aA
Intriguojanti naujiena apie Lietuvoje įvedamus vadinamuosius kuponus arba vaučerius, nuskambėjusi iš Vyriausybės vadovo, pirmiausia iškėlė klausimus. Tai – valdančiųjų viešųjų ryšių akcija ar vis dėlto tai socialinis vaučeris? Kitaip tariant, ar tai tikrai parama tiems, kam jos reikia, t. y. skurstančiai socialinei grupei? Ar tai mėginimas sukurti visuomenei teisingumo jausmą, kad skatinama sąžininga prekyba maisto produktais?
Rasa Budbergytė
© Asmeninio albumo nuotr.

Kol kas apie kuponų sistemą Vyriausybė kalba kaip apie priemonę kainoms mažinti. Premjeras Saulius Skvernelis lapkričio mėnesį ėmė kalbėti, kad Vyriausybė imsis ryžtingų sprendimų, užkertančių kelią nesąžiningam kainų kėlimui.

Šios žinios skleidimas premjero patarėjo visais klausimais Skirmanto Malinausko lūpomis buvo suprastas kaip ženklas, kad beprasidedančios prezidentinės rinkimų kampanijos arkliukas yra kylančios kainos, o kova su jomis galėtų užnešti raitelį į jo norimą postą. Todėl Vyriausybės pasitarime buvo pritarta priemonėms, kurios turėtų didinti konkurenciją prekybos maisto produktais rinkoje ir mažinti biurokratinę naštą smulkiesiems verslininkams.

Premjeras garsiai pranešė, kad kai kurių būtiniausių maisto produktų kainos perkopė Europos Sąjungos (ES) lygį arba su juo susilygino. Tokia žinia jau kurį laiką dėl kainų nerimaujantiems Lietuvos gyventojams apie perbrangusį sviestą, aliejų, kiaušinius, pieną ir sūrį ėmė kelti kone panikos priepuolius. Juolab, kad mūsų gyventojų pajamos, kaip skelbia statistika, tris kartus mažesnės nei ES vidurkis. Esame antra nuo galo šalis po Rumunijos, kuri didžiausią pajamų dalį skiria maistui. Kitaip tariant, algas tiesiog pravalgom.

Valdžia neaugina nei pajamų, nei viešųjų išteklių – ji tik paskirsto ir perskirsto tai, ką žmonės išleidžia sumoka biudžetui vartodami ar mokėdami kitus mokesčius.
Rasa Budbergytė

Taigi, viešųjų ryšių akcija – sudirginti emocijas ir padidinti nerimą dėl augančių kainų, dėl ko žmonėms ir taip skauda – pavyko. Bet žmonių nerimas ir galvos skausmas kyla ne tuščioje vietoje. Problema yra esminė.

Kainų augimas Lietuvoje nuo 2010 metų yra didžiausias ES, rodo Eurostato duomenys. Lietuvoje kainos per tą laiką augo daugiau nei penktadaliu (21,3 proc.), tuo tarpu ES – 13 proc. Pasak Lietuvos banko tyrimo, aliejų ir riebalinių produktų kainos išties perkopė ES vidurkį, o pieno, kiaušinių, sūrių kainų lygis yra tik apie 4 proc. žemesnis nei Europos šalių vidurkis.

Šeimos išlaidos maistui Lietuvoje, pagal „Eurostatą“ – 20,6 proc. Tai – beveik didžiausias rodiklis ES. Kitose ES šalyse maisto produktams skiriama vidutiniškai perpus mažiau – apie 11 proc. Todėl ne veltui viešojoje erdvėje nerimsta diskusijos, ar skelbiamos vaučerių idėjos realiai sustabdys Lietuvoje augančias produktų kainas ir paveiks mūsų kainų lygį.

Vyriausybė aiškiai supranta, kad yra du keliai: didinti gyventojų disponuojamas pajamas bei skatinti sąžiningą prekybą maisto produktais ir didinti konkurenciją.

Vaučeriais apdovanojama grupė – šeimos, auginančios ikimokyklinio amžiaus vaikus. Tai irgi kelia daugiau klausimų.
Rasa Budbergytė

Kalbant apie antrąjį kelią, akivaizdu, kad jis – jokia naujiena: visos vyriausybės juo daugiau ar mažiau sėkmingai bandė keliauti. Kalbant apie kelionę pirmuoju keliu, S. Skvernelio Vyriausybė sumaniai giriasi nemažai nuveikusi padrabstydama milijardą milijonui. Tačiau keliasdešimt eurų reikšmingai nepakeičia žmogaus gyvenimo. Taip šį bandymą didinti pajamas įvertino ir mūsų ekonomikos ekspertai.

Juolab, kuomet padalinama po keliasdešimt eurų visiems, biudžetas netenka pajamų, kuriomis galima buvo pakelti viso viešojo sektoriaus pajamų lygį. Privatus sektorius, jau dabar aimanuojantis dėl darbuotojų trūkumo, tikrai būtų tą atlyginimų kartelę nesunkiai kilstelėjęs aukščiau. Puiki proga padidinti gyventojų disponuojamas pajamas buvo praleista.

Dabartiniai bandymai auginti algas ar gaunamas pensijas nebent kompensuos žmonėms infliaciją, sako ekspertai. Ekonomistai teisingai pastebi: darbuotojų algos ir indeksuojamos pensijos auga dėl augančios ekonomikos. Valdžia neaugina nei pajamų, nei viešųjų išteklių – ji tik paskirsto ir perskirsto tai, ką žmonės išleidžia sumoka biudžetui vartodami ar mokėdami kitus mokesčius.

