkiausias sumas (135)

Klaipėdos prokuroras Simonas Genys į „Delfi“ kreipėsi norėdamas įspėti apie sukčių...

Maudynių eketėje entuziastas: pas gydytojus einu tik tada, kai reikia pasikeisti vairavimo teises (40)

Spaudžiant šalčiui ne visiems norisi užsidaryti šiltuose namuose. Panevėžiečiai kaip tikri...

Stringant COVID-19 vakcinų pristatymui, SAM abejoja dėl prezidento iškelto tikslo iki vasaros vidurio paskiepyti 70 proc. gyventojų (123)

Stringant COVID-19 vakcinų pristatymui, būtų drąsu teigti, jog Lietuvai iki vasaros vidurio pavyks...

Rimas Šapauskas | D+

Rimas ir kunigas. Pokalbis su vyskupu Arūnu Poniškaičiu: nusikaltęs kunigas vis tiek lieka Bažnyčios nariu

Iš kur kyla gandai, stereotipai ir nesusikalbėjimas? Dažniausiai – iš nežinojimo. Ar tikrai...

Kineziterapeutas Žilvinas Pušnys | D+

Tai – vienas geriausių pratimų pilvo presui, bet dažnai atliekamas klaidingai: štai kaip jį daryti teisingai

Šis pratimas laikomas vienu veiksmingiausių pilvo presui . Pratimas apima daugiau nei vieną...

Laura Vagonė: man nieko niekada nereikėjo imti grožiu (106)

Ryški, drąsi ir energinga švenčių planuotoja Laura Vagonė atvira, dažnai ji veidrodyje nemato...

Šviesa tunelio gale: Dulkys dalijasi pozityvia koronaviruso statistika (178)

Lietuvai jau daugiau nei mėnesį gyvenant antrojo griežto karantino sąlygomis, sveikatos apsaugos...

COVID-19 protrūkiai Lietuvoje nesiliauja vaikų darželiuose ir įmonėse, sunki padėtis tęsiasi ir šalies globos namuose Per parą nustatyti 773 koronaviruso atvejai, mirė 18 asmenų (117)

Per praėjusią parą Lietuvoje ištyrus 5623 ėminius dėl įtariamo koronaviruso nustatyti 773 nauji...