aA
Europos Parlamentas įpareigojo mane paruošti situacijos Baltarusijoje įvertinimą bei pasiūlyti Europos Sąjungos politikos su šia valstybe gaires ateičiai.
Petras Auštrevičius
Petras Auštrevičius
© DELFI / Domantas Pipas

Suprantama, kad Baltarusijos kaimynių nuomonė ir situacijos vertinimas yra ypač svarbūs. Astrave baigiamos statyti atominės elektrinės (AE) metamas baugus šešėlis turi sulaukti ypatingo dėmesio ir įvertinimo.

Pastaruoju metu stebėdamas viešąsias ir dalyvaudamas Seimo komitetų organizuotose diskusijose ES Rytų partnerystės klausimais, išgirdau daug visko, bet ne aiškią Lietuvos poziciją ES rengiamo Rytų partnerystės susitikimo, ir ypač Baltarusijos bei Astravo AE klausimais. O dalyvaudavo visų institucijų, atsakingų už užsienio politiką, atstovai.

Išvada akivaizdi – šiandien Lietuvoje nėra asmenų ar institucijos, kurios galėtų imtis atsakingos lyderystės užsienio politikoje. Užsienio politika Lietuvoje šiandien yra užsnūdusi ir pavargusi, savotiškai tapusi mažiau svarbia „naujos“ kasdienybės dalimi, Lietuvos interesai nėra deramai ir aktyviai ginami. Taip, sutinku, vyksta pokalbiai, dialogai, bandoma siųsti viešąsias žinutes, bet ar to pakanka?

Iš visos ES Rytų partnerystės klausimų, šiuo metu Lietuvai svarbiausia yra Baltarusija ir jos statoma Astravo AE. Ką Lietuva šiandien veikia šiuo klausimu, tik rodo pirštais vieni į kitus kas dėl ko nors kaltas. Net aukščiausiu lygiu naudojamas šis argumentas, iš esmės kaltinant prezidentę Dalią Grybauskaitę ir jos dešimtmetį. Tačiau tai kelias į niekur. Astravo atominių blokų statybos problema ir ateitis sprendžiasi čia ir dabar.

Jei ES vieningai nuspręstų nepirkti elektros iš Astravo AE, tai Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka ir Kremlius tikrai nebūtų pajėgūs pastatyti antro, trečio ir ketvirto blokų. Nepamirškime, kad tai ir toliau planuojama padaryti! Tai jau būtų pasiekimas, tiesa?

Bet tam, kad įtikintų ES institucijas ir valstybes nares, Lietuvos valstybės diplomatija turi veikti aukščiausiu lygiu ir didelėmis apsukomis. Galiu jums pasakyti atsakingai – šiandien tai nevyksta ir apie Astravo keliamą gyvybinę riziką Lietuvai ir visai Europai ES šalyse mažai kas, jei apskritai kas nors, yra girdėjęs tvirtą, argumentuotą kalbą.

Jei ES nenorės girdėti Lietuvos argumentų, Lietuva visada pagrįstai gali blokuoti šiuo metu rengiamus ES partnerystės instrumentus A. Lukašenkai, tiesiogiai susiejant juos su Astravo tema. Bet ne su saugumu, kuris iš esmės negali būti išspręstas. Šiandien ši Astravo saugumo kosmetinio tobulinimo koncepcija vėl atgaivinta ir jau aukščiausiu lygiu siūloma kaip derybų pagrindas. Ne tolesnių blokų statybos stabdymas, ne elektros pirkimo embargo, bet iliuzinis saugumo tobulinimas per atsparumo testus. Tokia politika labiau atitinka šio projekto vykdytojų nei Lietuvos interesus.

Šiame diskurse atskiro dėmesio verti Seimo opozicijos atstovų nusiskundimai dėl to, kad jiems nėra pateikiama detali informacija apie vykstančių pokalbių rezultatus ir sutartus dokumentus. Ir tai vyksta parlamentinės demokratijos sąlygomis!

Kaip reikia veikti ES, ginant savo interesus užsienio politikoje, Lietuvos diplomatijos bosai galėtų nuvykti pasimokyti į Kiprą ir Graikiją, pastaruoju metu jau kelintą kartą ES priima Kiprui palankią rezoliuciją dėl neleistinų Turkijos veiksmų Kipro teritoriniuose vandenyse.

