aA
Prieš ketverius su puse metų į mane kreipėsi Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys, prašydamas pagalbos organizuojant akciją, kurios tikslas - surinkti lėšas mobiliai kraujo diagnostikos laboratorijai, kurioje būtų įrengta kraujo paėmimo vieta.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Planuojamo projekto „Išsaugokime vyrus“ tikslas buvo skatinti rizikos grupės vyrus pasitikrinti sveikatą ir atlikti prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimą.

Įvertinęs šio projekto tikslus ir svarbą, pasiūliau negaišti laiko ir nešvaistyti lėšų akcijų organizavimui. Nusprendžiau skubiai nupirkti ir įrengti diagnostikos laboratoriją, o po dviejų mėnesių nuo pirmojo mūsų pokalbio su Gediminu Žižiu mobili laboratorija buvo paruošta darbui.

Pirmojo projekto etapo metu nuo 2011-11-07 iki 2013 04 19 nemokamai buvo patikrinta 12 630 vyrų, 1307-iems vyrams buvo nustatytos padidintos PSA reikšmės (rezultatas daugiau nei 3µg/l) ) ir visi vyrai buvo nukreipti urologų konsultacijai - diagnozei nustatyti.

Pirmajame projekto „Išsaugokime vyrus“ etape jo organizatoriais buvo Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondas, kurio steigėjai – Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija ir Lietuvos visuomenės sveikatos biurų asociacija kartu su Lietuvos urologų draugija.

Akciją vykdė „Medicina practica“ medicininių tyrimų laboratorija. Vykdant projekto pirmąjį etapą buvo bendradarbiaujama su 22 rajonų ir miestų savivaldybėmis.

Antrajame projekto „Išsaugokime vyrus“ etape nemokamų kraujo tyrimų pasirinkimas gerokai išsiplėtė, pradėtas tikrinti ir moterų kraujas, joms atliekant įvairius tyrimus. Nuo 2013 09 09 jau patikrintas 24 521 žmogus (jų tarpe – 13 336 moterys), atlikti 201 704 skirtingi kraujo tyrimai. Padidintos PSA reikšmės, rodančios galimą urologinį susirgimą, rastos dar 1419-kai vyrų.

Per visą projekto vykdymo laikotarpį mobilios diagnostikos laboratorijos įsigijimui, kraujo tyrimams apmokėti skyriau 376 797 eurus (1 301 005 Lt).

Praėjusių ketverių su puse metų patirtis rodo, jog tokios mobilios diagnostikos laboratorijos veikla labai pagerina ankstyvąją ligų diagnostiką, tame tarpe – ir nustatant ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas. Daug žmonių tyrėsi kraują po dešimčių metų pertraukos, o nemokami tyrimai leido paslauga pasinaudoti ir labiausiai socialiai pažeidžiamiems žmonėms.

Tokių paslaugų prieinamumo padidinimas leidžia ženkliai sumažinti valstybės lėšų, skiriamų sunkių ligų gydymui, poreikį. Kiekvienas euras, investuotas į ankstyvąją ligų diagnostiką ir profilaktiką, sutaupo dešimtimis kartų daugiau.

Jūsų Ekscelencija Prezidente, kreipiuosi į Jus informuodamas, jog šių metų kovo 2 dieną mobiliąją diagnostikos laboratoriją eksploatuojanti medicininių tyrimų laboratorija UAB „Medicina practica“ gavo raštą iš Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos, kurioje keliamas klausimas dėl mobilios laboratorinės diagnostikos paslaugų teikimo.

Vėliau, gavusi visą reikiamą informaciją, ši tarnyba pranešė, jog teikiant laboratorinės diagnostikos paslaugą nėra įteisintos kraujo paėmimo procedūros mobiliomis sąlygomis. Paaiškėjo, kad kraujo donorystės paslaugos mobiliuose punktuose galimos, o kraujo mėginių paėmimas nėra įteisintas.

Ketverius su puse metų visoms valstybinėms institucijoms tai nekėlė jokių klausimų, netgi atvirkščiai: rajonų poliklinikos pirmajame programos etape mielai bendradarbiavo su mobilia diagnostikos laboratorija.

Už tokių veiklų akreditavimą atsakingi tarnautojai keturis su puse metų „nežinojo“ apie šią laboratoriją? Akivaizdu, jog leidžiant kraujo donorystės paslaugas mobiliuose punktuose mobilių diagnostikos laboratorijų įteisinimas tėra formalus neapsižiūrėjimas.

Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklos tarnybai buvo pateikti visi reikiami dokumentai, kad esamą spragą sveikatos priežiūros veiklų reglamentavime būtų galima sutvarkyti. Tam užtenka Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro parašo po atitinkamu įsakymu.

