aA
Turbūt visi sutiks, kad pensijos Lietuvoje šiuo metu nėra didelės, o jų dydis nelabai priklauso nuo mokėtų mokesčių. „Sodros“ pensijos iš esmės priklauso nuo dirbančiųjų ir pensininkų santykio – kuo daugiau mokesčius mokančių, tuo didesnės pensijos.
Rimantas Jonas Dagys
Rimantas Jonas Dagys
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Deja, ne paslaptis, kad Lietuvos gyventojų mažėja, mažėja norinčių gimdyti, didžiulė emigracija. O šiuo metu mokančių mokesčius dar mažiau, nes turime didžiulę armiją bedarbių.

Dabar „Sodra“ lėšų išmoka daugiau negu surenka, o trūkumą, kitaip tariant, deficitą (apie penktadalį lėšų) dengiame skolindamiesi pinigus. Akivaizdu, kad labai ilgai tiek skolintis negalėsime.

Kadangi artimiausiu metu žymiai pagerinti gimstamumo (po 3-4 vaikus šeimoje) vargu ar sugebėsime, iš esmės pagerinti „Sodros“ padėtį ir artimiausiais metais padidinti pensijas galime štai tokiais keturiais būdais: pirma, didindami „Sodros“ mokestį (ko niekas nenori), antra, sugražindami žmones iš emigracijos, trečia, mažindami nedarbą ir ketvirta, ilgindami pensinį amžių.

Kiti tautoje populiarūs sprendimo būdai mažai gali pagelbėti. Pavyzdžiui, jeigu nustotume valstybės tarnautojams iš viso mokėti atlyginimus, to pensijoms ir kitoms „Sodros“ išmokoms pakaktų tik trims mėnesiams.

Ką pamiršo Vėsaitė

Visa tai visiems politikams gerai žinoma. Siekdama, kad ateityje pensininkai gautų didesnes pensijas, mūsų Vyriausybė patvirtino dar socialdemokratams valdant 2005 m. prisiimtą Lietuvos įsipareigojimą Europos Sąjungai pradėti ilginti pensinį amžių nuo 2012 metų, kasmet pridedant po kelis mėnesius.

Deja, dalis pigaus populizmo siekiančios opozicijos pasinaudojo galimybe apjuodinti valdančiuosius ir sukiršinti visuomenę. Tenka apgailestauti, kad politikai taip neatsakingai ir ciniškai politikuoja bei skatina žmonių nusivylimą.

Šis sprendimas ilginti pensinį amžių buvo dar kartą patvirtintas Gedimino Kirkilo vyriausybės 2007 m. gruodžio 19 d.

Dabartinė aršiausia kritikė Birutė Vėsaitė tuomet užėmė svarbų Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkės postą. Todėl man dabar keista skaityti Vėsaitės užsipuolimus neva konservatoriai sugalvojo kažkokią „inovaciją“.

Inovacija visa jūsų, miela kolege. Jei praradote atmintį, paklauskite savo partietės Vilijos Blinkevičiūtės, tuometinės socialinės apsaugos ir darbo ministrės.

O dar geriau – pažvelkite į savo sąžinę giliau, pakratykite atmintį. Pernai balandžio 17-19 dienomis Palangoje vyko Lietuvos socialdemokračių moterų sąjungos ir Frydricho Eberto fondo organizuota konferencija “Moterys ir politika: socialinis teisingumas ir solidarumas krizės sąlygomis”. Joje sąjungos pirmininkė B. Vėsaitė pasakė kalbą dėl moterų pensinio amžiaus prailginimo. Kaip byloja renginį pristatęs socialdemokratų tinklapis, „Atsižvelgiant į augančią gyvenimo kokybę, siūloma moterų pensinį amžių atitolinti iki 62 m. Šį siūlymą palaikė ir jam nepritarė po vienodą skaičių konferencijos dalyvių.“ Kalbą amžiaus ilginimo tema sakiusi Vėsaitė dabar, kaip žinome, kaltina konservatorius neva sugalvojus „socialines inovacijas“.

