aA
Tai ne aš, tai žurnalistas Arūnas Dumalakas vos viešai nenusikeikė, pamatęs Sodros pensijų skaičiuoklę. O susitvardęs pridėjo: „Pensijų skaičiuoklė griauna valstybę.“
Romas Lazutka
Romas Lazutka
© DELFI / Kiril Čachovskij

Reikia pripažinti – pataikė į dažno lietuvio protą ir širdį. Daugelis, nepriklausomai nuo išsilavinimo, nuoširdžiai įsitikinę, kad Sodra – kiauras maišas. Paskelbta skaičiuoklė neva tą tik patvirtina: „mokėsi 30,5 metų ir gausi 251 eurą“. Ir be jos kiekvienas susiskaičiuoja, o jei tingi, visad paslaugus instituto, kurio pavadinimas padorioj kompanijoj neminėtinas, prezidentas.

Kaip skaičiuojama? Moku nuo algos 34 proc. Sodrai, sumokėtus pinigus atsiimsiu senatvėj, kuri truks, geriausiu atveju, 10 metų (o didesnė tikimybė, kad pensinio amžiaus nesulauksiu, nes Kubilius...) Taigi 34 proc. nuo 1000 algos, 12 mėn. metuose ir 40 metų – sumoku 163 tūkst. besotei Sodrai. O ji, ką? Kadangi vidutinė gyvenimo trukmė 75 m., tai pensiją mokės apie 10 metų po 250 Eur/mėn., iš viso – tik 30 tūkst. iš Sodros. VAGYS!!! VISI VAGYS!!!

Tačiau eina 100-tieji modernios Lietuvos metai. Pabandykim himno žodžiais tariant tamsumas prašalinti ir gal vagys išsibėgios. Tam tereikia kelių minučių kantrybės, geros valios ir poros papildomų skaičių.

Pirma, iš 34 proc. nuo algos, sumokamų Sodrai, tik apie 19 proc. skiriama senatvės pensijoms. Galvojot, kad 34? Nuo šiandien galvokit kitaip, nes tarp 34 ir 19 šioks toks skirtumas. Likę 15 proc. įmokos išleidžiami nedarbingumo pensijoms, nedarbo, ligos, motinystės, sužalojimų išmokoms, sveikatos draudimui.

Antra, galvojat, kad jūs nesulauksit pensijos. Turit sutartį su Dievu? O štai kiti – 600 tūkst. paprastų mirtingųjų – neturi. Ir sulaukia. Sulaukę pensijos vidutiniškai gyvena ne 10 m., o 18,6 metų (moterys 21,8, vyrai 15,3 metų). Ir apie tai jau galvokit kitaip.

Ir dar, kai žaidžiat su Sodros skaičiuokle, turėkit galvoj, kad lyginti 30 metų ir mėnesio pensiją, tolygu lyginti pirštą su kitu pailgu daiktu. Jei žiūrit į mėnesio pensiją – 251 eurą, tai žiūrėkit ne į darbo metų skaičių, bet į mėnesinę įmoką Sodrai, t. y. į 130 eurų. O jei žiūrit į 30 draudimo stažo metų, tai žiūrėkit į beveik 20 metų, per kuriuos jums bus mokama pensija.

O visi teisingi skaičiai lentelėje. Tikiu, jie jus išlaisvins ir dešimtmečiais per visus kanalus platinamo anti-sodrinio marazmo.

Lentelė. Sodros senatvės pensijai sumokamų įmokų ir gaunamos pensijos (dis)balansai

Alga, eurai

Įmoka Sodrai (senatvės pensijos dalis = 19,3 proc. algos)

Išmokėtos pensijos dydis

Įmokų–išmokėtų pensijų balansas,

Per mėnesį, eurai

Per 30,5 m., tūkst. eurų

Per mėnesį, eurai

Per 18,6 metų, tūkst. eurų

Tūkst. eurų

Proc.

3000

579

212

639

143

-69

-33

2000

386

141

477

106

-35

-25

1000

193

70

315

70

0

0

850

164

60

291

65

5

8

400

77

28

218

49

21

75

200

39

14

186

42

28

200

Ir ką gi matom lentelėj? Vidutiniškai uždirbantys Sodros senatvės pensijai sumoka ir atgauna maždaug po 60–70 tūkst. eurų. Nei iš jų kas vagia, nei jie vagia. Daugiau uždirbantiems tenka sumokėti trečdaliu--ketvirtadaliu daugiau, nei atgauna. Jiems Sodra galėtų nepagailėti violetinių vokų su padėka už jų pinigus. Ne, ne Sodra, bet uždirbantieji apie minimalią algą ir mažiau, nes pastarieji gauna dovanų (ne, ne iš Sodros) iš gerai uždirbančių sąžiningų tautiečių. Pastarieji mažai uždirbusius pensininkus gelbsti nuo bado. Nepakenktų ir jiems laiškas iš Sodros: „nepamirškite padėkoti tautiečiams, kurių dėka jūs gaunate 2–3 kartus daugiau, negu įmokėjote“. Beje, stipriai remiamųjų yra apie 250 tūkst., o gausiai remiančiųjų – tik apie 50 tūkst. Taip, jie pilna burna turi šaukti – tvarkykim pensijų sistemą! Mes ne prieš finansuoti bemokslius vargdienius, bet kodėl taip pat dar ir nelegalus bei mokesčių optimizavimo didmeistrius?

