aA
Žinau, kad negaliu pasakyti nieko graudesnio ir juokingesnio už patį sveikatos ministrą Aurelijų Verygą, atsakinėjusį į žurnalisto Edmundo Jakilaičio klausimus DELFI studijoje.
Raminta Popovienė
Raminta Popovienė
© DELFI / Tomas Vinickas

Šitas interviu įkvėpė praleisti progą patylėti, nes tapo labai akivaizdu, kokiose rankose dabar atsidūrė mūsų visų sveikatos reikalai. Ir čia jau nebetinka žodis „neramu“, tai yra tiesiog baisu.

Lietuvoje nestabdomai plinta tymai – dešimtimis ir jau šimtais skaičiuojami užsikrėtusieji. Pasaulio sveikatos organizacija jau prieš ketverius metus įspėjo apie galimus užkrečiamųjų ligų protrūkius ten, kur dalis žmonių lieka neskiepyti. Dabartinis eurokomisaras Vytenis Andriukaitis prieš penkerius metus būdamas sveikatos ministru ėmėsi iniciatyvos ir Lietuvoje jau buvo pritaikęs praktiką – kontroliuoti, kaip skiepijami vaikai valstybės kompensuojamais skiepais. Tuomet teismas pasisakė, kad tokiai tvarkai įvesti neužtenka ministro įsakymo – Seimas turėtų ją nustatyti įstatymu.

Tuo tarpu, kai situacija dėl tymų ir kitų užkrečiamų ligų plitimo darosi vis grėsmingesnė, dabartinis ministras A. Veryga ne tik nesiima atsakomybės ir savo, kaip ministro, tiesioginio ir prioritetinio darbo apsaugoti Lietuvos žmones nuo tikrai pavojingų ligų, sukeliančių komplikacijas, plitimo, bet viešo interviu metu visą pusvalandį aiškina ne apie rizikas ir skiepų svarbą, o apie tai, kokią netinkamą priemonę sugalvojo V. Andriukaitis ir dabar įstatymu siūlo socialdemokratai.

Ar ministras laukia žmonių mirčių, kad pagaliau imtųsi atsakomybės ir konkrečių priemonių prieš ligų plitimą dėl neskiepijimo? Kol kas – toks įspūdis, kad jis pritaria savo partiečio Dainiaus Kepenio viduramžiškiems šauksmams Seime: „Skiepuose yra abortuotų moterų kūdikių ir beždžionių ląstelių!“ Klausimas, jeigu prieš skiepus pasisakančiųjų grupės šalinamos iš socialinių tinklų, tai kaip tokie vieši pasisakymai gali skambėti iš LR Seimo. Kyla vis daugiau abejonių ne tik dėl sveikatos ministro, bet ir dėl kitų jo partiečių adekvatumo ir atsakomybės.

Penkis kartus daugiau nei pernai užsikrėtusių tymais žmonių skaičius liudija, kad Lietuva nevaldo situacijos, o kasmet nepaskiepyti nuo šių ligų lieka per 5 tūkstančiai vaikų. Dabar tokių neskiepytų ir neatsparių tymų virusui vaikų skaičius viršija 50 tūkstančių. Vyriausybei tokia situacija – kol kas nė motais. Reaguodami į šalyje susidariusią nevaldomą situaciją socialdemokratai tiesiog privalėjo Seime registruoti įstatymo pataisas, numatančias, kad skiepai vaikams nuo poliomielito, tymų ir raudonukės būtų privalomi.

Sveikatos ministras dėl to demonstruoja tik nepasitenkinimą – tokia priemonė jam atrodo netinkama, nes vaikų neskiepijantys tėvai tuomet buriasi į uždaras grupes. Tai ar geriau, kad jie įsivaizduodami, kad normaliai elgiasi – sėtų užkratą visiems kitiems. Kūdikiams, kurie iki metų neskiepijami ir neturi imuniteto? Manęs mamos klausia, kaip civilizuotoje valstybėje neskiepyti vaikai gali būti skiepytų vaikų sveikatos ir gyvybių sąskaita?

Ar ministras laukia žmonių mirčių, kad pagaliau imtųsi atsakomybės ir konkrečių priemonių prieš ligų plitimą dėl neskiepijimo?
R. Popovienė


Įteisinus skiepus privalomais, visi turėtų laikytis įstatymo ir, jeigu norės izoliuotis, tai turės sąmoningai apsispręsti, jog pažeidžia įstatymą. Panašiai, kaip yra ribojamas automobilių greitis kelyje, ir visi turi to laikytis. Žinoma, yra tokių, kurie nesilaiko, bet vis tiek žino, kad jų laukia bauda.

Neskiepyti visuomenės nariai pavojingi kaip ir tie nesilaikantys eismo taisyklių – greičio ribojimų arba draudimo vairuoti girtiems. Žmonių, vaikų gyvybėmis rizikuoti negalime. Sveikata taip pat. Tik nesuvokiama, kad to nesuvokia sveikatos ministras. Sveikatos!

