aA
ES vyksta esminė kova dėl jos ateities. Kalbu ne apie politikų taip mėgstamas temas – finansus, ekonomiką, nedarbą, nors jos tikrai labai svarbios. Kalbu apie būsimą Europos visuomenės modelį.
Rimantas Dagys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Visuomenės, kuri turės atlaikyti konkurenciją su kitais stiprėjančios smarkiai gyventojų skaičiumi, bet silpnos ekonomikos vis labiau į pasaulį besiskverbiančiais regionais.

Europos dualizmas

Europoje vis labiau ryškėja dvi moralinės alternatyvos. Pirmoji – tradicinė, paremta amžių patirtimi patikrintomis prigimtinėmis vertybėmis: vyro ir moters santuoka pagrįsta šeima, su užtikrinta vaiko teise turėti tėtį ir mamą, su pagarbą gyvybei, su stipriomis bendruomenėmis ir jų tradicijomis. Ne tik su teisėmis, bet ir su aiškiomis pareigomis valstybės piliečiams.

Antra – lyčių skirtumus ignoruojanti, bešeimė, atsisakanti asmeninių įsipareigojimų, pasisakanti prieš mirties bausmę nusikaltėliams, bet negerbianti pradėtos gyvybės teisių, ligotus žmones siūlanti nužudyti eutanazijos pagalba, vaikus siūlanti klonuoti, o gimusius šeimose pagreitintu būdu iš jų siūlanti atimti visuomenė.

Pirma alternatyva nori valstybės, kurį remtųsi šeimos, bendruomenės jėga, antra – lengvai per pinigus žiniasklaidos ir sudėtingos teismokratinės sistemos lengvai manipuliuojama visuomenė. Todėl mes, Lietuvos piliečiai, turėsime rimtai apsispręsti, kuriuo keliu eisime.
Tiesą pasakius, šie modeliai jau kartą buvo išmėginti.

Pirmojo rezultatas – Europos Sąjungos sukūrimas krikščioniškų vertybių pagrindu, atrojo – komunistų idealas Sovietų Sąjunga. Nors pastaroji žlugo, bet komunistų idėjos gyvos, jos dabar stengiasi sovietizuoti Europos Sąjungą iš vidaus.

Šeimos ideologiniai priešai

Kovos prieš šeimą vėliavą savo laiku iškėlė komunistai, tokie kaip Karlas Marxas, Leninas ir kiti. Tai buvo svarbiausias lozungas, su kuriuo buvo kovojama. Kadangi šeima buvo svarbiausia visuomenės ląstelė, tad su ja ir reikėjo kovoti. Eksperimentą pasiekti revoliuciniu būdu pavyko Sovietų Sąjungoje – tai turėjo pasibaisėtinų pasekmių pačiai visuomenei. Tačiau kita dalis komunistų, likusi Vakarų Europoje, tęsė savo idėjų plėtrą ir sukūrė sistemą, kuri visais įmanomais būdais kovoja prieš šeimą, ji skelbiama nemodernia, atsilikusia, sakoma, kad daugiausiai smurto – šeimoje, nors tos teiginys neturi jokio pagrindo ir t.t. Manau, kad dėl tokios ideologijos Europa sumokės didžiulę kainą. Ji, vargu, ar sugebės atsitiesti nuo savo demografinės krizės, nes jei mes dar suvokiame savo problemą, tai Vakarų visuomenė to greičiausiai nebesuvokia. 

Siekyje suardyti šeimą įžvelgiu keletą pavojų. Šeima yra pagrindinė visuomenės ląstelė, iš jos kuriasi bendruomenė, o iš bendruomenės – valstybė. Ir jeigu sugriauname šeimos pamatą, tai valstybė tampa chaotišku dariniu be jokios tradicijos, be moralės normų. Tuomet tas, kas turi svertus, pinigus arba teisinę sistemą savo rankose, su ta bendruomene gali daryti ką nori, o tai pavojinga mūsų visuomenei iš principo.

Lietuvoje turėjome progos įsitikinti – jei ne mūsų šeimos, nebūtume galėję atsilaikyti prieš sovietinę okupaciją. Šeimos sugriovimas yra žymiai pavojingesnis nei visokios kitokios atakos prieš mūsų visuomenę. Todėl reikia visais būdais priešintis pastangoms bet kokia kaina atiminėti vaikus iš šeimų, leisti biurokratams spręsti mūsų likimą ar leisti kištis į mūsų švietimo sistemą.

Teisinė sistema be vertybių

Pastaruoju metu ES dauguma kairiųjų ir dalis liberalų, turėdami didesnę įtaką europinėms institucijoms, stengiasi iš viešojo gyvenimo, taip pat ir teisės, išguiti bet kokį krikščioniškąjį gėrio ir blogio supratimą. Vietoje to stengiamasi sukurti griozdišką teisinę sistemą, viską surašant į įstatymus, juos papildant įvairiais konstitucinių ar kitokių teismų išaiškinimais, prie to pridedant aibę visokių chartijų, direktyvų , reglamentų, nutarimų ir t. t. Mėginama deklaratyviai apeliuoti į žmogaus teises, jas dažniausiai suvedant į seksualinių mažumų teises ir atskirai nuo žmogaus teisių nagrinėjant moterų teises ES ir t.t.