Jau kuris laikas visuomenėje sklando socialinės neteisybės, ištisų socialinių grupių darbinės veiklos nuvertinimo nuotaikos. Mokytojai, medikai, kultūros, kiti viešojo sektoriaus darbuotojai mitinguoja, streikuoja, demonstruodami savo nepasitenkinimą neadekvačiais valdžios sprendimais. Valdžios viešųjų ryšių akcijos kuria tik iliuziją apie pajamų didinimą, tuo tarpu žmonės priversti murkdytis tokiame pusiau skurde, nes žmonių perkamoji galia reikšmingai nedidėja.

Dabartinė valdančiųjų akcija su vaučeriais nutaikyta į regionų gyventojus. Juos bus bandoma apgauti. Nepanašu, kad didmiesčių gyventojai puls dėti pastangas ir rūpintis, kaip sutaupyti porą eurų ieškant specialaus tinklo parduotuvėlės ir per mėnesį gauti iš valstybės daugiausia 6 eurus.

Vaučeriais apdovanojama grupė – šeimos, auginančios ikimokyklinio amžiaus vaikus. Tai irgi kelia daugiau klausimų. Kodėl tokia siaura grupė? Ar bus atsižvelgiama į tų šeimų pajamas, kodėl šeimos su ikimokyklinio amžiaus vaikais labiau nusipelnę paramos už šeimas, auginančias mokyklinio amžiaus vaikus? Arba už pensininkus, kurių didžioji dalis irgi priversti balansuoti ant arba žemiau skurdo ribos.

Kokia galutinė kuriamos vaučerių sistemos kaina, šiandien niekas negali atsakyti. Kaštai bus nemaži, nauda pirkėjui ir pardavėjui – minimali. Neaišku, kaip toks išskirtinių rinkos dalyvių kūrimas paveiks konkurenciją rinkoje.

Yra ir daugiau klausimų. Jei naujieji vaučeriai yra socialiniai, tai kodėl už juos atsakinga ne Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuri dešimtmečiais rūpinasi pagalba sunkiai gyvenantiems ar pažeidžiamiems piliečiams? Žemės ūkio ministerija, mano galva, geriau rūpintųsi amžinai neišsprendžiamu kooperacijos žemės ūkyje didinimo klausimu, jei Vyriausybė tikrai nori paveikti maisto produktų kainų lygį.

Be to, už tokią netinkamai praneštą valstybės pagalbą galime sulaukti ir sankcijų. Pavyzdžiui, baudų iš ES, kaip už paslėptą valdžios paramos formą. Taigi, vaučerių kaina nemenka. Ją mokės Lietuvos mokesčių mokėtojai. Būtų gerai žinoti už ką. Kol kas panašu, kad visi mokės už valdančiųjų būsimo kandidato į prezidentus rinkiminę kampaniją.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

STT: pas korupcija įtariamus teisėjus per kratas rasta 200 tūkst. eurų grynųjų (111)

Specialiųjų tyrimų tarnyba penktadienį pranešė, kad pas korupcija įtariamus teisėjus per...

Albinas Januška - apie šūdmalą, melą politikoje ir Karbauskio herojų (136)

Knygų mugėje per diskusiją iš įtakingo buvusio diplomato, signataro Albino Januškos pusės...

Tymų protrūkis Lietuvoje pasiekė rekordą – tokio sergamumo nebuvo daugiau nei 10 metų medikai įvardija vienintelę priežastį (80)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ), praneša, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2019 m....

Kilkaus nužudymo byloje – netikėtas posūkis: Baltrūnui, jo žmonai bei draugui panaikinti įtarimai papildyta (261)

Ketvirtadienį Aivaro Kilkaus nužudymo byloje įvyko permainos – Laurynui Baltrūnui, Daivai...

Tarnyba: Rusnės estakados statybos sutartis turi būti nutraukta LAKD sako neklausys (121)

Viešųjų pirkimų tarnybai pareiškus, kad Automobilių kelių direkcija turi nutraukti 9,46...

BAFTA raudonuoju kilimu žengė ir lietuvė: papasakojo apie momentą, kai nuščiuvo visa salė (3)

Mados tinklaraštininkė, stilistė Olivija Plekavičiūtė buvo viena iš svečių, pakviestų į...

Kilnus estų poelgis plinta internete: gelbėjo skęstantį šunį, ir tik vėliau paaiškėjo, kad tai vilkas (21)

Trečiadienį neabejingi Estijos piliečiai išskubėjo gelbėti lediniame upės vandenyje...

Juozaitis įspėja apie artėjančią emigracijos bangą ir siūlo mokyklose pradėti karinį mokymą (524)

Prezidento posto siekiantis filosofas, politikas ir rašytojas Arvydas Juozaitis teigia, kad vidaus...

Lukašenka siunčia žinią JAV: štai čia maža nepasirodys, Maskvai ir Minskui teks reaguoti (187)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka mano, kad jo šaliai drauge su Rusija būtina...

Karolinos Toleikytės mamos atvira išpažintis apie dukrą: kai ji praeidavo, vyrai netekdavo žado, o merginos piktai nužvelgdavo (286)

Tik mamos supras, ką reiškia vieną dieną savo mergaitei dar pinti kasas, o kitą – matyti ją...