aA
Pastaruoju metu Lietuvos žiniasklaidą drebina dvi skandalingos temos iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos daržo – 5 mln. litų (apie 1,448 mln. eurų) panaudojimas mistinio naujo socialinio modelio sukūrimui ir skandalas, kilęs Norvegijos vaiko teisių apsaugos tarnybai atėmus sūnų iš dar vienos lietuvių šeimos.
Rimantas Dagys
Rimantas Dagys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Atrodo, temos nėra susijusios, tačiau jos iš esmės atspindi tą pačią problemą – blaškymąsi socialinėje srityje. 

Visai neaišku, kokio socialinio modelio mums vis dar reikia ieškoti? Turbūt kiekvienam sveikos nuovokos žmogui aišku, kad socialinės rūpybos ašimi turi būti siekis Lietuvoje sukurti kuo daugiau tvirtų ir pasiturinčių šeimų. Šeimų, galinčių pasirūpinti savo vaikais, seneliais ir artimaisiais. Šeimų, turinčių galimybių paremti kitus nelaimės ištiktus žmones. Šeimų, galinčių tapti tvirtų bendruomenių kūrimosi pagrindu. Šeimų, atsakingai dalyvaujančių sprendžiant socialines, kultūrines ir kitokias problemas. Būtent tokių šeimų pagrindu turi būti kuriama mūsų valstybė. 

Kita vertus, akivaizdu, kad šias šeimas turi sudaryti mamos, tėčiai ir vaikai. Absurdiška pinigus leisti modelių, kuriais ateityje galimai turėtų būti palengvintas vaikų iš šeimų paėmimas, kūrimui.

Tokie modeliai, vaiko teises iškeliantys aukščiau gyvenimo šeimoje ir tėvų–vaikų ryšio, tarnauja nebent tik esminio socialinio tikslo – tvirtos šeimos – griovimui. Visi bandymai pateisinti be jokių skrupulų iš šeimų vaikus išplėšiančias norvegų tarnybas ir mūsų institucijų neveiklumą šioje srityje, neatlaiko jokios kritikos. Aiškinimai, kokie lietuviai yra buki ir agresyvūs, tokie neįgalūs auklėti savo vaikus, kad net nusipelnę jų netekti, žemina mūsų orumą. Kol kitos valstybės reaguoja griežtai keldamos teisines pretenzijas nevaldomai Norvegijos vaiko teisių apsaugos sistemai, mes tesugebame žemintis prieš kitas tautas ir, kaip paprastai, ieškoti kaltės pačių lietuvių tėvų elgesyje. 

Naujų socialinių šeimos modelių kūrimas nebeturi prasmės. Jau seniai Seimas tarėsi su pasaulio banku, vokiečių ir skandinavų ekspertais, jau seniai „Sodros“ reforma apibrėžta gairėmis, todėl joks dviratis kuriant naują socialinį modelį nebus išrastas.

Jo kūrybą kainuosiantys 5 mln. litų greičiausiai bus paprasčiausiai iššvaistyti be tikslo – kiekvienam ir be atskirtų ekspertų išvadų siektinas socialinis modelis yra aiškus – mūsų pagrindas yra tvirta, pasiturinti šeima su be pagrindo neatiminėjamais vaikais.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Čmilytė pripažino: tą penktadienį kalbėjau su Šimonyte (9)

Sausio 20-ąją po susitikimo su generaline prokurore, kurio metu ji pranešė apie prašymą šaukti...

Buvęs Ukrainos žvalgybos vadovas: jau žinome, ko tikėtis iš Rusijos artimiausiu metu apie planuojamą karą žinota dar 2021 metais (1)

Ukrainos kariams sugebėjus sustabdyti priešą ir atsiimti dalį okupuotų teritorijų, Rusijos...

Tęsiama dingusio paauglio paieška: 8 valtys, dronai ir specialiai apmokytas šuo

Vilniuje antradienį tęsiama šeštadienį dingusio nepilnamečio Mykolo Davidonio paieška. Paauglio...

Bastian Benrath, Hugo Miller

Istorinį tabu dėl Ukrainos jau svarsto sulaužyti dar viena šalis

Visuomenės nuotaikos keičiasi dar vienoje šalyje, dėl Ukrainos jau svarstoma sulaužyti...

Iš Turkijos ir Sirijos plūsta tragiški vaizdai (3)

Turkijos nelaimių ir ekstremalių situacijų valdymo tarnybos (AFAD) duomenimis, Turkijos ir Sirijos...

Karas Ukrainoje. Ukraina: Maskva per tarpininkus ėmė „maldauti“ derybų rusų pajėgos per savaitę užkariavo tik kelis šimtus metrų (2)

JAV karinio jūrų laivyno analizės centro ekspertas Michaelas Kofmanas teigė, kad Rusijos...

Seimo mažumai pavyko: įvyks neeilinė „Bartoševičiaus sesija“ (1)

Seimo mažuma surinko 47 reikiamus parašus dėl neeilinės sesijos sušaukimo, Delfi patvirtino...

Marius Ivaškevičius. Išvarymas 2. Imperija kontratakuoja (4)

Šįkart apie teatrą . Lietuvos nacionalinį dramos teatrą, kuriame man teko garbė dirbti kelerius...

Ukrainoje nukautas rusų generolas (14)

Ukrainoje naktį iš vasario 4-os į vasario 5-ą šalies ginkluotosios pajėgos nukovė generolą...