aA
Vieną Vasario 16-ąją viduryje dienos su žmona ir vaikais čiuožinėjau pačiūžomis Lukiškių aikštėje.
Remigijus Šimašius
© DELFI / Karolina Pansevič

Improvizuota čiuožykla buvo vietoje, kurioje anksčiau ilgai stovėjo Leninas. Tada man tapo aišku, kaip ši aikštė turi pasikeisti. Stabų garbinimo vieta turi tapti laisvės, iškilumo ir džiaugsmo vieta.

Totalitarinės valdžios bandė palenkti žmogų, kad jis jaustųsi mažas ir bejėgis. Negana to - kad už viską būtų dėkingas blogio stabui. Tam pasitelkdavo viską, įskaitant architektūrą. Štai ir Lukiškių aikštė – turbūt daugelis atsimename, kokią ją norėjo matyti okupantai. Norom nenorom, kai eidavai per raudonų dulkių takelį, žiūrėdavai sau į kojas. Iki šiol matau akyse tą per sausrą dulkėtų, o per lietų žemėtų batų vaizdą. Būtinai, net nenorom, tarsi atiduodamas pagarbą turėdavai praeiti pro nusikaltėlių vadą, kuris dominavo aikštės viduryje.

Sugriovėme Sovietų imperiją, nukėlėme nusikaltėlių vadą, bet dar tris dešimtmečius Lukiškių aikštė pasakojo tą pačią istoriją. Pasakojo, kad žmogus yra niekingas, o totalitarinė sistema jį vairuoja kaip nori.

Geriausia, kas įvyko dabar – kad aikštę gražinome miestiečiams. Stabo garbinimo vietos nebeliko. Takai veda ten, kur reikia žmonėms, aikštė pabrėžtinai žalia, kviečianti ir draugiška. Atidaromas fontanas pabrėžia harmoniją ir džiaugsmą. Aikštėje pagaliau gali vykti tai, kas ir turi vykti miesto aikštėje – susibūrimai, koncertai, mugės, manifestacijos. Aikštė simbolizuoja mus – laisvus, laimėjusius, atsikratančius sovietizmo.

Aikštėje aukštai iškeltas plevėsuoja mūsų laisvės simbolis savo autentiškoje formoje – Vytis. Vytis, kuris nepasiduoda atsidengęs skydą, nedžiūgauja tariamai pabaigęs visas kovas. Autentiškas Vytis, kuris įsipareigojęs ir pasiruošęs bet kada, jei tik prireiks, išginti priešus, ir persekioti juos tol, kol jie pasigailės kada nors pasikėsinę į laisvę. Šį įsipareigojimo jausmą žino kiekvienas laisvas pilietis, o ypač tas, kuris yra paėmęs į rankas ginklą. Tada dar labiau pradedi jausti žodžio Laisvė svorį.

Būtent tai patyriau ir nuolat patiriu, kai tapau šauliu. Budėti dėl laisvės – ne tik Konstitucinė pareiga. Ši pareiga gyvena širdyje. Kiekvienas TAI patiriantis Lietuvos pilietis širdimi perskaito ir mūsų laisvės bei valstybės simbolio - Lietuvos Vyčio - prasmę. Aš esu Vytis. Kiekvienas iš mūsų yra Vytis. Kiekvienas esame gyvas valstybės simbolis. Simbolis Lietuvos kelio į laisvę, ir simbolis pačios laisvės.

1863 metų sukilėlius caro kariuomenė sušaudė aikštės gale, prie vienuolyno tvoros, kur dabar sklinda kariliono garsai. Aš tikiu, kad jei šie mūsų didvyriai matytų, koks dabar tapo Vilnius, kokia dvasia jis gyvena, ir kaip čia renkasi laisvi žmonės, jie žinotų, kad sukilimas galiausiai laimėjo. Laimėjo, nes mes turime tai, už ką jie tada kovojo. Mes žinome šio turto ir vertybių kainą, ir esame pasirengę juos išlaikyti.

Todėl kiekvienas iš mūsų, būdamas Lukiškių aikštėje, esame gyvas aikštės įprasminimas, simbolis ir laisvės įrodymas. Būkime čia – tik tada aikštė bus gyva ir įprasminta orios laisvės bendrabūvio vieta.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šalia Prancūzijos oro uosto esantis miestas po skaudžios katastrofos virto vaiduokliu (7)

Trisdešimt kilometrų nuo vienos brangiausių Europos sostinių, Paryžiaus, yra visiškai...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (1)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...

Kaip atrodo žinomo banko darbuotojai: rengiasi drąsiai, o darbo metu gali tai, apie ką kiti tik pasvajoja (82)

Paskutinę darbo savaitės dieną Vilniaus verslo centrų rajone Saltoniškių gatvėje apsilankęs...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (36)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

Užkalnis garsaus viešbučio restorane: blogiausiai išleisti šimtas eurų (273)

Gerų viešbučių restoranai turi būti puikūs. Praėjo tie laikai, kai žinomas viešbutis galėjo...

Po lemtingo susitikimo Petro Gražulio vaikelio mama neištvėrė ir papasakojo, kas buvo nutylėta: jau geriau nevežtų tų žaislų (276)

Neseniai notaro kabinete susitikę ir bandę išspręsti visus teisinius nesutarimus dėl vaikelio...

Aleksandras Ivanauskas-Fara su žmona Rima vėl plastinės chirurgijos gydytojo rankose: atskleidė, kokias operacijas darysis (12)

Legendinio grupės „ Rondo " lyderio Aleksandro Ivanausko-Faros pristatinėti nereikia – jis...

Klaipėdietis nufilmavo vaizdą po avarijos: stovinčius automobilius suplojo į didžiulį „sumuštinį“ (12)

Laukininkų gatvėje daugiabučio automobilius nakčiai pastatę klaipėdiečiai naktį išgirdo...

Judėjimą mieste keičiančios savivaldybės atsigręžė į neįgaliuosius: kas keisis?

Planuojant sklandų ir saugų judėjimą mieste privalu atsižvelgti ne tik į didžiosios gyventojų...

Nėštumas keičia Meghan Markle planus: prastai besijaučianti hercogienė nedalyvavo susitikimuose (5)

Šiuo metu Australijoje viešinti karališkoji pora yra visų dėmesio centre. Tačiau princas Harry...