Visuomenė turbūt jau atsikando įvairių ribojimų ir draudimų, tačiau kai kada tam tikri ribojimai yra būtini, siekiant apsaugoti patį žmogų nuo jo neatsakingų veiksmų.
Rimantė Šalaševičiūtė
© DELFI / Tomas Vinickas

Atsakingo skolinimosi įpročių, turbūt, reikia išmokti. Kiek skaudžių istorijų jau girdėjome ne tik dėl gyvenimo aplinkybių, bet ir dėl elementaraus ekonominio raštingumo trūkumo, kuris mus vejasi dėl to, kad mokyklose tokio dalyko anksčiau vaikai nebuvo mokomi. Situacija po truputį keičiasi, tačiau neatsakingai besiskolinančių dar yra, ir tie žmonės ne visuomet turi tvarias pajamas. Valstybės remiamas, t. y. įvairių pašalpų gaunantis, žmogus turėtų būti atsakingesnis, kitu atveju – neįvertinus galimybės grąžinti paskolas įklimpstama į skolų liūną.

Kartu su Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos seniūnu Andriumi Palioniu Seime pateikėme Vartojimo kredito įstatymo pataisą, kuria būtų ribojama galimybė gauti paskolas pašalpų gavėjams. Šis ribojimas apsaugotų pačius vartotojus. Nes iki šiol skolininkai, negalėdami grąžinti kreditų, netenka vilties ištrūkti iš skurdo, o iš valstybės gautą paramą išmokomis vėl įsuka į skolų ratą.

Įstatymo projekte siūloma nebeleisti kredito įstaigoms vertinant kliento kreditingumą atsižvelgti į valstybės mokamas išmokas vaikams, laidojimo pašalpas, šalpos pensijas, socialinę paramą, našlaičių pensijas, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas. Siūlome pašalpų gavėjams neišduoti vekselių. Šiuo metu kreditų įmonės pajamomis gali laikyti visas norinčiojo pasiskolinti gaunamas išmokas.

Iš valstybės gaunamos vartojimo kredito gavėjo pajamos nėra tvarios, nuolatinės ir pakankamos, kad būtų galima prisiimti finansinius įsipareigojimus. Neretai vartojimo kredito gavėjams pritrūksta finansinių žinių, patirties ir dėl to pasiskolinama objektyviai neįvertinus galimybės grąžinti vartojimo kredito. Mūsų projekto tikslas – apginti pačių vartotojų teises, panaikinant galimybę vartojimo kredito davėjams piktnaudžiauti įstatymu suteiktomis teisėmis.

Per prievartą kredito įstaigos paskolų nedalina, tačiau išduoda paskolą jos pageidaujančiam žmogui, kuris pats neįvertina, kaip ateityje tą skolą grąžins. Turbūt sutiksite, kad motinystės ar tėvystės atostogų metu, gaunant išmokas iš valstybės, reikėtų elgtis atsakingai ir papildomų finansinių įsipareigojimų neprisiimti, kol nesugrįžtama į darbą ir negaunama tvarių, stabilių, ilgalaikių pajamų.

Priimant iš vartojimo kredito gavėjo ar, juo labiau, kitų asmenų vekselį, kaip įsipareigojimų įvykdymo užtikrinimo priemonę, dar labiau suvaržomos vartojimo kredito gavėjo bei kitų asmenų, kaip vartotojų, teisės. Tokiu atveju įstatymu ne tik neginamos, tačiau ir dar labiau suvaržomos vartotojų teisės. Juk vekselis paskolų bendrovėms leidžia išreikalauti mokėtinas sumas ne tik iš asmens, kuris dėl finansinių žinių ir patirties trūkumo prisiėmė per didelius finansinius įsipareigojimus, tačiau ir įpareigoti kitus susijusius asmenis atsakyti už skolininko įsipareigojimus.

Mes tikimės pačių žmonių supratimo ir palaikymo visuomenėje, siekiant išspręsti taip dažnai pasitaikančią skolų bėdą. Įstatymas Seime po pateikimo sulaukė nemažo palaikymo. Dėl jo dar bus diskutuojama, tačiau tikimės, sulauksime pritarimo ir padėsime tai visuomenės daliai, kuri pati negali objektyviai vertinti finansinių galimybių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Helsinkyje prasideda Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimas (100)

Pirmadienį Helsinkyje susitinka JAV ir Rusijos vadovai. Tai pirmasis dvišalis Donaldo Trumpo...

Venckienės byloje JAV – buvusio vyro laiškas: baimės ir nuogąstavimai dėl sūnaus (274)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) teismas jau išnagrinėjo Neringos Venckienės bylą ir pateikė...

Ar Lietuvai pavojingas Trumpo susitikimas su Putinu? (235)

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį Helsinkyje susitinka su Rusijos vadovu...

Meistrai išgyvena aukso amžių: prisikviesti neįmanoma, prašo nerealių sumų (748)

Sugedęs šaldytuvas, skalbimo mašina, nuolat tekantis vanduo iš klozeto bakelio – tikras galvos...

Finalo atgarsiai: antrą kartą išsiskleidęs Putino skėtis ir daininga kroatų paskutinė vakarienė (5)

Vladimiro Putino skėtis tapo baigiamuoju pasaulio futbolo čempionato Rusijoje akcentu. Per...

Atsikratymas sena dujine virykle tapo tikru galvosūkiu: lengviau būtų buvę palikti prie konteinerio nurodė tokių atliekų surinkimo vietas

Sena dujinė viryklė gali virsti galvos skausmu – neturintys galimybės pristatyti tokią...

Ar Kauno algos kada nors bus didesnės už Vilniaus? TOP30 daugiausiai uždirbančių profesijų (148)

Šių metų pradžioje vidutinis atlyginimas Kaune buvo maždaug šimtu eurų mažesnis nei Vilniuje....

Atlanta link altoriaus žengė su paslėpta ant batelių mylimojo žinute: vestuvių rytą pamačiusi dovaną susigraudino (14)

Šį savaitgalį amžiną meilę vienas kitam prisiekė buvusi atlikėja, o dabar renginių...

Kotletų reabilitacija: geras skonis slypi paprastose detalėse (16)

Po Dainų šventės maisto skandalo ir visų tų matytų marmalų man norisi kiek reabilituoti...

Ankštiniai produktai: pavojinga augalinių baltymų pusė (23)

Įvairūs ankštiniai produktai ( pupelės , žirniai, lęšiai, soja, avinžirniai ir žemės...