aA
Savaitgalį einant Gedimino prospektu prie V. Kudirkos aikštės man už akių užkliuvo ant žemės besimėtantis tuščias kontrabandinių cigarečių pakelis su rusiškais užrašais. Tiesiai Premjerui po langais voliojasi, pagalvojau. Ar jis nemato?
Remigijus Žemaitaitis
© DELFI / Domantas Pipas

Atsivertus naujausią statistiką pasirodo, kad jau dabar vien tik cigarečių kontrabandos augimas Lietuvoje yra pats didžiausias per paskutinius penkerius metus.

Nežinau, ar ši Vyriausybė tai supranta, tačiau, skaitant Vyriausybės siūlomų mokesčių ir šešėlinės ekonomikos mažinimo priemonių planą, Vyriausybė rizikuoja, kad ir vartotojai, ir verslas grįš į tą pačią stadiją, tą pačią komplikuotą situaciją, kurią įveikėme prieš 10 metų: šešėlinė ekonomika, suaktyvėjusi kontrabanda, valdžiai nepasiekiami pinigų srautai.

Tyrimai rodo, jog vien tik šešėlinės tabako rinkos mastas Lietuvoje pernai IV-ąjį ketvirtį siekė 19,6 proc. ir per metus išaugo 2,1 proc. bei pasiekė didžiausią mastą nuo 2014 m. Taip rodo 2017 m. bendrovės „Nielsen“ atliktas „tuščių pakelių tyrimas“. Kas penktas Lietuvoje surūkomas pakelis yra kontrabandinis, o 85 proc. neapmokestintų cigarečių Lietuvą pasiekė iš mūsų kaimynės Baltarusijos.

Manau, jog buvusiam Vidaus reikalų ministrui ir Policijos generaliniam komisarui Sauliui Skverneliui turėtų ypatingai rūpėti į Lietuvą sugrįžusi nemaloni tendencija, nes vien tik dėl nelegaliai į Lietuvos rinką įvežtų cigarečių šalies biudžetas prarado daugiau kaip 60 mln. eurų vien tik dėl nesurinkto akcizo. Šios lėšos galėtų puikiausiai „nugulti“ mokytojų ar gydytojų piniginėse, jų algų pakėlimui, tačiau Vyriausybės priemonių plane apie kovą su kontrabanda nė žodeliu neužsimenama.

Nors šalies ekonomika auga kartu su vidaus vartojimu, tačiau Finansų ministerija praėjusią savaitę pripažino, kad pastaruoju metu stringa ir PVM, ir akcizų surinkimas.

Už visas akcizines prekes šiemet sausio–kovo mėnesiais valstybė gavo 319 mln. eurų, tai yra net 23,8 mln. eurų (6,9 proc.) mažiau, nei buvo surinkta pernai tuo pačiu metu.

Tokios neigiamos tendencijos, manyčiau, yra susijusios dar ir su tuo, kad akcizinių prekių įperkamumas Lietuvoje, tai yra pajamų ir akcizinių prekių kainų santykis, yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje. Už mus mažesnis jis yra tik Bulgarijoje. Pagal šį rodiklį Europoje esame antroje vietoje „nuo galo“.

Tenka tik apgailestauti, kad Premjeras S. Skvernelis visas savo jėgas eilinį kartą yra nukreipęs ne aktualioms problemoms spręsti, bet dar vienai kovai su Prezidente Dalia Grybauskaite. Gaila, kad Vyriausybės galva užimta ne siūlymais, kaip sukurti subalansuotas šešėlinės ekonomikos mažinimo priemones, kurios realiai papildytų Valstybės biudžetą, bet politinėmis intrigėlėmis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (64)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (329)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (582)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (782)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (17)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...

Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika (110)

2017 metų gruodį prieš pat Kalėdas Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimo narys Mindaugas...

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (63)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

Finansų planavimo programėlės – išmanus būdas taupyti (7)

Finansų ekspertai sako, kad tarp turtuolio ir vargšo paprastai būna vienas esminis skirtumas –...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1392)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Gražulio nuopelnų (267)

Petro Gražulio paskyrimas į Žmogaus teisių komitetą ne tik sulaukė 16 tūkst. parašų,...