aA
Žmonės turi apsispręsti, ar kaupti senatvės pensijoms, ar ne. SODRA pateikė skaičiuokles, kokia būtų Jūsų pensija, pasirinkus vieną ar kitą kelią. Gerai, kad yra skaičiuoklės, tačiau neaišku, ką jos skaičiuoja ir kaip tą daro, nes reformuodami sistemą politikai dar nepateikė daug konkrečių atsakymų.
Rimantas Jonas Dagys
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pradžioje norėčiau priminti, kad nuo naujų metų valstybė turi tik vieną valstybinę pensijų sistemą – SODRĄ, kurioje mūsų pensijos ateityje bus maždaug lygios vidutinės algos ketvirtadaliui. Pensijų kaupimo sistema išmesta iš valstybinės sistemos, tapo visiškai privačiu reikalu. Jai bus mokamos įmokos iš mūsų uždirbtų pinigų prieš tai pilnai atsiskaičius su valstybe, t. y. sumokėjus visus priklausančius mokesčius. Tai kiekvieno iš mūsų pinigai, todėl turėtų būti tvarkomi principu „kur noriu, ten juos dedu“.

Tačiau sistemos reformatoriai sugalvojo mechanizmą, kaip dirbtinai priversti tave kaupti pensijai: tai ir priverstinai pririšti jaunus žmones prie kokio nors privataus pensijų fondo, ir mokėti valstybės subsidiją besidraudžiantiems – tiems, kas mokės 3 proc. nuo uždirbtos algos, 1,5 procento nuo vidutinės algos pridės valstybė. Tačiau bėda ta, kad 1,5 proc. valstybės priedas iš esmės yra tik skatinimo priemonė, o ne tvirtas teisinis įsipareigojimas.

Įstatymas nenumato sukauptos pensijų pinigų sumos privalomo indeksavimo, o tai reiškia, kad sukauptos pensijos savo perkamąja verte metai iš metų galės mažėti.
Rimantas Jonas Dagys

Tai reiškia, kad pasikeitus politinei valiai ar esant ekonominiams sunkumams, matyt, jos bus galima ir atsisakyti, kaip ir bet kurios egzistuojančios lengvatos. Taigi kaupimas 3+1,5 gali virsti 3+0. Priminsiu, kad jaunas žmogus apsispręsdamas dėl kaupimo turės atspėti, kokia gali būti politikų valia kokiems 50 metų į priekį... Taigi, kokį variantą skaičiuoja SODROS skaičiuoklė – 3+1,5 ar 3+0?

Toliau dar įdomiau. Atėjus pensijos mokėjimo laikui, sukaupusiems reikiamą įmokų kiekį, reikės pasirinkti anuiteto rūšį, t. y. kokiu būdu sukaupti pinigai bus jiems išmokėti, nes apsidraudęs iš karto jų visų negaus.

Įstatyme numatyti du būdai. Vienas, kai, remiantis prognozuojama gyvenimo trukme išėjus į pensiją (maždaug 20 metų), paskaičiuojama sukauptų pinigų suma, tenkanti kiekvienam pensijos mokėjimo mėnesiui, ir mokama iki gyvenimo pabaigos. Gyveni ilgiau nei 20 metų – išloši, mažiau – praloši, nes toks mokėjimo būdas nenumato likusių neišmokėtų pinigų paveldėjimo. Kitas būdas numato galimą dalies įmokų paveldėjimą. Didžioji dalis (nežinia, kokia konkreti) sukauptų pinigų bus paskirta periodinėms mėnesinėms išmokoms, mažesnioji dalis paskirta Jūsų anuitetui, kuris Jums bus mokamas sulaukus 85 m. ir mokamas iki gyvenimo pabaigos. Paveldimos bus mėnesinės išmokos, kurios mokamos iki 85 metų.

Nesigilinsiu daugiau į šią komplikuotą sistemą. Atkreipsiu dėmesį į dvi problemas. Pirma – įstatymas nenumato sukauptos pensijų pinigų sumos privalomo indeksavimo, o tai reiškia, kad sukauptos pensijos savo perkamąja verte metai iš metų galės mažėti. Antra – iki šiol, nei įstatyme, nei kitur nėra numatyti jokie konkretūs skaičiai, kiek kainuos anuitetų administravimas, kuri sukauptų pinigų dalis bus skirta periodinėms išmokoms, jeigu pasirinksite paveldimo anuiteto kelią, kiek laiko bus mokamos išmokos Jums sukakus 85 m. ir t.t.

Ar Jūs savo valia drausdamiesi ir nežinodami konkrečių skaičių sutiktumėte pasirašyti sutartį su draudimo bendrove? Tai kokius skaičius prognozuodama mūsų pensijas naudoja SODROS skaičiuoklė? Kokia skaičiuoklės prasmė?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė: likus pusantrų metų iki Seimo rinkimų formuoti naują Vyriausybę yra per didelė prabanga (1)

Iki rinkimų likus vos kelioms dienoms kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė sako, kad...

Net ir paskelbusi apie karjeros pabaigą Meilutytė veikiausiai bus nubausta sulaukė dar vieno dopingo kontrolės vizito (42)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (190)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (203)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kodėl jie smurtauja ir rėkia? (85)

„Beržinės košės gavom, bet normalūs užaugom“, tikina tie patys žmonės, kurių mėgstamas...

Žiniasklaida: Theresos May planas žlugs (10)

Britų ministrės pirmininkės Theresos May paskutinis bandymas gelbėti savo susitarimą su Europos...

Kelti vestuvių į JAV išskubantis Gebenas: kitą sezoną tikrai noriu būti „Žalgiryje“ laida „Krepšinio zona“ (1)

Prieš metus iš JAV į Lietuvą sugrįžęs Martinas Gebenas LKL senbuviams atrodė žalias...

Karbauskis palinkėjo Nausėdai sėkmingų rinkimų ir pasiguodė dėl Grybauskaitės papildyta 13:00 val. (360)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Paskubėkite, gudobelės jau sužydėjo: Bružienė papasakojo, kam tai – tikras išsigelbėjimas

Ot šimts gegučių, gudobelės sužydėjo! Tad skubėdams velkies storą žieminį kušūlį,...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu dar papildyta (170)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...