aA
Žmonės turi apsispręsti, ar kaupti senatvės pensijoms, ar ne. SODRA pateikė skaičiuokles, kokia būtų Jūsų pensija, pasirinkus vieną ar kitą kelią. Gerai, kad yra skaičiuoklės, tačiau neaišku, ką jos skaičiuoja ir kaip tą daro, nes reformuodami sistemą politikai dar nepateikė daug konkrečių atsakymų.
Rimantas Jonas Dagys
Rimantas Jonas Dagys
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pradžioje norėčiau priminti, kad nuo naujų metų valstybė turi tik vieną valstybinę pensijų sistemą – SODRĄ, kurioje mūsų pensijos ateityje bus maždaug lygios vidutinės algos ketvirtadaliui. Pensijų kaupimo sistema išmesta iš valstybinės sistemos, tapo visiškai privačiu reikalu. Jai bus mokamos įmokos iš mūsų uždirbtų pinigų prieš tai pilnai atsiskaičius su valstybe, t. y. sumokėjus visus priklausančius mokesčius. Tai kiekvieno iš mūsų pinigai, todėl turėtų būti tvarkomi principu „kur noriu, ten juos dedu“.

Tačiau sistemos reformatoriai sugalvojo mechanizmą, kaip dirbtinai priversti tave kaupti pensijai: tai ir priverstinai pririšti jaunus žmones prie kokio nors privataus pensijų fondo, ir mokėti valstybės subsidiją besidraudžiantiems – tiems, kas mokės 3 proc. nuo uždirbtos algos, 1,5 procento nuo vidutinės algos pridės valstybė. Tačiau bėda ta, kad 1,5 proc. valstybės priedas iš esmės yra tik skatinimo priemonė, o ne tvirtas teisinis įsipareigojimas.

Įstatymas nenumato sukauptos pensijų pinigų sumos privalomo indeksavimo, o tai reiškia, kad sukauptos pensijos savo perkamąja verte metai iš metų galės mažėti.
Rimantas Jonas Dagys

Tai reiškia, kad pasikeitus politinei valiai ar esant ekonominiams sunkumams, matyt, jos bus galima ir atsisakyti, kaip ir bet kurios egzistuojančios lengvatos. Taigi kaupimas 3+1,5 gali virsti 3+0. Priminsiu, kad jaunas žmogus apsispręsdamas dėl kaupimo turės atspėti, kokia gali būti politikų valia kokiems 50 metų į priekį... Taigi, kokį variantą skaičiuoja SODROS skaičiuoklė – 3+1,5 ar 3+0?

Toliau dar įdomiau. Atėjus pensijos mokėjimo laikui, sukaupusiems reikiamą įmokų kiekį, reikės pasirinkti anuiteto rūšį, t. y. kokiu būdu sukaupti pinigai bus jiems išmokėti, nes apsidraudęs iš karto jų visų negaus.

Įstatyme numatyti du būdai. Vienas, kai, remiantis prognozuojama gyvenimo trukme išėjus į pensiją (maždaug 20 metų), paskaičiuojama sukauptų pinigų suma, tenkanti kiekvienam pensijos mokėjimo mėnesiui, ir mokama iki gyvenimo pabaigos. Gyveni ilgiau nei 20 metų – išloši, mažiau – praloši, nes toks mokėjimo būdas nenumato likusių neišmokėtų pinigų paveldėjimo. Kitas būdas numato galimą dalies įmokų paveldėjimą. Didžioji dalis (nežinia, kokia konkreti) sukauptų pinigų bus paskirta periodinėms mėnesinėms išmokoms, mažesnioji dalis paskirta Jūsų anuitetui, kuris Jums bus mokamas sulaukus 85 m. ir mokamas iki gyvenimo pabaigos. Paveldimos bus mėnesinės išmokos, kurios mokamos iki 85 metų.

Nesigilinsiu daugiau į šią komplikuotą sistemą. Atkreipsiu dėmesį į dvi problemas. Pirma – įstatymas nenumato sukauptos pensijų pinigų sumos privalomo indeksavimo, o tai reiškia, kad sukauptos pensijos savo perkamąja verte metai iš metų galės mažėti. Antra – iki šiol, nei įstatyme, nei kitur nėra numatyti jokie konkretūs skaičiai, kiek kainuos anuitetų administravimas, kuri sukauptų pinigų dalis bus skirta periodinėms išmokoms, jeigu pasirinksite paveldimo anuiteto kelią, kiek laiko bus mokamos išmokos Jums sukakus 85 m. ir t.t.

Ar Jūs savo valia drausdamiesi ir nežinodami konkrečių skaičių sutiktumėte pasirašyti sutartį su draudimo bendrove? Tai kokius skaičius prognozuodama mūsų pensijas naudoja SODROS skaičiuoklė? Kokia skaičiuoklės prasmė?

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Verygos atsakas valdantiesiems: situacija nejuokinga, prašome nesusireikšminti (458)

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad situacija Seime jau yra...

Ant kilimėlio pas Nausėdą – pirmoji kandidatė į ministrus: svarstyti vaiko pinigų ir pensijų indeksavimo klausimai (170)

Paskyręs Ingridą Šimonytę premjere prezidentas Gitanas Nausėda pradėjo susitikimus su...

Bliūkšta pagrindinė Švedijos teorija apie koronavirusą? (185)

Beveik nėra duomenų, kad kolektyvinis imunitetas („herd immunity“ – angl.) padėtų Švedijai...

Lietuvoje galėtų atsirasti nauja universali pagalbos priemonė verslui (34)

Dėl Covid-19 protrūkio veiklą sustabdžiusios arba apribojusios įmonės Lietuvoje galėtų...

Kelionių agentūros vadovė atsakė, kodėl žmonėms iki šiol negrąžinami pinigai už neįvykusias keliones nuomonė (19)

Girdėtas klausimas, tiesa? Tam, kad būtų lengviau suprasti visą kelionių pardavimo-pirkimo...

Liudas Dapkus. Kaip rusai išpranašavo Amerikos subyrėjimą (40)

Pilietinis karas Amerikoje. Tam tikros pakraipos leidiniuose ir forumuose ši tema pastaruoju metu...

Emigrantę bandęs suvystyti sukčius liko ant ledo: perspėja kitas moteris (6)

Noriu papasakoti gražią meilės istoriją patiklioms Lietuvos moterims. Internetinės pažintys...

Škotija pirmoji pasaulyje menstruacijoms skirtus produktus dalins nemokamai (8)

Antradienį Škotijos parlamento nariai vienbalsiai patvirtino „Menstruacijoms skirtų produktų...

Transliacija / Sportinė forma. Kita profesija besimėgaujantis Mažeika: jaučiu, kad esu futbolo „persivalgęs“

„Delfi TV“ laidoje „ Sportinė forma “ – vienas geriausių Lietuvos futbolo teisėjų...

Atsitiktinai dykumoje aptiko lyg iš niekur išdygusį monolitą: priminė sceną iš filmo apie ateivius (9)

Įprastinis aplinkosaugininkų skrydis sraigtasparniu virto į kažką neįtikėtino: JAV Jutos...

|Maža didelių žinių kaina