aA
Lietuvai pasisekė, kad turi naują prezidentą, kuris išmano ekonomiką ir finansus. Džiugu, kad naujai išrinktas valstybės vadovas ryžosi kovoti už tai, kad visuomenėje neliktų išskirtinių grupių, o biudžetas surinktų daugiau pajamų.
Paulius Kunčinas
© Organizatorių nuotr.

Tačiau visoje šitoje diskusijoje pasigendu Lietuvos konkurencingumo, talentų pritraukimo ir atlyginimų didinimo strategijos.

Dabartinė globali tendencija yra mažinti mokesčių naštą ir siūlyti mokestines lengvatas aukštą pridėtinę vertę kuriančioms profesijoms. Kalba eina apie galimybę mokėti pasaulinio lygio atlyginimus mokslininkams, IT specialistams, finansų analitikams, gydytojams ir dėstytojams, kad jie liktų Lietuvoje ir galėtume pritraukti aukščiausios kvalifikacijos specialistus iš užsienio.

Yra ilgas sąrašas mokestinių lengvatų, kurias jau šiandien siūlo kitos ES šalys kaip Portugalija, Airija, Prancūzija, Italija ar Vokietija.

Pavyzdžiui, į Italiją ar Prancūziją atvykę ir įsidarbinę aukštos kvalifikacijos darbuotojai pajamų mokestį moka vos nuo 50 proc. gautų pajamų. Tokiu būdų vakarų Europos šalys stengiasi pritraukti į valstybę aukščiausios kvalifikacijos darbuotojus, kurių įgūdžių dėka valstybė ilgalaikėje perspektyvoje galėtų konkuruoti globalioje rinkoje.

Visgi Lietuva toliau ignoruoja šias tendencijas ir toliau veikia taip, tarytum konkurencija dėl talentų pasaulyje neegzistuotų. Tarytum mūsų piliečiai neturėtų galimybės išvykti iš Lietuvos. Toliau yra toleruojamos mokestinės privilegijos vietinėms profesijoms, tokioms kaip advokatai, antstoliai, ūkininkai.

Prezidentūros pasiūlymai atsisakyti mokestinės diskriminacijos pagal veiklos formą ir profesiją veikiausiai vėl įstrigs Seimo biurokratiniuose spąstuose, nes ar galima tikėtis, kad ūkininkų dominuojamas Seimas apkarpys mokestines lengvatas sau?

Užtenka pažiūrėti į praėjusių metų mokesčių reformą, kuri su fanfaromis buvo pristatyta kaip radikali reforma, kuri tariamai sumažins pajamų nelygybę ir pritrauks užsienio investuotojus kurti aukštos pridėtinės vertės darbo vietas. Tiesa ta, kad 1 procentiniu punktu sumažinti darbo mokesčiai tebuvo reformos imitacija ir reikšmingo pozityvaus postūmio ekonomikai net ir nebuvo galima tikėtis.

Dabar jau aiškėja visas mokesčių reformos rezultatas – ir toliau auganti pajamų nelygybė ir didėjanti imigracija iš trečiųjų šalių. 2018 m. į Lietuvą atvyko 8,7 tūkst. Ukrainos ir Baltarusijos piliečių, kai 2014 metais šis skaičius siekė vos 1,8 tūkst., tačiau ar kas nors girdėjo, kad į Lietuvą ateitų stambus užsienio kapitalo investuotojas ir sukurtų aukštos kvalifikacijos reikalaujančių ir gerai apmokamų darbo vietų.

Jei Lietuvos strateginis tikslas yra ir toliau teikti žemos pridėtinės vertės paslaugas su įvežtine darbo jėga iš Ukrainos, mes tinkamame kelyje, bet tikriausiai visi sutinkame, kad ne tokią Lietuvą norime matyti ilgalaikėje perspektyvoje.

Todėl lieka svarbiausias klausimas, kaip Lietuva žada pritraukti ir išlaikyti savo gabiausius žmones, kurie kurs ateities ekonomiką. Reformų imitacija neveikia.

Jei norime, kad Lietuva būtų ne tik „IKEA‘ai“ baldus gaminanti valstybė, bet aukštos pridėtinės vertės prekių ir paslaugų segmente gebanti konkuruoti šalis, mokestinės lengvatos aukštos kvalifikacijos specialistams, norintiems atvykti į Lietuva, yra būtinos.

Galima remtis sėkmingais Italijos, Prancūzijos, Portugalijos ar kitais pavyzdžiais. Nuo to priklauso mūsų ir mūsų vaikų ateitis ir vaidinti reformų jau nebėra laiko.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.9091

Top naujienos

Triuškinantis JK rinkimų rezultatas ir keisčiausios jo detalės: ekspertas išskyrė tris svarbias žinias Lietuvai (46)

Jungtinės Karalystės (JK) rinkimuose niekas nesitikėjo tokio torių pergalės masto. Premjero...

Gyvai / DELFI Diena: kodėl didėjant pensijoms senjorai ruošiasi išeiti į gatves? kita tema: kokias nepatikusias dovanas galima grąžinti pardavėjams? (3)

Socialdarbiečiai džiaugiasi nauju partijos simboliu – bebru

„Ūsuotais bebrais“ praminti Lietuvos socialdemokratų darbo partijos ( LSDDP ) atstovai...

87-erių mokslininkė griauna sveikuolių mitus: kava yra vaistas (19)

Laidos „Alfas live“ vedėjas, skonių ieškotojas Alfas Ivanauskas buvo pakviestas į...

Atsirado pirkėjas: už Vilniaus centrinį paštą pasiūlyta daugiau nei 11 mln. eurų (48)

Penktadienį pasibaigus Vilniaus Gedimino prospekte esančio centrinio pašto pardavimo aukcionui, jį...

Jungtinės Karalystės politiniame žemėlapyje – sunkiai įsivaizduojami pasikeitimai (161)

Anglijos šiaurėje esančius miestus sieja kasybos verslas, mirštanti pramonė ir gyventojų...

Skambina pavojaus varpais – paslapties šydu Seimas gali grįžti į Viduramžius (31)

Ketvirtadienį Seimas nepriėmė galutinio sprendimo dėl parlamentaro Povilo Urbšio pasiūlymo...

Naujakurės džiaugsmą aptemdė netikėtai sienoje atsiradęs įtrūkimas: kas už viską turės sumokėti? (48)

Įsigijus naują būstą, gavus raktus ir pirmą kartą pravėrus jo duris, ima didelis džiaugsmas....

Perspėja būti atsargiems: apsimetant lietuviška įmone platinamas pavojingas virusas

Istorija kartojasi: kaip ir šiais metais liepą, interneto vartotojams yra platinami laiškai,...