aA
Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas patvirtino Etikos kodeksą, kuriuo uždraudė kritikuoti save ir policijos viršūnėles. Taigi, pasinaudoti konstitucine teisė kiekvienam turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti policijoje nuo šiol – sunkiau.
Robert Duchnevič
Robert Duchnevič
© LSDP

Policijos departamentą galima pagirti už puikius viešuosius ryšius: žiniasklaidoje savo sportinius pasiekimus demonstruojantis generalinis komisaras, modernūs automobiliai, policijos pareigūnų asmenukių pilnas feisbukas.

Tą mato tūkstančiai gyventojų. Tačiau Lietuvos policijos bendruomenėje ne viskas taip gerai, kaip atrodo. Didelė dalis pareigūnų skundžiasi dėl neigiamų policijos reformos pasekmių, o tarp profsąjungų ir policijos vadovybės jau ilgą laiką nėra konstruktyvaus dialogo. Maža to, rugpjūčio pradžioje įsigaliojo naujas Lietuvos policijos darbuotojų etikos kodeksas, kuris iššaukė eilinį pareigūnų nepasitenkinimą.

Dar nespėjus išblėsti emocijoms po naujojo Vidaus tarnybos statuto priėmimo, policijos generalinis komisaras Linas Pernavas priėmė įsakymą, kuriuo patvirtino naują policijos darbuotojų etikos kodeksą. Pareigūnai sunerimo, kad iš pirmo žvilgsnio trumpesniu ir konkretesniu naujuoju kodeksu bandoma dar labiau apriboti jų teises bei laisves.

Panašu, kad policijos vadovybė užsimojo sustiprinti absoliučiai visų policijos darbuotojų kontrolę, mat naujasis kodeksas taikomas ne tik policijos pareigūnams, t. y. statutiniams tarnautojams, bet ir kitiems policijoje dirbantiems valstybės tarnautojams bei darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.

Ypač daug dėmesio sulaukė kodekso 6.6. papunktis, kuris numato, jog policijos darbuotojas privalo būti tolerantiškas, viešai nereikšti asmeninių simpatijų ar antipatijų vadovams, pavaldiniams, kolegoms, visuomenės veikėjams bei visada išlikti objektyvus ir nešališkas.

Ši nuostata aktuali policijos vadovybei, kuri pastaruoju metu pareigūnų tarpe yra labai kritikuojama. Visa tai paslepia profesionali viešųjų ryšių kampanija. Kadangi į išorę lendantys nesutarimai Policijos departamentui yra nenaudingi, kodekso 6.6. papunktis yra lyg prevencinė priemonė, priverčianti policijos darbuotojus patylėti.

Lietuvos Respublikos Konstitucija užtikrina teisę kiekvienam žmogui turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Ši laisvė gali būti ribojama tik įstatymu, jeigu tai yra būtina, kad būtų apsaugota žmogaus sveikata, garbė, orumas, dorovė, jo privatus gyvenimas arba ginama konstitucinė santvarka. Konstitucijos 33 straipsnis numato piliečiams teisę kritikuoti valstybės įstaigų ar pareigūnų darbą. Policijos darbuotojai taip pat yra lygiateisiai Lietuvos piliečiai.

Suprantama, kad darbo ar tarnybos metu jie turi išlikti nešališki ir tinkamai atlikti savo pareigas. Tačiau Etikos kodekse įtvirtintas draudimas viešai reikšti simpatijas ar antipatijas policijos vadovybei, gali būti interpretuojamas kaip draudimas apskritai kritikuoti vadovybę. Kadangi aktyviems kritikams ir eilinių pareigūnų teisių gynėjams kilti karjeros laiptais policijoje žymiai sunkiau, toks teisinis reguliavimas dar labiau apsunkina policijos profsąjungų veiklą.

Kai tarp įstaigos vadovybės ir darbuotojų nėra konstruktyvaus dialogo, būtent viešumo dėka visuomenėje gimsta diskusija, kurios metu išryškėja egzistuojančios problemos ir jas imamasi spręsti.

Deja, šiuo metu viską bandoma nuslėpti. Spaudoje mirga teigiama informacija apie sulaikytas nusikalstamas grupuotes ir kitus policijos pasiekimus, tačiau beveik nekalbama apie tai, kas vyksta žemiausiu lygmeniu. Taigi, ten kur pagalba kiekvieną dieną reikalinga eiliniam žmogui. Apie tai bando kalbėti patys pareigūnai, tačiau jų balsas nuolat slopinamas.

Darnios policijos, kaip ir bet kokios kitos, sistemos, negali sukurti saujelė žmonių. Kritika ir diskusijos reikalingos tam, kad nuolat tobulintume tai, kas sukurta. Jeigu policijos darbuotojai, turintys nemenką darbinę patirtį bus priversti tylėti, o visos problemos atsidurs po kilimu, laikui bėgant, policija nesugebės užtikrinti visuomenės saugumo. Smuks policijos pareigūno profesijos prestižas, o kas dėl to kaltas, kaip visada, beliks tik spėlioti.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pamačiusi mažamečio tėvų elgesį pajūryje pasijuto bejėgė: pasiturintys, bet apie nieką negalvoja (85)

Birželio mėnesį šalyje padaugėjo nelaimingų atsitikimų, per kuriuos nukentėjo mažamečiai...

Koronavirusas nustatytas nėščiai moteriai, kariui ir nužudymu įtariamam asmeniui (32)

Du iš trijų per praėjusią parą patvirtintų naujų koronaviruso atvejų yra susiję su jau...

Abiturientų pareiškimai po egzamino skambėjo skandalingai: ekspertai tvirtina, kad kelti kartelę reikia jau dabar pačioje egzamino konstrukcijoje užprogramuota didelė bėda (90)

Išprovokuoti diskusiją apie lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino temas nebuvo sunku –...

Vyro kankinta moteris pasakė „stop“: valstybė padeda tik alkoholikėms ir neprižiūrėtiems vaikams

Norėčiau pakomentuoti dabartinę situaciją Lietuvoje iš besiskiriančios mamos pozicijos. Kaip jau...

Nustebsite pamatę, kaip atrodo 4 žvaigždučių kempingas Palangoje: nestandartinės nakvynės vos už 10 eurų (17)

Atvykusius atostogauti į Palangą pasitinka žmonių jūra ir nesibaigiantis šurmulys, tad...

Teisininko komentaras. Ar sutuoktinis atsako už kito sutuoktinio verslo skolas? (4)

Bendros sutuoktinių prievolės yra tik tos, kurios kyla iš sutuoktinių bendro turto tvarkymo ir...

Pauli efektas – tikriausiai ir jūs pažįstate žmonių, prie kurių technika tiesiog sugenda (7)

Wolfgangas Pauli 1945 metais gavo Nobelio premiją – jo kandidatūra buvo iškelta paties A....

Darbuotojams, grįžtantiems iš prastovų – patarimas: kol kas neatostogaukite (48)

Tris mėnesius prastovose buvę darbuotojai, grįžę į darbą ir nusprendę atostogauti gali...

Užkalnis: kvepalai vyrams, kurie nori kvepėti, kaip jaunos moterys (38)

Norėjau pradėti nuo parašymo apie tai, kaip daug turiu kvepalų, pinigų ir kiek daug aplankau...

|Maža didelių žinių kaina