aA
Vilnius yra nepaprastai įvairus, kultūriškai ir kalbiškai skirtingas miestas, gausus tipažų ir istorijų. Dalyvaudama Seimo rinkimuose Žirmūnų apygardoje, lankiausi šiame rajone eidama nuo durų prie durų. Nežinau geresnio būdo pažinti rajono žmones, išgirsti jų problemas ar suprasti džiaugsmus. Po apsilankymų aišku viena – neįmanoma likti abejingu. Noriu papasakoti apie tris mane labiausiai paveikusias istorijas.
Paulė Kuzmickienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Pirmoji istorija – mergina su mėlynėmis

Iškart noriu nuraminti – kalbu ne apie mėlynes nuo sumušimų, o uogas iš Žirmūnus supančių parkų. Šią jauną merginą sutikau viename senųjų Žirmūnų butų. Tai labai išsilavinusi, puikiais balais gerą mokyklą baigusi mergina, kuriai, rodos, atviri visi gyvenimo keliai. Gyvena ji su senyva motina.

Kelis kartus per savaitę ši mergina pasiima du kibirus ir eina link miško. Parsineša juos sklidinus miško mėlynių. Tada eina prie parduotuvės ir stovi, kol viską parduoda. Tai ji daro ne dėl pramogos, – kad abi su mama išgyventų.

Užėjau pas jas prieš pirmąjį turą, prašydama pasirašyti dėl mano dalyvavimo rinkimuose. Kol mama kitame kambaryje ieškojo paso, mergina tiesiai ir skaudžiai paklausė, ką joms daryti? Ką aš, tapusi Seimo nare, padarysiu? Ar pakankama priemonė – vaiko pinigų didinimas nepriklausomai nuo pajamų dydžio, šios šeimos atveju tikrai ne.

Antroji istorija – sovietų armijos kareivis

Sakyčiau, simboliška Šiaurės miestelyje, kuris anksčiau garsėjo tuo, kad buvo statytas kareivių ir buvo jų bazavimosi vieta, sutikti žmogų, tarnavusį sovietinėje armijoje. Jis Vilniuje seniai. Čia surado žmoną, vedė, kūrė gyvenimą, pamilo Vilnių ir šalį, į kurią jį nubloškė gyvenimas.

Papasakojo man ir apie savo laimę. Jo laimė – tai jo žmona. Vieną dieną ji mirė. Vienas po kito mirė ir draugai. Šiandien jis – vienišas senas žmogus.

Daug tokių, sakysite. Tačiau tai, ką jis man pasakė, supurtė iki širdies gelmių. Laukiu mirties, sako jis. Esu vienišas. Ką man daugiau daryti? Būsite teisūs – tokių vienišų žmonių čia daug. Ir tai nepaprastai skaudu. Kodėl žmogaus gyvenimas – tai mirties laukimas?

Trečioji istorija – kovotojų šeima

Vėl nenoriu jūsų suklaidinti. Kalbu ne apie sportininkų šeimą, užsiimančią kovos menais. Viskas daug paprasčiau. Pačioje Žirmūnų širdyje duris pravėrė tvarkinga jauna daugiavaikė šeima. Kovotojai jie, nes kasdien vos pramerkę akis pradeda išlikimo kovą. Trys vaikai, vienas iš jų patyrė sunkią traumą. Mama nuolat globoja sergantį vaiką, kiti vaikai lieka tėčio priežiūrai. Tačiau patiria milžinišką emocinį krūvį, nežino, kaip susidoroti su nerimo atakomis, tuo pačiu nepamiršti, kad turi darbo pareigas. Pasak mamos, jie gyvena nuo algos iki algos. Daug mokesčių ir maža alga.

Tačiau nei akimirkai nesusimąstė apie gyvenimą iš pašalpos. Su tokiais rūpesčiais, kai šeimoje reikia dieną naktį slaugyti artimuosius, tačiau tęsti savo įsipareigojimus, susiduria daugelis. Tai dažna situacija, kai vaikai turi pasirūpinti savo sergančiais senyvo amžiaus tėvais, tačiau tai be galo sunku padaryti derinant darbo, gyvenimo įsipareigojimus. Geriausiu atveju, gydytojas gali pasiūlyti raminamųjų tabletę. O reiktų – psichologų konsultacijų, socialinio ir slaugos darbuotojų, prieinamų pavėžėjimo paslaugu, lankstaus darbo grafiko ir sąlygų.