Akivaizdu, kad ir šioje srityje be teisinių dokumentų apsieiti būtų neįmanoma. Tačiau kai vadovaujamasi bendrais vertybių principais, įstatymai padeda visuomenei spręsti konkrečias problemas ir jų nereikia tiek daug, kad apimtų kiekvieną gyvenimo sritį ir ją reglamentuotų, o ypač – žmogaus aš šeimos asmeninį gyvenimą. Jeigu juos nustos jungti mūsų visuomenę vienijantis ir žymiai svarbesnis bendras supratimas – kas yra gėris, o kas blogis, balsuodami turėsime įstatymuose numatyti kiekvieną galimą gyvenimišką situaciją ir problemų sprendimo būdą.

Kuriant Konstituciją šeimos samprata buvo akivaizdi

Kai Lietuvos žmonės balsavo už Konstituciją, niekam nė į galvą nešovė, kad šeimą gali sudaryti du ar daugiau vyrų, gyvenančių kartu, ar kad teisėjams niekada algų mažinti negalima. Buvo savaime suprantama, kad šeima – tai vyro ir moters sąjunga. Bet Konstitucinis Teismas iš esmės pasakė, kad jeigu tai neparašyta, vadinasi, galima suprasti bet kaip. Taigi esame priversti kurti begalę naujų dokumentų, aprašančių anksčiau buvusius akivaizdžius principus. Esame priversti kurti kalnus naujų teisės aktų, kuriuose jau dabar painiojasi net labiausiai kvalifikuoti teisininkai, o paprastiems žmonėms jie vis labiau nesuvokiami. Atmetus vertybes, bendruomenės balsas taps mažai svarbus – viską spręs teismai. Tada žmonės, nesuprasdami tokių sudėtingų žaidimo taisyklių pagal jas negyvens, o savaime pradės kurti „nerašytas“ taisykles. Ilgainiui neapsikentę jie tiesiog išmes šią nesuprantamą, sudėtingą sistemą.

Žinoma, teisininkams tokia tvarka garantuoja vis geresnės kokybės gyvenimą, bet ar ne per didelė rizika diskredituoti žmonių akyse teisinės demokratinės visuomenės principus, o tuo pačiu – ir pačią Europos Sąjungą?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Milžinišką karinį biudžetą turinti šalis nesugebėjo apsisaugoti – kodėl? (165)

Kaip galėtų Saudo Arabija , šalis, turinti trečią didžiausią pasaulyje karinį biudžetą ir...

Gyvai / Čempionų startas: „Šiauliai“ – „Žalgiris“ tiesioginė vaizdo transliacija (11)

Sekmadienį „Betsafe-LKL“ čempionato sezone startuoja Kauno „Žalgiris“ . Šarūno...

Rimvydas Valatka. Kodėl Čimbaro sūnus – patriotas, o Ušackas – išdavikas?

Per kalnus ir klonius nusirito buvusio ES ambasadoriaus Ušacko pasmerkimo banga. Už tai, kad gavo...

Antro vaiko susilaukusi TV žvaigždė Gerda Žemaitė atveria naujų namų duris: mano gyvenime buvo ne viena tragedija

Antrojo vaikelio susilaukusi televizijos laidų vedėja Gerda Žemaitė pirmą kartą atveria naujų...

Kaip atrodytų branduolinis karas tarp Rusijos ir NATO: mokslininkai įvardijo šiurpias pasekmes  (34 milijonai aukų per pirmąsias 5 karo valandas) (428)

Lietuvos pašonėje tarp Rusijos ir NATO kyla konfliktas, Kremlius panaudoja branduolinį ginklą –...

Užkalnis rado restoraną, kuris drįsta tiesiog gaminti maistą (141)

Nežinau kaip jums, o man kartais būna nusibodę restoranai, kavinės, užeigos, sriubos studijos,...

Neužsikrėskite išpardavimų liga – štai, kodėl jums nereikia dar vienų naujų marškinėlių ar suknelės (3)

Keičiantis sezonams tarp viso pasaulio moterų pasklinda lengvai ir greitai užkrečiama liga –...

Savo kūnu prekiaujantys vyrai narkotikus leidžiasi miesto centre: išleidžiamų sumų skaičiai – bauginantys (109)

„Kodėl jums nepasilikus dar šiek tiek ilgiau su mumis ir nesuvalgius „Chili con carne“; turime...

Garsus muzikos prodiuseris Markas Ronsonas prisipažino esąs sapioseksualas (42)

Muzikos prodiuseris sako, kad yra sapioseksualas, praneša people.com. Ketvirtadienį televizijos...