aA
Turime naują Prezidentą. Esama pirmųjų požymių, kad jis gali būti kitoks – demokratiškesnis, patriotiškesnis, socialiai jautresnis, subtilesnis tarptautiniuose reikaluose. Laikas parodys, ar jam pavyks įtvirtinti kitokius nei prieš tai galioję Prezidento institucijos veikimo principus.
Povilas Gylys
Povilas Gylys
© DELFI / Tomas Vinickas

Visgi visi geros valios ir blaivaus proto žmonės supranta, kad rimtoms permainoms vien prezidento ir jo komandos (linkime apsisaugoti nuo implantų formuojant tą komandą) pastangų nepakaks. Reikia permainų pagrindinės valstybės institucijos, t. y. Seimo darbe. Vadinasi, ir jo kolektyviniame prote. Dabar tai – beprotišku greičiu gausybę įstatymų, jų pataisų, rezoliucijų ir t. t. priimanti institucija, kuri nelabai geba įvertinti savo sprendimų pasekmių.

Ši antra pagal savo galias po pačios Tautos institucija – tai įtvirtinta mūsų Konstitucijoje – yra paskendusi detalėse, smulkiose rietenose, negeba suvokti, kad jos prigimtinė misija yra kurti bendrąjį nacionalinį gėrį ir kad svarbiausia to gėrio dalis yra teisingumas. Įstatymai, rezoliucijos ir pan. turi būti orientuotos į teisingumą pačia plačiausia to žodžio prasme.

Dauguma mūsų parlamentarų to nesuvokia. Dar blogiau – jie nesupranta kad nesuvokia. Todėl jų veikloje yra daug, gerokai per daug, neteisingų, neadekvačių sprendimų, kurie gausina viešąjį blogį. To blogio yra tiek daug, kad yra pagrindas kalbėti apie šalį apėmusią krizę – pažintinę, moralinę ir valdymo negalią.

Tam, kad įveiktume krizę – kad viešojo gėrio būtų smarkiai daugiau nei viešojo blogio, kad gerai funkcionuotų ne tik privatus, bet ir viešasis sektorius, būtini dideli, tektoniniai poslinkiai, rimtos permainos mūsų viešųjų reikalų tvarkyme. Kitaip sakant, politikoje.

Šiandien, esant dabartinei partinei struktūrai ir partinių ideologijų suvienodėjimui, tai faktiškai neįmanoma. Pirmausia dėl to, kad daugpartinė sistema yra degradavusi dėl idėjų konkurencijos stokos.

Šiandien praktiškai nėra nei tradicinės dešinės nei tradicinės kairės. Abu politinius sparnus yra užvaldžiusi liberali vertybinė monopolija, kurioje akcentuojamas individas su jo egoistiniais interesais ir poreikiais. Toje monopolinę padėtį užėmusioje liberalioje ideologijoje išpažįstama konkurencija be solidarumo, joje ekonomika sutapatinama su verslu ir t. t.

Tai monopolijai deramai nesipriešina nei tariamai konservatyvios (patriotinės, krikščioniškos), nei kairiosiomis save vadinančios politinės jėgos. Visos jos, to dažniausiai nedeklaruodamos, išpažįsta rinkos evangelizmą, kurį lengva atpažinti pagal nuostatą, pagal kurią tik verslas kuria turtą, kad jis yra vienintelis visuomenės maitintojas. Nors iš tikrųjų turtas yra kuriamas ir privačiame, ir viešajame sektoriuje.

Nemanau, kad mūsų tradicinės – dešiniosios ir kairiosios – politinės jėgos turi vidinių galių pasikeisti. Tai liudija, kad ir paskutinių konservatorių išstūmimas ar jų nutildymas TS-LKD partijoje. Arba nesubalansuotai proverslininkiškos, perdėm prokapitalistinės nuotaikos kairėje. Matyt, tik naujos politinės jėgos ir naujos idėjos yra pajėgios daryti rimtesnį poveikį politinei sistemai, kuri turi judėti link didesnio vertybinio pliuralizmo ir, labai svarbu, link bendrojo gėrio įteisinimo, jo įvedimo į viešąjį naratyvą ir politinių sprendimų erdvę.

Tai, kartu su baimės atmosferos išsklaidymu, būtų rimta prielaida esminiam mūsų šalies politinės erdvės atsinaujinimui. Tokią galimybė mums atsiveria ne tik po praėjusių prezidento rinkimų, bet ir einant į naujus Seimo rinkimus. Pradžioj šį rudenį, bet, svarbiausia, – 2020 metais.

Turime naują Prezidentą. Tikimės, kad su jo atėjimu prasidės permainos tikros pažangos ir demokratijos link. Visgi, be atsinaujinančio Seimo dalyvavimo tos permainos būtų tik kosmetinės, jokiu būdu ne tektoninės. Bet juk kaip tik tokių Lietuvai ir reikia.

Visa tai sakau būdamas revoliucijų, išskyrus aksomines, priešininkas. Mano galva, mažiausiai griaunantis, ekonomiškiausias kelias į pažangą yra per rinkimus.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
4.3793

Top naujienos

Emigranto spąstuose – trys Lietuvos bankai: atsiskaitinėjo su tuščiomis ir net užblokuotomis kortelėmis (23)

Į Norvegiją emigravęs ukmergiškis sugebėjo pergudrauti tris Lietuvoje veikiančius bankus –...

Kaip Lietuva per valandą išleido 20 milijonų eurų: pirkinių krepšyje ir robotinė papūga (39)

Po rinkimų praktika per dieną ar kelias valandas paskirstyti dešimtis milijonų eurų ES paramos...

Sugėdinti žaidėjai prakalbo apie neparuoštus namų darbus: turime geriau išanalizuoti varžovus (23)

Po niūriausias prognozes pranokusio pralaimėjimo namuose Danijai 76:80 Lietuvos rinktinės vidurio...

Garsų artistą vadino „didžiausiu visų laikų medicininiu stebuklu“: gimė su 3 kojomis, 16 pirštų ant 4 pėdų ir 2 lyties organais (16)

Frankas Lentini buvo vienas garsiausių XX amžiaus pradžios cirko artistų. F. Lentini, gimęs su...

Skandalingas rezultatas: Lietuvos rinktinė namie nusileido danams (1015)

Lietuvos rinktinė istorine nesėkme atidarė FIBA „burbulą“ Vilniuje. Penktadienį Dariaus...

Žiemiški orai apims beveik visą šalį: snigs visą savaitgalį (4)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems ciklonas. Šeštadienio naktis numatoma debesuota su...

Įspūdinga Šaro pergalių serija Eurolygoje nutrūko – „Barca“ krito Vilerbane (8)

Aštuntos pergalės iš eilės „Barcelona“ (8-2) Eurolygoje neiškovojo. Šarūno Jasikevičiaus...

Keisčiausias namas Lietuvoje: senolis pasistatė įspūdingo dydžio dvarą su baseinais ir net sostu (99)

Vos tik atvykus į Lentvarį mano geras draugas, Amerikoje magijos šou rengiantis iliuzionistas Rokas...

Maskoliūnas teigia „prisiimantis visą atsakomybę“, bet pirštu rodo į apatiškus veidus (206)

Jokio azarto, jokio malonumo – tik kančia ant parketo. Bet Lietuvos rinktinė nesugebėjo nė...

Į Lietuvą veržiasi žiema: kai kur jau iškrito pirmasis sniegas pasnigo ir Vilniuje (18)

Penktadienio vakarą dalyje Lietuvos iškrito pirmasis sniegas . Feisbuko grupėse daugiausia...

|Maža didelių žinių kaina