aA
Tai buvo pirmosios „Zapad“ pratybos prie mūsų sienų po Krymo aneksijos. Paskutinės vyko 2013 metais. Pratybų pobūdis, matant ginkluotę, kurią naudojo Rusijos Federacija, buvo puolamojo pobūdžio. Viešai deklaruotas antiteroristinės operacijos scenarijus yra dūmų uždanga.
Rasa Juknevičienė
© DELFI / Domantas Pipas

Šios pratybos, kaip ir anksčiau 2009 bei 2013 metais, buvo skirtos treniruotėms, kaip greitai permesti prie vakarinių Rusijos sienų dideles pajėgas. Akivaizdu, kad treniruotasi kariauti su NATO.

Aplinkybės, kuriomis vyko šios pratybos, taip pat iš esmės skyrėsi nuo 2013 metų, nes NATO priėmė savalaikius ir adekvačius sprendimus – dislokuotos priešakinės pajėgos, sustiprinta oro gynyba, žvalgyba ir stebėjimas. Turėjome didelį politinį sąjungininkų dėmesį.

Atgrasymas suveikė gerai – Kremlius iki pratybų aktyviosios fazės daug mažiau eskalavo įtampą, nedrįso labai priartėti prie NATO sienų. Mano stebėjimais, ankstesnės pratybos vyko visai arti mūsų sienų esančiuose poligonuose daug aktyviau.

„Zapad“ buvo toks pat neskaidrus, kaip ir anksčiau. NATO ekspertai dar įvertins mastus, tačiau akivaizdu, kad pratybos vyko daug platesnėje geografinėje erdvėje – iš esmės nuo pat Arkties iki Europinės dalies pietinių pakraščių, dalyvavo tikrai ne 13 tūkstančių karių, bet žymiai daugiau.

Dažnai sulaukdavau klausimų, kam Kremliui to reikia? Geras klausimas, nes tokie „žaidimai“ labai brangiai kainuoja, žinant Rusijos ekonomikos būklę.

Atsakymo ieškokime toliau nuo mūsų, kad ir rytų Azijos regione. Jei prasidėtų rimtas konfliktas ten ar kur kitur, o JAV ir NATO būtų priverstos įsitraukti dideliais pajėgumais, tada mūsų flange atsivertų kitokios galimybės Kremliui, kad pabandytų ištaisyti didžiausią XX amžiaus klaidą.

Kol kas neturiu duomenų, kiek į pratybų scenarijų buvo įtrauktos Rusijos Federacijos branduolinės pajėgos. 2013 metų pratybų scenarijuje jos buvo svarbus dėmuo vadinamajam situacijos deeskalavimui. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad užimta teritorija išlaikoma priešininkui pagrasinus branduoliniu ginklu, pavyzdžiui, sunaikinti nuo konflikto zonos nutolusią kurio nors sąjungininko sostinę.

Ar galime atsipalaiduoti? „Zapad“ yra vienas epizodas dabartinėje saugumo situacijoje. Pasibaigusios pratybos ir tai, kad per jas neįvyko ko nors tragiško, absoliučiai nieko nereiškia. Saugumo situacija išlieka tokia pati – Kremliaus politika agresyvi, Rusijos ginkluotosios pajėgos aplinkui Baltijos valstybių sienas yra didžiulės, dešimteriopai viršijančios šiame regione dislokuotas NATO pajėgas.

Rusija dabar bandys skleisti jau paruoštą žinutę, kad „Zapad“ buvo normalios karinės pratybos, Rusija nėra pavojinga valstybė, užsimirškit. Tokią mintį skleis ir Kremliaus globojami vietiniai ruporai Lietuvoje ir kur nors NATO sostinėse, siūlydami nebedidinti gynybos biudžeto, gal net mažinti NATO sąjungininkų pajėgas.

Turime nepamiršti ir to, kad Putino vadovaujama Rusija supranta tik jėgos kalbą, todėl būtina toliau tęsti gynybos stiprinimo politiką.

Lietuva ir NATO gavo gerą progą įvertinti savo pajėgumų, ypač žvalgybų ir kitų tarnybų gebėjimus, padėtį, gavo daug vertingos informacijos apie Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų būklę. Lietuvos saugumo, gynybos tarnyboms tai buvo geros pamokos. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete dar nagrinėsime detaliau, tačiau jau dabar aišku, kad šiandien Lietuva kartu su sąjungininkais yra žymiai aukštesniame patirties ir gebėjimų lygyje, nei buvome prieš ketverius metus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Senųjų mafijų veikimo principai: nuo spirito kontrabandos iki plano pakeisti legendomis apipintą Palangą (32)

Pilis primenantys namai, prabangūs automobiliai ir iš tolo tviskantys auksiniai papuošalai – tai...

Sudėtingas Nausėdos sprendimas – ar bus nueita Grybauskaitės pėdomis (129)

Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus likimas tik gilina konfliktą tarp prezidento Gitano...

Prieš karines pratybas – gėdingos Rusijos laivo nesėkmės (576)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apsilankė aneksuotame Sevastopolyje, kur sausio 9-ąją vyko...

Vėžį įveikęs Šarūnas turi gerą žinią kitiems onkologiniams pacientams: čia galite sulaukti pagalbos (13)

„Tai man nutiko jauname amžiuje. Vadinasi, studentiškų metų nepraleidau klubuose su cigarete...

Vestuvėse užduotas svečio klausimas apie jaunąją suglumino – salėje kelias sekundes įsivyravo tyla (163)

Šiais laikais susituokus išsiskiria kas antra pora ir šis skaičius nuolat kyla. Santuoka XXI...

Artėjant rinkimams prastos žinios „valstiečiams“: apklausa parodė, ką žmonės mano apie Vyriausybę (461)

Kaip rodo naujausios atliktos gyventojų apklausos, pastarąjį mėnesį labiausiai traukėsi Lietuvos...

Iranas atšaukė savo sprendimą Ukrainos lėktuvo juodąsias dėžes perduoti Kijevui (27)

Irano valdžia atšaukė savo sprendimą, apie kurį buvo paskelbusi šeštadienį: Teheranas...

Giedrius Drukteinis

Kitiems šypsena netinka, o tau – tinka?

Jei palygintumėme Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios signatarų nuotraukas, tarp jų lengvai...

Kijeve atsisveikinama su Irane įvykusios aviakatastrofos aukomis (36)

Kijevo Borispolio oro uoste vyksta atsisveikinimo su žuvusiais Irane numušto Ukrainos aviakompanijos...

Ši baisi liga prasideda staigiu ir nepakeliamu skausmu viršutinėje pilvo dalyje: susirgusiųjų mirtingumas daugiau nei didelis (14)

Ne veltui nuolat girdime perspėjimus apie saikingą alkoholio vartojimą: mėgstantys pakelti...