aA
Prisimenu Samuelį Baką, užpernai gavusį Vilniaus garbės piliečio vardą, kuris mūsų mieste išgyveno Holokaustą ir stebuklingai išsigelbėjo. Savo kalboje Vilniuje prieš dvejus metus jis sakė, kad Vilnius mus paverčia mažiau žydu, lenku, lietuviu, rusu ar bet kuo kitu, ir labiau Žmogumi.
Remigijus Šimašius
Remigijus Šimašius
© DELFI / Karolina Pansevič

Mūsų miestas pagrįstai gali vadintis laisvės, pagarbos ir sugyvenimo miestu. Ne visi miestai gali tuo pasigirt. O mes galim – nuo pat jo įkūrimo iki šiandien. Dažnai mėgstame tuo ne tik pasidžiaugti, bet ir pasididžiuoti.

Tačiau neturime tapti akli. Neturime užmiršti juodų savo istorijos puslapių – nei okupacijų, nei Holokausto, nei represijų. Miestas nebus pagarbus ir atviras, jei šlovins asmenybes, kurios prisidėjo prie totalitarinių režimų bujojimo mūsų šalyje.

Mes – miestiečių išrinkti atstovai – negalėsime pasakoti apie pagarbą kiekvienam, apie lygiateisiškumą, jei mieste bus garbinami štai tokių žodžių autoriai (prašau įsiklausyti!): „Labai svarbu šia proga nusikratyti ir nuo žydų. Todėl reikia krašte sudaryti tokią tvankią prieš žydus atmosferą, kad nei vienas žydas nedrįstų ir minties prileisti, jog Naujojoje Lietuvoje jis dar galėtų turėti minimalių teisių ir bendrai gyvenimo galimybių.“

Kas išdrįstų pasakyti, kad palaiko šiuos žodžius? Gal kam nors atrodo, kad šie žodžiai yra pateisinami?

Man šiek tiek keista yra girdėti, kad „neturėtume teisti“, tarsi tai čia darytume, tarsi kas nors čia siektų teisti ar niekinti. Noriu priminti, kad būti žmogumi – tai būti moralia būtybe. Todėl mes – žmonių rinkti politikai – turime nepamesti moralinio kompaso ir juo vadovautis.

Mes nesame tam, kad kažką teistume, bet mes esame tam, kad užtikrintume mūsų miesto ėjimą tiesos ir pagarbos keliu. Mes turime siekti, kad miestas šlovintų tikrus didvyrius, kurių turime daugybę, ir ant kurių niekas neturi teisės mesti jokių šešėlių. Tarp jų ir žmones, kurių pavardės iškaltos ant buvusių KGB rūmų pamatų. Visi jie kovojo už Lietuvą, ir nė vienas jų neišdavė Lietuvos idealų.

Man šiek tiek keista yra girdėti, kad „neturėtume teisti“, tarsi tai čia darytume, tarsi kas nors čia siektų teisti ar niekinti.
Remigijus Šimašius


Suprantama, kad mums žmogiškai visada norisi turėti pilną informaciją apie viską. Ir tada lengva nukelti apsisprendimus pasakant – „dar patyrinėkime“. Tačiau kaip teisingai įvardino Norbertas Černiauskas, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto XX amžiaus istorijos tyrimų vadovas, istorikai visada turės ką dar tyrinėti, bet šiuo atveju faktų moraliniam vertinimui yra daugiau nei pakankamai, ir jie visiškai įrodyti.

Tikiuosi, kad abejojantys kolegos paskaitė ne tik jo, bet ir Nerijaus Šepečio bei Simono Jazavitos tekstus, kuriuose faktai – kaip ant delno. Ir moralinis kompasas, jei jais remiasi, negali rodyti kažkaip kitaip, nei siūloma sprendimo projekte.

Aš perskaičiau ne tik istorikų tekstus. Aš perskaičiau ir Kazio Škirpos atsiminimus, 1973 metais išleistus JAV, bei visą eilę jo interviu.