Tikrai, su Sodros pensijom ne viskas gerai. Tačiau tik ne skaičiuoklė kalta. Tik tas prakeiktas lietuvio patiklumas netikrais pranašais. Advokatauti Sodrai, o juolab Socministerijai, nereikėtų. Deja, ir valstybės vištidėse kartais veisiasi lapės. Kas per personažas ta lapė? Ji supranta – kuo labiau tautos akyse pasmerksi Sodrą, tuo nedrąsesnė bus valdžia rinkti mokesčius, tuo daugiau klientų subėgs į privačius pensijų fondus. Lapių brolijai svarbu turėti ne tik savo institutą, asociacijas, federacijas, konfederacijas, bet ir ambasadorius valstybės taryboj.

Kaip kitaip paaiškinti, kad per 28 metus nesugebama tautai parodyti, kas yra su Nepriklausoma valstybe vienmetė, nuo Vokietijos nukopijuota Sodra. Nesugebama įtaigiai parodyti – nei mes, nei jūs nesam vagys. Esam vienoj valty, vieni nepajėgiam užsidirbti savo senatvei, kiti pajėgiam pirmuosius paremti. Paleiskim vieni kitų atlapus ir apsidairykim, kam tai naudinga.

Ne, pensijų skaičiuoklė nesugriaus valstybės. Jei rinktume ne tik šimtmečio idėjas, bet ir padarytus darbus, Sodros sukūrimas būtų vienas iš sėkmingiausių vidaus politikos kūrinių. Žinau, kad esat įtikinti priešingai. Grįžkite prie lentelės, dar šiek tiek blaivaus proto, geros valios ir pilietinės atsakomybės.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pasieniečiai parodė nematomus tarnybos užkulisius: po netikėto baltarusių poelgio pajuto, kad nuo šiol viskas bus kitaip (189)

Per migrantų krizę priešakinėse linijose atsidūrę pasieniečiai atlaikė sunkiausią periodą ir...

Prasidedant šildymo sezonui katilinės neapsirūpino biokuru, tiekėjai jo neturi: kur šildymo kainos augs daugiausia (232)

Dabar žadama, kad šildymo sezonas bus 30 proc. brangesnis nei pernai, o kai kuriuose miestuose,...

Trumpėja izoliacijos trukmė, ugdymo įstaigoms – specialus izoliacijos algoritmas (16)

Nuo šiandien izoliacijos trukmė sąlytį turėjusiems asmenims trumpėja nuo 14 iki 10 dienų,...

Bandymai pergudrauti VSAT baigėsi nesėkme: Kamerūno pilietė pasitelkė seną taktiką, neįleisti 24 migrantai (2)

Per praėjusią parą, nuo trečiadienio vidurnakčio iki ketvirtadienio, pasieniečiai neleistinose...

Navickienė: svarstoma atsisakyti privalomų COVID-19 testų kompensavimo (10)

Daugėjant susirgimų COVID–19, valstybė gali nebekompensuoti savanoriškai apsisprendusių...

Natalijos Bunkės vestuvių Maljorkoje tęsinys: su garsiais bičiuliais leidosi į privatų kruizą po Viduržemio jūrą (129)

Dainininkė Natalija Bunkė ir jos sutuoktinis Edgaras Eidėjus jau penkias dienas ilsisi...

Skaisgirytė pakomentavo prezidento pasakymą dėl galimo karantino: tai buvo raginimas dirbti (16)

Prezidento Gitano Nausėdos pasakymą, kad Vyriausybė, vėl svarstanti griežtesnes pandemijos...

Jaunimo dėmesį patraukė mikrobūstai: kainos – nuo 17 tūkst. eurų (12)

Rinkos analitikai kalba apie aukso amžių sostinės NT rinkoje. Tiesa, išaugusios būsto kainos...

Roma Macijauskaitė | D+

Kanapių ūkį įkūrusi pora: tai nepelnytai užmirštas ir sveikatai, maistui, tekstilei labai naudingas Lietuvos augalas

Užkietėjusiais miestiečiais save vadinę Eglė ir Titas Vertelkos net nemanė, kad įtemptas miesto...