aA
Kad ir kaip visuomenė priešinasi, kad ir kokius kitus racionalius sprendimus kas nors siūlo – aplinkos ministras Simonas Gentvilas lyg užburtas – stumia savo numatytos formos mokestį už automobilius ir vadina jį ekologiniu. O aš manau, kad tai tiesiog pinigų surinkimo mokestis. Jau girdžiu – ką siūlai, Žemaitaiti? Siūlau įskaičiuoti mokestį į kuro kainą. Tai bus socialiai teisinga ir efektyvu.
Remigijus Žemaitaitis
Remigijus Žemaitaitis
© DELFI / Andrius Ufartas

Kai S. Gentvilas taip karštai laikosi savo, pradedi įtarti, kad ekologinio mokesčio tikslas yra tiesiog pinigų surinkimas. Suprantama, su tokiomis skylėmis biudžete vien PSD mokesčio užkaišymui nepakaks. Reikia dar ko nors – gal ekologinį automobilių mokestį?

O kaip tokį kasmetinį mokestį mokės maršrutinis transportas? Atsakymo nėra. O kaip bus su įmonių automobiliais? Apmokestins, kaip visus? Daliai įmonių iškart šakės. Tranzitiniam transportui mokestis nenumatomas. Kodėl?

Dalis vairuotojų piktinasi, kad jų būsimas įnešamas mokestis bus panaudotas bet kam – tik ne vairuotojams. Išleis elektriniams autobusams ir paspirtukams, kuriais jie gyvenime nesinaudos. Gal geriau už vairuotojų pinigus tiesti kelius? Kai kurie iš anksto pareiškia, kad automobilio atsisakys visai. Gal tuomet ir bus daugiau ekologijos, tačiau motyvacijos kurti ekonomiką neliks visai.

Koks gali būti socialiai teisingas mokestis? Labai paprasta – kuo daugiau važiuoji, tuo daugiau suvartoji degalų. Mažai važiuoji – mažai moki. Tavo automobilis neekonomiškas? Nusipirksi ekonomiškesnį ir mokėsi mažiau mokesčio.

Mano paskaičiavimais šis mokestis sudarytų vos vieną ar pusantro cento prie esamos degalų kainos. Būtų surinkta dabar ministro pageidaujama suma. Galėtų leisti į valias. Mokestis būtų garantuotai surinktas, todėl galima planuoti ir takelius paspirtukams, ir žvyrkelių asfaltavimą.

Beje, geresni keliai regionuose paskatintų žmones įsigyti naujesnius, taupesnius, švaresnius automobilius. Žvyrkeliais drožti lizingu pirktą daiktą neatrodo racionalu.

Sako – turėsim mokesčio nuolaidas pensininkams ir įmonėms? Tuomet nesurinksime mokesčio! Paaiškės, kad visas mašinas šeimoje turi tas senukas, kuris gal net vairavimo teisių neturi. Pensininkai ir taip dažnai šelpia savo anūkus. Dabar dar ir šitai?

O gal darbe pagal panaudą naudojamus automobilius apsimokės perduoti įmonėms? Išvien painiava, dvigubi standartai ir įstatymo skylės, kuriomis žmonės tikrai pasinaudos.

Kartoju – pusė arba vienas procentas prie degalų kainos – visos problemos išspręstos. Gal tai centas, o gal pusantro. Reikiama suma bus surinkta nuo absoliučiai visų veikiančių vidaus degimo variklių. Neabejoju, kad tokiam socialiai teisingam mokesčiui mažai kas prieštaraus. Nebent tie, kurie išvis nenori mokėti mokesčių.

Modernu yra apmokestinti taršą, o ne daikto turėjimą. Juk kol automobilis nenaudojamas, tol jis neteršia. Ar taip sunku suprasti, Simonai?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(98 žmonės įvertino)
4.7041

Top naujienos

Ekspertas: jei Rusija apsisprendžia, tai klausimas ne mėnesių, o savaičių (98)

Praėjusią savaitę vyko ne vienas pokalbis tarp Vakarų ir Rusijos. Nepaisant to, Jungtinės...

Rusijos dujų tranzito planas neleidžia Europai atsikvėpti

Rusija išlaiko įtampą Europos gamtinių dujų rinkoje, nes iš šalies preliminarių vasario...

Į Lietuvą atkeliauja nauja vakcina nuo COVID-19: dėl savo išskirtinumo daliai žmonių ji bus priimtinesnė

Jau šių metų vasario antroje pusėje Lietuvoje nuo koronaviruso bus galima skiepytis nebe...

Baltieji rūmai: Rusija gali pulti Ukrainą bet kuriuo metu (199)

Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad Rusija yra užsimojusi surengti karinį puolimą prieš...

D+Roma Macijauskaitė

„Mantinga“ generalinis direktorius – apie tai, kokia ateitis laukia įmonės darbuotojų ir kuo Marijampolė nėra prastesnė už Vilnių (1)

Jau dvejus metus prie duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „ Mantinga “ vairo...

Pasiruoškite įvykiui danguje: šiąnakt pro Žemę praskries milžiniškas asteroidas; paskelbta, kur galima stebėti gyvai (11)

Jau šiandien pro Žemę saugiu atstumu praskries asteroidas 1994 PC1, o jo priartėjimą bus galima...

D+Agnė Keizikienė

Po aistringų naktų ginekologams iš intymių vietų tenka traukti ir dešras, ir vynuoges: gydytoja papasakojo apie dažniausias traumas sekso metu

Įsivaizduokite – aistringas vakaras, jūs ir jis, žvakių šviesa, jis nubloškia jus ant lovos,...

Infliacija stebina: tai buvo sparčiausias kainų augimas nuo tų laikų, kai įvestas litas (6)

Pirmaisiais Nepriklausomybės metais infliacija Lietuvoje buvo kosminė. Ji siekė ir tūkstantį...

D+Edmundas Jakilaitis

Geniali operacija, kuri padėjo Lietuvai „atvaduoti“ Klaipėdos kraštą (1)

Šįkart pokalbyje „Apie karybą“ žurnalistas Edmundas Jakialitis su Vilniaus universiteto karo...