Juk čia klausimas ne vien apie tymus, dėl kurių pavojingumo nebuvo suabejota dar praeito amžiaus vidury ir imtasi visuotinio vaikų skiepijimo. Europos Tarybos duomenimis, visame pasaulyje skiepais kasmet apsaugoma 2,7 milijono žmonių nuo tymų, 2 mln. – nuo naujagimių stabligės, 1 milijonas – nuo kokliušo. Europoje skiepijant nuo sezoninio gripo šios ligos ir jos komplikacijų kasmet išvengia apie 2 milijonai žmonių.

Tokių tiksinčių bombų aplink daugiau – Lietuvoje vis labiau plinta tuberkuliozė, kuri nepasiduoda antibiotikų gydymui todėl, kad niekas nenori imtis atsakomybės privalomai gydyti sergančius, dažnai asocialius arba vienišus, nesusiprantančius asmenis.

Dabar netgi viskas daroma atvirkščiai – į valdžią atėję reformuotojai nori likviduoti Užkrečiamų ligų ir AIDS centrą, jį paversti kažkokiu Visuomenės sveikatos centro padaliniu. Bet likviduoti, centralizuoti ar reformuoti tikrai nebūtinai reiškia – pasirūpinti žmonių sveikata.

Ar jis išgirdo tų žmonių skundus, kurie po kompensuojamų vaistų tvarkos pakeitimų buvo priversti vartoti kitų gamintojų vaistus ir pajuto akivaizdžius sveikatos pablogėjimus? Jeigu neišgirdo, tai, manau, turėjo pajusti per ką tik pasibaigusių savivaldos rinkimų rezultatus. Manau, kad nuo naujo sąrašo vaistų širdies ligų ir kitus sveikatos sutrikimus patyrę žmonės nuėjo pabalsuoti už gimtąją Verygos partiją. Nekilo jiems ranka už ją balsuoti ir, kur „ant Verygos plauko“ pakabintas rajono ligoninės likimas.

Po A. Verygos viešo pastenėjimo apie tai, ką jis padarė, kad Lietuvoje būtų užkirstas kelias ligų plitimui, kyla labai didelių abejonių dėl tų dalykų, kuriuos jis darė ligi šiol rūpindamasis mūsų visų sveikata ir dėl tų, ką jis dar gali padaryti arba tiesiog nedaryti nieko kaip ir dėl skiepų.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(44 žmonės įvertino)
4.4318

Top naujienos

Klaipėdoje gaminamų elektrinių autobusų nebepardavinės: sugalvojo naują verslo planą (6)

Lengviausio pasaulyje elektrinio autobuso „ Dancer “ kūrėjai keičia savo verslo planą –...

Kremliaus ruporai – apie Seimo rinkimus: rauda dėl rezultatų, o vienas pabėgo į Rusiją (364)

Rinkimai be pasirinkimo. Politinis alkoholizmas. Laimėjo Vakarų kapitalo palaikomas landzbergizmas....

Mirė filmo „Džeimsas Bondas“ žvaigždė, aktorius Seanas Connery (48)

Mirė garsus aktorius ir filme „ Džeimsas Bondas “ išgarsėjęs Sean Connery (liet. Šonas...

Koronavirusui pasiekus naują rekordą žmonės nenusiteikę sėdėti namuose: Delfi fotografas užfiksavo, kas vyksta prie prekybos centrų (164)

Lietuvoje per praėjusią parą nustatytas 1001 koronaviruso atvejis. Tačiau ši aplinkybė, regis,...

Minske prasidėjo opozicinio protesto dalyvių sulaikymai

Keli žmonės buvo sulaikyti Baltarusijos sostinėje šeštadienį surengtame opoziciniame proteste,...

Panevėžio mobiliajame punkte dirbanti slaugytoja: iš pradžių artimiesiems nesakėme, kur dirbame (51)

„Dirbame pamainomis, viena pamaina – nuo 8-os iki 12-os, kita – nuo 12-os iki 16-os valandos....

Profesorius Kasiulevičius išvardijo 9 punktus, kaip Airija kovoja su koronavirusu: rezultatai kalba patys už save (383)

Gydytojas, profesorius Vytautas Kasiulevičius savo Feisbuko paskyroje šeštadienį pasidalino...

Naujas rekordas: Lietuvoje – 1001 koronaviruso atvejis, 8 žmonės mirė papildyta (1021)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje...

Svarbi žinia vairuotojams: nuo rytojaus keičiasi leistinas greitis magistralėse (3)

Lapkritis lietuviams susijęs ne tik su žieminių padangų sezonu. Ekspertai primena, kad lapkritį...

VRK patvirtino galutinius Seimo rinkimų rezultatus (9)

Vyriausioji rinkimų komisija ( VRK ) šeštadienį patvirtino galutinius Seimo rinkimų rezultatus.

|Maža didelių žinių kaina