Kartu su Sąjūdžiu prieš Astravo AE kreipiausi į LR prezidentą – „raginame, kad Lietuvos valdžia š. m. birželio mėnesį ES Vadovų taryboje nepritartų dabartiniam projektui dėl ES ir Baltarusijos partnerystės prioritetų susitarimo ir užtikrintų europinį solidarumą tarp partnerių“.

Jokių susitarimų su Baltarusija, kol A. Lukašenka rimtai ir iš esmės nepradės kalbėtis dėl Astravo likimo, o ne dėl mistinių saugumo testų, kurie neapima jau įvykdyto didžiausio nusižengimo – vietos parinkimo peržiūros.

Šiandien palaipsniui auganti nacionalinio saugumo problema dėl Astravo yra LR prezidento ir jo sudarytos vyriausybės atsakomybė. Reikalingi veiksmai, kurie iki ES Rytų partnerystės sutikimo reikiamai ir vienareikšmiai, įtvirtinant tai deklaracijos forma, įvardintų esamą padėtį ir pasiūlytų galimus sprendimus. Praėjus laikui, bus galima tik vėl skaičiuoti pavėlintus metus, jau dvyliktus.

Visi mes turime reikalauti, kad ši atsakomybė būtų realiai suvokta ir valstybės interesai pagaliau būtų ginami konkrečiais darbais. Galiausiai nepamirškime, kad tai privalome daryti gindami ir visos Europos saugumą, pagrįstai tikėdamiesi to paties ir iš savo partnerių.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.8571

Top naujienos

Karantino pragaras baigėsi: daugiausiai gyventojų dėl pandemijos netekusios Lombardijos sostinė šokiruoja pareigūnus (44)

Jau nebe vaiduoklių miestas! Toks pojūtis, tokia mintis neapleidžia pasižvalgius po barokinį...

Visą Lietuvą sukrėtusių Kauno žudynių byla – vėl teisėsaugos akiratyje (667)

Daugiau kaip prieš 10 metų visą Lietuvą sukrėtusių Kauno žudynių byla vėl atsidūrė ant...

Kardiologė išvardijo padidėjusio kraujospūdžio 7 simptomus: jei juos pastebite, turite imtis veiksmų (58)

Lietuvoje padidintą kraujo spaudimą turi netgi 60 procentų gyventojų. Apie hipertenziją laidoje...

Kinija imasi milžiniško 4,2 mlrd. dolerių vertės projekto Afrikoje (45)

Daugiau nei du dešimtmečius Zimbabvė bandė išjudinti milžiniško anglies energijos komplekso...

Orai lietuvių nelepins – paskutinę gegužės savaitę laukia nemažai lietaus (4)

Pirmadienio dieną aplink mūsų šalį suksis keli nykstantys žemo slėgio sūkuriai, todėl debesų...

Kipras birželį leis skrydžius iš Lietuvos: reikės pateikti koronaviruso tyrimo pažymą (25)

Kipro valdžia patvirtino veiksmų planą dėl Larnakos ir Pafoso oro uostų atidarymo, rašo KNEWS...

PSO: pasaulyje užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu per parą padaugėjo 101 tūkst. (72)

Per pastarąją parą pasaulyje užfiksuota daugiau kaip 101 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusu...

Delfi kino seansas: filmas „Liza, namo”

Vaiko siela nenori taikstytis su supančia aplinka. Filme mėginta užfiksuoti tai, kas atspindi vaiko...

Pilkoji zona: kas iš tiesų liko nepastebėta kontroversiškoje Švedijos kovoje su koronavirusu (134)

Švedija atsidūrė viso pasaulio dėmesio centre, kai priėmė sprendimą atsisakyti karantino kaip...

ESPN prisiminė gėdingą žalgiriečio Bowie poelgį – nesuprato nei savi, nei svetimi vaizdo įrašas (16)

Krepšininkai dažnai kartoja, kad žaidžia ne dėl asmeninės statistikos ir individualių...

|Maža didelių žinių kaina