aA
Šiuo metu, turbūt, tik ponai Trumpas ir Putinas abejoja klimato kaita pasaulyje. Net naujoji Lietuvos Vyriausybė pasišovė spręsti oro taršos problemas. Tik bėda ta, kad pati savo skaičiavimuose pasiklydusi, priėjo prie labai įdomios išvados – Lietuvoje reikia didinti CO2, šiltnamio efektą skatinančių dujų, išmetimus, kitaip tariant – reikia teršti orą dar labiau. Tai kaipgi čia yra su ta naująja „žaliąja“ Vyriausybe?
Remigijus Lapinskas
Remigijus Lapinskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Iškiliausių pasaulio mokslininkų grupė, susibūrusi po Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos vėliava, jau ne vieną dešimtmetį kartoja, kad žmogaus įtaka klimato kaitai kuo toliau, tuo labiau yra neabejotina. Neabejotina ta prasme, kad dėl sudeginamo iškastinio kuro (anglies, naftos, dujų) kasmet į atmosferą pasaulis išleidžia virš 40 milijardų tonų CO2 ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, skatinančių klimato šiltėjimą, dėl kurio kalnuose ir ašigaliuose tirpsta ledynai, kyla pasaulinio vandenyno lygis, ryškėja orų ekstremumai (vienuose pasaulio regionuose didėja vėjo greitis, dažnėja ir stiprėja liūtys, kai tuo metu kituose pasaulio regionuose vyrauja ypatingos sausros ir karščio bangos). Tai jau šiuo metu lemia didžiulius pasikeitimus žmonių gyvenimo būde, žemdirbystėje ir apsirūpinimo maistu bei geriamu vandeniu politikoje, problemas transporte, dėl klimato kaitos sukeltų padarinių didėjančias išlaidas sveikatos apsaugai ir t.t.

2015 m. Paryžiuje 195 pasaulio valstybių pasirašytas klimato kaitos susitarimas reikalauja, kad visos susitarimo šalys narės dėtų maksimalias pastangas mažinant iškastinio kuro vartojimą, keičiant jį atsinaujinančia energetika. Tokiu būdu būtų mažinamas CO2 ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas, apribojama tikimybė, kad klimatas šils daugiau nei 2 laipsniais Celsijaus, lyginant su priešindustriniu laikotarpiu. Tai leistų žmonijai toliau siekti pažangos, išlaikyti ir vystyti turimą gyvenimo būdą ir pragyvenimo lygį.

Lietuva yra Paryžiaus susitarimo dalyvė ir jos veikimo kryptis šioje srityje turėtų būti būtent tokia – iškastinį kurą keisti atsinaujinančiais žemės ištekliais energetikoje, pramonėje, transporte, žemės ūkyje, visokeriopai siekiant pažangos. Iš pirmo žvilgsnio, Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane šiai sferai tikrai skiriama dėmesio. Planuojama parengti oro taršos valdymo planą, nustatyti griežtesnius vidutinio dydžio (1-50 MW) kurą deginančių įrenginių eksploatavimo reikalavimus, palaipsniui mažinti vidaus degimo varikliais varomų transporto priemonių naudojimą, skatinti ir remti priemones, mažinančias aplinkos oro taršą amoniaku, parengti Lietuvos nacionalinį integruotą energetikos ir klimato kaitos planą bei daugybė kitų priemonių.

Deja, planas akivaizdžiai perdėm biurokratinis, o įgyvendinimo tempai tiesiog juokingi. Pavyzdžiui, kodėl nacionalinį ir integruotą energetikos ir klimato kaitos planą parengti numatyta tik 2019 m. pabaigoje? Kodėl tik 2020 m. antroje pusėje planuojama skatinti priemones, mažinančias aplinkos oro taršą amoniaku? Laikas imtis spręsti problemas, o ne atidėlioti realius veiksmus ateičiai.

Tačiau didžiausią nuostabą kelia konkretūs rodikliai, kuriais matuojamas numatytų priemonių poveikis: CO2 šiltnamio dujų išmetimus Lietuva ruošiasi ne mažinti, o didinti?! Vyriausybės plane juodu ant balto parašyta – nuo 2016 iki 2020 metų bendras metinis išmetamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis išaugs nuo 21,48 iki 22,36 mln. tonų, o išmetamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis ES prekybos apyvartiniais taršos leidimais sistemoje nedalyvaujančiuose sektoriuose – nuo 14,019 iki 15,46 mln. tonų.

Kyla klausimas, ar tai yra Vyriausybės ir Aplinkos ministerijos „profesionalų“ klaida, ar kažkokia minties logika, kurios šį planą skaitantis žmogus negali suvokti? Jei vykdai priemones, juk rezultatai turėtų gerėti, o ne blogėti. Mano žiniomis, Lietuvoje nenusimato didelių investicijų į ypatingus fabrikus ar gamyklas, galinčias į orą paskleisti didžiulius papildomus CO2 ir kitų šiltnamio efektą skatinančių dujų emisijų kiekius. Todėl klausimas yra principinis – kas čia per „žalioji“ Vyriausybė, kuri „šitaip“ ruošiasi saugoti aplinką?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Teisininkas paaiškino, ką reikštų nepaprastoji padėtis: protestai būtų tiesiog neleistini (128)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė antradienį pranešė, jog Vyriausybei siūloma spręsti...

Niekuo dėtas gali papulti kaip musė į voratinklį: papasakojo, kaip veikia skolų išieškotojai (15)

Ar gali asmuo be jokios priežasties tapti skolingu ir nieko apie tai nežinodamas ilgainiui...

Cichanouskaja Baltuosiuose rūmuose susitiko su Bidenu (25)

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį Baltuosiuose rūmuose susitiko su Baltarusijos opozicijos...

Tomas Sakalauskas | D+

Lietuvos krepšinio galiūną ir jo šeimą pakirto COVID-19: žmonės, nedarykite šitos klaidos

„Esu pakraupęs, ką išvydau ligoninėje. Palatose guli vien jaunimas – nuo maždaug 20 iki 38...

Dėl šių darbuotojų jau dabar vyksta kovos: siūlo 4000 eurų ir daugiau (14)

Aktyviai besiplečiantys miestai lemia ir statybų sektoriaus plėtrą – prognozuojama, kad iki 2025...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Staigiai išbėrė, pagijote, bet liga tyliai liko – nė nežinodami, kad sergate, toliau užkrečiate kitus

Iš pradžių ant kūno pamatote vieną nedidelę opą . Nekreipiate dėmesio, po kelių savaičių...

VU profesorius Matulis pasidalino 7 skaudžiomis COVID-19 istorijomis: nė vienas juk negalvojo, kad jam tai nutiks (199)

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro profesorius, biochemikas Daumantas Matulis...

Pavojingas epizodas Rūdninkų poligone: provokatoriai nori sukelti krizę – dabar tik išbando ribas (423)

Vidaus reikalų ministrė sako, kad Vyriausybei pateikė siūlymą dėl nepaprastosios padėties...

Kelyje „Via Baltica“ susidūrė du automobiliai ir vilkikas: sužaloti du žmonės, eismas uždarytas (18)

Trečiadienį Panevėžio rajone, Ūtos kaime, įvyko didelė avarija. Pranešama apie sužalotus...

VSAT vado pavaduotojas: turime žinių, kad Gardine apie porą tūkstančių migrantų laukia sienos kirtimo (651)

Valdžiai atsitraukus nuo planų Dieveniškėse apgyvendinti neteisėtų migrantų šeimas, kariniame...