2012-uosius įsirašė patys

Tiek to – sakykime, kas buvo prieš metus, tas pražuvo. Ką dabar siūlo Vėsaitė? Pastatykite darželių, konservatoriai, kodėl per 20 metų nepastatėte, sako ji, taip neva rūpindamasi mamomis. Belieka priminti, kad per Nepriklausomybės dvidešimtmetį socdemai buvo valdžioje su pertraukomis ne mažiau kaip 12 metų. Ir pasitraukė nei nepasirūpinę rezervais, nei padarę dar ką nors, kad pasaulinė krizė kirstų Lietuvai ne taip skaudžiai. Atvirkščiai – Vilijos Blinkevičiūtės „palikti rezervai“ ministerijoje jei ir buvo, tai su minuso ženklu. Pamenu, kad pradėjus darbą ministro poste (2008 m. pab.) teko spręsti einamojo Sodros mokumo problemas, nes Vėsaitės kolegė lyg specialiai viską taip ištaškė, kad paliktų naujai valdžiai kuo sunkesnę būklę, nors puikiai žinoję, kad „Sodrai“ jau vasaros pabaigoje trūko beveik milijardo litų O už lango, priminsiu, buvo žiema ir įaudrinti demonstrantai prie Seimo.

Tačiau demagogijos viršūnė – teiginiai neva Permainų koalicijos vyriausybė sugalvojo specialiai ilginti pensijų amžių nuo 2012 metų, kad neva potencialiai kitai ateinančiai vyriausybei būtų sunkiau. Kaip minėjau, sprendimą 2005-aisiais priėmė patys socdemai, paskui 2010-aisiais apkaltina, kad tą daro jų politiniai oponentai, pritaikę neva datą kaip tik tam laikui, kai gal vėl panorės grįžti tie socdemai valdyti. Ar galite įsivaizduoti didesnį absurdą???

Melas, melas, ir vis melas. Nieko daugiau kaip melas ir apgaulė. Štai kokia Birutės Vėsaitės žodžio kaina.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Rizikos veiksnys, smarkiai padidinantis širdies, kraujagyslių ir diabeto riziką: greitai su juo susidurs kas antras

Po 12 metų pusė pasaulio žmonių bus nutukę arba turės antsvorį – tokią prognozę...

Ekonomistas apie sankcijų Rusijai poveikį: Kremliaus laukia labai liūdni popieriai (9)

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europos Sąjunga ( ES ) įvedė precendento neturinčias sankcijas...

Putinas pasirašė dekretą: į kariuomenę šaukiama dar 147 tūkst. vyrų (12)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą dėl pavasario šaukimo į kariuomenę...

Vieniša dviejų vaikų mama negali ištrūkti iš pensijų voratinklio: net ir bažnytinę santuoką teismas nutraukia (1)

Netekusi sugyventinio Loreta liko vieniša dviejų nepilnamečių dukrų mama, uždirbanti minimalų...

Dvi arčiausiai viena kitos esančios sostinės Europoje – lyg du skirtingi pasauliai: vienoje jų verkia piniginė, kitoje – akys

Austrijos sostinė Viena yra ypatingoje geografinėje pozicijoje – pasienyje. Todėl būnant šiame...

Edita Rouge

Intymus ir šeiminis gyvenimas šiose šalyse kelia šiurpą: nuotakų nupenėjimas, „papildoma“ žmona ir kiti protu nesuvokiami papročiai

Jau skaitėte straipsnį apie intymų ir šeiminį gyvenimą žymiausiose Afrikos gentyse, kuriose...

Pavasaris iš Lietuvos vėl pasitraukė: įkyriai merks lietus, smarkiai atvės

Šiandien, penktadienį , per Lietuvą slinks atmosferos frontas. Diena bus debesuota,...

Karas Ukrainoje. Iš Baltųjų rūmų – nerimo signalai: Rusija siekia gauti daugiau ginklų iš Šiaurės Korėjos Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi (1)

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Migranto išsiuntimas iš Lietuvos virto tikra drama: šaukėsi pagalbos, bet buvo įsodintas į lėktuvą (13)

Ketvirtadienio naktį į Nigeriją buvo deportuoti 4 žmonės. Šįkart prieš tai įvyko drama dėl...

Eurolygos čempionai „Žalgirio“ nepaleidžia – pavijo pagal pergales

Už atkrintamųjų borto stumiami dabartiniai Eurolygos čempionai Stambulo „Anadolu Efes“ (16-16)...