Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad trys milijonai mano valstybės piliečių per pusmetį galės parodyti savo šalį, kultūrą ir tradicijas. Tikiu, kad Lietuvos politikai, ministrai, diplomatai sugebės rasti žodžius ir sprendimus, bendram darbui sujungsiančius Europos valstybių vadovus ir tų valstybių piliečius.
Rolandas Paksas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pirmininkavimas ES Tarybai – ne tik garbė, bet ir didžiulė atsakomybė. Ypač šiandien, kai Europos Sąjunga kaip suverenių valstybių sąjunga išgyvena ne pačius geriausius laikus. Ekonomikoje ir politikoje būtini nauji ir ryžtingi sprendimai, lanksti, susitarimus pasiekianti diplomatija.

Aš nežinau, ar ne per ilgai mes tik kalbame apie bendrus Europos interesus. Tačiau esu tikras, kad kiekviena bendrijos narė pernelyg ilgai žiūrėjo tik savo interesų energetikoje, prekyboje ir politikoje. Pernelyg ilgai ir kruopščiai stengiamasi unifikuoti daugelį dalykų, nuošalyje paliekant esminius ir svarbiausius: politines ir pilietines valstybių teises, kultūrą bei istoriją.

Europos valstybes vienija būtent šie dalykai. Tikiuosi, kad Lietuvos pirmininkavimas bus tas karaliaus Mindaugo žygdarbio vertas Europą vienijantis procesas. XIII amžiuje valstybės buvo vienijamos ugnimi ir kalaviju, tačiau tam procesui reikėjo ir didelio derybų meno, išminties ir susitarimų.

Turėsime susitarti ir mes, jeigu suprantame, kad šiandien procesai bendrijos viduje vis labiau ima panašėti į „perestroikinius“ 1986 metų procesus buvusioje Sovietų Sąjungoje. Tačiau skirtingai nuo to meto, šiandien jie nežada nieko gero, todėl susitarimai dėl Europos valstybėms svarbių dalykų nebegali būti vilkinami. Ir tie susitarimai privalo būti maksimaliai vienodai teisingi visiems bei besąlygiškai vykdomi.

Teigiamai vertinu, kad bendrijos šalims pagaliau pavyko pasiekti susitarimą dėl 2014-2020 metų finansinio laikotarpio. Tai žingsnis į priekį ir tikiuosi, kad vykdant tą susitarimą, nebus žengta dviejų žingsnių atgal ar į šoną. Viliuosi, kad tokios praktikos patirties iš praėjusio finansinio laikotarpio bus atsisakyta.

Europai reikia vienijančios politikos. Politikos, kuri orientuota į valstybių lygiateisiškumą ir suverenumą. Politikos, orientuotos ne į geografinį judrumą, taip skatinant masinę emigraciją iš Europos pietų į jos šiaurę ar Europos rytų į jos vakarus, bet socialiai orientuotos politikos, kuriančios socialinę gerovę, naikinančios nedarbą, užtikrinančios valstybių piliečių ekonominę ateitį.

Negalime spręsti antraeilių problemų, neišsprendę svarbiausių. O svarbiausios šiandien yra kiekvieno bendrijos valstybės gyventojo gyvenimo kokybė ir garantijos dėl jo užimtumo. Ne unifikuota mokesčių politika Europoje kuria valstybėse naujas darbo vietas: jas turi kurti mokesčių lankstumas ir prekių mainai, o ne išimtinės sąlygos gaminti ir eksportuoti tas prekes.

Senovės romėnai yra pasakę, kad žmonėms reikia duonos ir žaidimų. Būtent tos garantijos ir būtų duona. Bet nepaverskime Europos Sąjungos politinių žaidimų aikštele, kurios žaidėjus nusivylę žiūrovai ne tik nušvilps, bet ir apmėtys kuo pakliuvo.

Šį pusmetį Lietuvoje bus daugiau Europos Sąjungos. O Briuselyje ir Strasbūre bus daugiau Lietuvos. Greta jos aš čia norėčiau matyti ir kitas 27 Europos Sąjungos šalis.

Tikiu, kad laisvas ir nepriklausomas.

Tikiu, kad suverenių šalių bendrijoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Kur tūkstančiais byra valstybės pinigai: vien už ryšio su savimi atkūrimą – 36 tūkst. eurų

Valdininkai įvairiems mokymams ir viešinimui leidžia tūkstančius eurų. Socialinės apsaugos ir...

Pasiūlė išeitį regionams: pasakoja, kiek uždirba

Netylant debatams apie dviejų greičių Lietuvas, vienas iš būdų regionuose sukurti daugiau darbo...

Gydytojai siūlo kompromisą visuomenei: mainais į didesnį finansavimą įsipareigos neimti kyšių (56)

Antradienį Lietuvos medikų sąjūdžio atstovai atėjo tartis su premjerui Sauliumi Skverneliu dėl...

Sumaištis Luhanske – centrą užėmė ginkluoti žmonės be skiriamųjų ženklų atnaujinta 15.16 (276)

Okupuoto Ukrainos miesto Luhansko centre nežinomi ginkluoti žmonės apsupo taip vadinamosios...

Perspėja dėl kenksmingų programėlių: pasitikrinkite, ar neparsisiuntėte vienos iš jų (3)

Aštuonios kenksmingos programėlės, kurias ESET saugumo sistemos nustato kaip...

Keisis visų valstybės tarnautojų algos (65)

Biudžetininkų ir valstybės tarnautojų pareiginės algos bazinį dydį kitais metais...

Verygos atsakymai opozicijos nenuramino (325)

Trys opozicinės Seimo frakcijos antradienį pokalbiui pasikvietė sveikatos apsaugos ministrą...

Perversmas prekyboje: pirkėjai įvertino parduotuvę be kasininkų Švenčionėliuose (105)

Prekybos tinklas „Norfą“ Lietuvos mieste Švenčionėliuose atidarė parduotuvę, kurioje nėra...

Baltijos šalių augimą žemyn tempia Lietuva (88)

Skandinavijos finansų grupės SEB ekonomistų skaičiavimais, Lietuvos ekonomikos augimas...

Ar žinote, kodėl į tablečių buteliuką dedama vatos (2)

Jei atidarę naują vaistų buteliuką iš pradžių pamatote ne tabletes, o vatos gumulėlį,...