Taigi, trys labai skirtingos istorijos su skirtingais personažais ir klausimais man. Prisipažinsiu, susitikimai buvo labai sunkūs. Atėjau paprašyti paramos ir ją gavau. Iš žmonių, kuriems patiems jos reikia. Į jų klausimus atsakyti sunku. Tačiau akivaizdu, kad atsakymas turi ateiti iš valdžios.

Daugelis žmonių jaučiasi pamiršti, nuvilti, palikti likimo valiai. Ir nors jų istorijos suvirpino mano širdį, jos nenustebino. Žinau, kad tokių žmonių yra ne tik Žirmūnuose. Jie – visoje Lietuvoje.

Prezidento G. Nausėdos pradėta diskusija apie gerovės valstybę disonuoja su Seime vykstančiu Seimo pirmininko pakeitimo klausimu breakdance stiliumi, pačią pirmą naujos sesijos dieną griuvusia „tvarkiečių“ frakcija ir formuojamu 2020-ųjų metų biudžetu, kurį valdantieji pavadino „realiu“ biudžetu, o labiau, matyt, bus „pasirengimo rinkimams“ biudžetas. O norėtųsi, kad jame atsispindėtų taip laukiami kompleksiniai sprendimai visuomenei.

Tai būtų ženklas, kad įmanomas bendras gėris. Negalime siaurai kalbėti tik apie skurdo ribos mažinimą, minimalios algos didinimą, pensijų pakėlimą ar neapmokestinamojo minimumo klausimus. Tokių istorijų nepamažės, jei nerasime galimybių tartis, riesimės.

Į Seimą einu ne dėl statuso, bet dėl to, kad skauda, jog yra daug neišgirstų žmonių, skaudžių istorijų, bet pro jas praeinama, nes esą yra svarbesnių klausimų. Parlamentaro statusas man reikalingas tam, jog galėčiau ne tik išklausyti, paguosti, bet ir pramušti valstybės institucijų abejingumo sieną. Pernelyg politikai įprato kovoti su abstrakčiomis problemomis. Nemėgstu pažadų, bet tikrai įsipareigoju – būsiu tų žmonių, kuriems reikia pagalbos, politinis ambasadorius.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
2.9231

Top naujienos

Naujas mokestis gresia šimtams tūkstančių: labiausiai pajus dyzelininių automobilių savininkai (92)

Valdantieji nepasiduoda ir ketina naująjį taršių automobilių mokestį įvesti kartu su 2020 metų...

Vaitulionis: Londone – Panevėžio eglė, ją pervežė (48)

„Aš vis galvoju, kad ten Panevėžio eglė, – laidoje „Jūs rimtai?“ Londono eglutę...

Kritikams atsaką turintis LFF vadovas paaiškino, kam prabangiems BMW – išskirtiniai numeriai laida „Sportinė forma“  (9)

Lietuvos futbolo rinktinė atranką į Euro 2020 užbaigė skaudžiausia nesėkme nuo...

Turkija: Ankara nepadarė nuolaidų NATO dėl Baltijos šalių gynybos plano (88)

NATO negalės paskelbti Baltijos šalių gynybos plano, kol nebus paskelbtas planas dėl pavojaus,...

Karbauskis: Narkevičiaus skandalą pučia Rokas Masiulis (506)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs,...

Automobilių kaktomuša Kupiškio r.: ugniagesiai vaduoja prispaustus ir sužalotus žmones

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Kupiškio rajone , Noriūnų seniūnijoje, kelyje...

Lyg pasakoje: operos ir baleto teatre iškilo įspūdinga Manto Petruškevičiaus eglutė

Susirinkus pilkųjų pelių kariaunai ir stebuklinga lazda mostelėjus burtininkui Droselmajeriui,...

Santaros klinikos „pradžiugino“ rezidentus žinute apie kalėdines premijas: ups, suklydo prabilo apie pinigus ir darbo sąlygas (83)

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų rezidentai, kartu su kitais darbuotojais, gavo...

Landsbergienė traukiasi nuo savo verslo vairo – dirbs samdytas vadovas (91)

Privačių mokyklų UAB „ Karalienės Mortos mokykla “ bei darželių UAB „ Vaikystės sodas “...

Protu nesuvokiamas poelgis: vyras peršovė veidą šokėjai dėl to, kad ši nustojo šokti vestuvėse (14)

Į vieną iš Indijos ligoninių buvo atgabenta į veidą pašauta šokėja . Kulka į moterį buvo...