Sveikatos apsaugos ministras apie tai buvo informuotas. Jau du mėnesius mobili diagnostikos laboratorija stovi, laukdama sveikatos apsaugos ministro sprendimo, kad toliau galėtų vykdyti labai svarbų darbą. Per tą laiką galėjo būti nemokamai patikrinta per 3000 žmonių, jiems padedant sužinoti savo sveikatos būklę.

Kurį laiką po mobilios kraujo diagnostikos laboratorijos sustabdymo maniau, jog tai elementarus nesusipratimas dėl atsakingų tarnautojų neapsižiūrėjimo. Po dviejų mėnesių laukimo pradedu manyti, jog reali priežastis yra artėjantys Seimo rinkimai.

Manau, jog sprendimas sustabdyti mobilios kraujo diagnostikos laboratorijos darbą – politinis sprendimas, galimai priimtas Seimo ar kitos institucijos kabinetuose, nors politikai puikiai žino Vyriausios rinkimų komisijos išaiškinimą, jog mecenatystė, kuri tęsiasi ne vienerius metus, negali būti traktuojama kaip bandymas paveikti rinkėjus.

Laukiau pakankamai ilgą laikotarpį, nenorėjau, kad šis mano labdaringas darbas ir jo sustabdymas būtų aptarinėjamas rinkimų kontekste, nes ne dėl rinkimų, o dėl žmonių jis yra daromas.

Jūsų Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite, prašau tarpininkauti, padedant išsiaiškinti, kokiais argumentais remiantis buvo nutraukta mobilios laboratorijos veikla ir kodėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras nepriima sprendimo tam, kad mobili kraujo diagnostikos laboratorija galėtų tęsti darbą.

Tikiu, jog vis daugiau Lietuvos verslininkų mecenuos panašius projektus, taip prisidėdami prie socialinės atskirties mažinimo, šeimų gerovės, žmonių sveikatos išsaugojimo, tačiau tam reikalingas teigiamas valdžios institucijų požiūris.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Buvęs JAV pajėgų Europoje vadas pažėrė kritikos Lietuvai: kai kurie dalykai nesuvokiami (23)

Buvęs amerikiečių pajėgų Europoje vadas Benas Hodgesas pažėrė kritikos Lietuvos politikams....

Darbdavių noras dalytis nauda su darbuotojais išgirstas: VMI pažėrė naujovių – užderės daugiau milijonierių

Darbuotojams Lietuvoje atsiras daugiau galimybių tapti milijonieriais, jei jų darbdaviai linkę...

Po griežtų JAV ir Vokietijos žodžių Lavrovas atsainiai kirto: sąlygas diktuosime mes (16)

Branduolinius Kremliaus grasinimus bando užtvirtinti ir Baltarusijos propagandos mašina – „...

Rusija grasina savo sąjungininkei: mes juos perspėjome (3)

Armėnijos siekis prisijungti prie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) Romos statuto gali Jerevanui...

Vairuotojas įspėja kitus: dėl vienos draudikų klaidos teko ne tik mokėti baudą, tačiau ir išgyventi tikrą nervų karą

Kiekvienam vairuotojui įprasta, kad kasdien naudojantis automobiliu svarbu prisiminti dvi datas –...

Lev Kadik, delfi.lv

Ką reiškia Tarptautinio Baudžiamojo Teismo išduotas orderis suimti Putiną: pasakė, kokiomis aplinkybėmis tai įmanoma

Tarptautinio Baudžiamojo Teismo išduotas orderis suimti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir...

Kaip atskirti, kad jūsų būsto nuomos sutartis palankesnė būsto savininkui: atkreipkite dėmesį į kelias detales dėl ko kreiptis į Vartotojų teisių apsaugos tarnybą

Šiandien, kai kurių NT analitikų skaičiavimais, nuomotis būstą yra pigiau nei jį pirkti....

Pranešama apie didelę avariją Vilniuje: sutriko eismas Kirtimų g.

Sostinės pakraštyje susidūrus sunkvežimis ir lengvasis automobilis. Abi eismo juostos - uždarytos.

Dėl nesutarimų koalicijoje stringa „amžinų vadovų“ pataisos (4)

Antradienį Seimas turėjo svarstyti klausimą dėl neberibojamų savivaldybių ir valstybės...

Karas Ukrainoje. Rusijos nuostoliai auga: prie Avdijivkos okupantai neteko daugybės šarvuočių naktį Ukrainoje griaudėjo sprogimai, Rusija paleido dronus

Antradienio naktį Kyjive nugriaudėjo sprogimai.