Kas nustebino labiausiai – visiškas ignoravimas tų antižmogiškų atsišaukimų, kurių autorystė priskiriama LAF vadovybei ar pačiam K. Škirpai. Jų tarsi nebuvo. K. Škirpa nesako, kad jie suklastoti (kaip retorinių klausimų forma propagandiškai bando įteigti kai kurie jo gynėjai šiandien). Nesako, kad gailisi. Nesako, kad buvo kitas kontekstas ar ko nors panašaus. Jis neatgailauja, nesiteisina, neaiškina, o elgiasi taip, tarsi jų būtų nebuvę. Tarsi nebūtų buvę jo baisių tekstų. Tarsi nebūtų buvę Holokausto. Tarsi nejaustų jokios moralinės atsakomybės.

Aš perskaičiau ne tik istorikų tekstus. Aš perskaičiau ir Kazio Škirpos atsiminimus, 1973 metais išleistus JAV, bei visą eilę jo interviu. Kas nustebino labiausiai – visiškas ignoravimas tų antižmogiškų atsišaukimų, kurių autorystė priskiriama LAF vadovybei ar pačiam K. Škirpai. Jų tarsi nebuvo.
Remigijus Šimašius


Dar daugiau – užklaustas apie klaidas jis nutyli ir savo nacionalsocialistinius tekstus, ir bandymą įsiteikti naciams. Jam pagrindinė klaida yra ta, kad Lietuva kartu su sovietais ir naciais 1939 metais jėga neužpuolė Lenkijos...

Mums tenka atsakomybė aiškiai parodyti, kad pagarba ir atvirumas mums – ne tušti žodžiai. Parodyti, kad kiekviena gyvybė ir kiekvieno žmogaus laisvė ir laimė yra svarbu.

Aš, be abejo, palaikysiu šį sprendimą, nes kitaip tiesiog negerbčiau savęs ir savo miesto. Kitaip negalėčiau drąsiai žiūrėti į akis savo vaikams, kuriems trokštu santarvės ir darnaus sugyvenimo mūsų mieste. Kviečiu ir jus prisiimti atsakomybę, kurią mums suteikė vilniečiai, ir dar kartą paliudyti, kad Vilniui brangus kiekvienas žmogus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(56 žmonės įvertino)
3.0179

Top naujienos

Keičiasi „Sodros“ išmokų dydžiai: daliai gyventojų į kišenę įkris daugiau

Nuo balandžio keičiasi „Sodros“ išmokų „lubos“ ir „grindys“. Šie pokyčiai aktualūs...

Prieš šventes lietuviai šturmuoja Lenkijos parduotuves: pataria, kaip galima sutaupyti per 30 proc. (20)

Artėjant Velykoms , lietuviai pigiau apsipirkti šventiniam stalui traukia į Lenkiją . Pasak...

Propagandinėje Rusijos laidoje situacija įkaito: Lukašenka pats pirmas pasiduos Vakarams

Propagandinėje Rusijos televizijos laidoje pasisukus kalbai apie branduolinių ginklų dislokavimą...

Kinija sureagavo į Zelenskio kvietimą (6)

Kinija Ukrainos klausimu palaiko dialogą su visomis šalimis, bet informacijos apie galimą šalies...

Utenos ligoninėje situacija buvo kritinė: teko atidėti dalį operacijų papildyta (10)

Utenos ligoninėje nuo antradienio neveikė abu įstaigos turimi medicinos įrankių dezinfekavimo...

Verslas PliusJustina Maciūnaitė

Paskaičiavo, kas šiandien apsimoka labiau – pirkti nuosavą būstą ar jį nuomotis (6)

Prieš daugiau metus klausimo „pirkti būstą ar jį nuomotis“ nebuvo: paskolos žmonėms nieko...

Liudininkai – apie per vakarėlį ištartus Peskovo žodžius: buvo labai nejauku (8)

Rusijos politikos ir kultūros elito atstovai buvo perspėti, jog laukti karo pabaigos neverta. Tokią...

Tėvas kaltinamas seksualiai prievartavęs dukteris, o motina – įkabinėjusi jas tylėti

Panevėžio apygardos prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas, kuriame pusamžiui Aukštaitijos...

Julija Sandul, Sulev Vedleris, delfi.ee

Grožio specialistės ir striptizo klubo savininko santuoka vos nesibaigė įkaitų drama: meilės peripetijas aiškinosi su specialiuoju būriu

Buvusių sutuoktinių žodiniai konfliktai galiausiai pasiekė tokią ribą, kad teko kviesti...

Vairuotojai, pasiruoškite: apskaičiavo, kiek brangs techninė apžiūra (2)

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių...