aA
Paskutinių dienų įvykiai Ukrainoje suteikė vilčių, kad nebebus žudomi žmonės ir valdžia taps tokia, kuri turi ne valdyti žmones, bet jiems tarnauti.
Povilas URBŠYS
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Žiniasklaidoje daugiausiai akcentuojama, kad protestai Maidane buvo susiję su lūkesčiais dėl Europos Sąjungos. Be abejo, tokia buvo pradžia - Ukraina atsisakė pasirašyti asocijuotą sutartį su ES valstybėmis.

Vėliau šis protestas buvo nukreiptas prieš politikų savivalę ir peraugo į sukilimą prieš valdžią. Tie, kurie įdėmiai sekė įvykius Maidane, pastebėjo, kad mažiausiai aikštėje buvo kalbama apie įstojimą į ES. Daugiausia- apie valdžią, kuri apgaudinėjo žmones ir apvaginėjo juos. Galų gale žmonės nusprendė į savo rankas imti tai, kas jiems priklauso - valstybės kūrimą.

Julija Tymošenko, paleista iš įkalinimo vietos, savo kalboje pirmiausia atsiprašė žmonių už politikus. Ji atsiprašė už visus, kurie nesiskaitė su žmonėmis, kurie vykdė savo „pokiliminius“ žaidimus, vardan to, kad bet kokia kaina išsaugotų valdžią, įtaką ir galimybę pasipelnyti.

Mes aiškiai turime pasakyti, kad Ukrainoje įvyko sukilimas prieš valdžios savivalę, nes esančių valdžioje misija buvo - valdyti, o ne tarnauti. Kijeve Maidanas pareiškė, jog ne politikai, o tauta privalo kurti Ukrainą. Šios mintys yra aktualios ir mums. Po kruvinos dienos, kai Maidane buvo šaudoma į žmones, į Ukrainą atvykę ES diplomatai.

Lenkijos, Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai tarpininkavo derybose tarp valdžios ir opozicijos. Po šių įvykių buvo bandoma diplomatinėmis priemonėmis sureguliuoti kilusį konfliktą. Vienu metu tarsi buvo pasiektas kompromisas, kad iki 2014 m. gruodžio mėnesio bus surengti priešlaikiniai prezidento rinkimai.

 Kai opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko grįžo į Maidaną su šiuo susitarimu, pateikdamas tai tarsi laimėjimą, žmonės nušvilpė jį. Po opozicijos lyderio pasisakymo scenoje prabilo vienas iš Maidano savigynos būrių vadų. Jis pareiškė, jei iki rytojaus ryto neatsistatydins V.Janukovyčius, bus pradėtas ginkluotas prezidentūros šturmas.

Tik toks žmonių ryžtingumas privertė iš Kijevo bėgti prezidentą V.Janukovičių ir paskatino šalį kardinaliems pokyčiams. Tokie įvykiai Ukrainoje tapo aukščiausia pilietinė išraiška, nors žmonės paaukojo savo gyvybes, bet ateina laikas, kai tauta privalo gintis. Jei tauta nesigins, ji bus sunaikinta.

Visada yra pavojus, kai minia tampa valdžia, bet ateina istorinis momentas, kai iš minios tampama piliečiais, kurie imasi atsakomybės už Tautos ir Valstybės išsaugojimą. Dabar Maidano žmonės kalba, jog negalima tenkintis vien tik priešlaikiniais prezidento rinkimais, būtini ir priešlaikiniai parlamento rinkimai, būtina uždrausti balotiruotis į parlamentą tiems politikams, kurie jau dešimtmečiais sėdi valdžioje. Nepriklausomai nuo to, kas bus išrinkti į valdžią, žmonės pasiryžę atlikti jų pilietinę stebėseną ir kontrolę.

Iškalbingas faktas - nušalintas prezidentas V.Janukovyčius, norėdamas pabėgti iš Ukrainos, per savo apsauginius bandė papirkti pasieniečius. Aišku, ko norėti iš tokio prezidento, kuris praeityje du kartus teistas už kriminalinius nusikaltimus. Greičiausiai žmonės išrinko tokį asmenį, vadovaudamiesi tais pačiais principais, kaip ir pas mus- renkamos partijos su juodosiomis buhalterijomis, renkami į valdžią įtariami korupciniais nusikaltimais asmenys.

Rinkėjai turi susimąstyti, iki ko gali privesti šalį politikai, atėję į valdžią su nusikaltėlio mentalitetu. Jie valstybines struktūras kriminalizuoja pagal savo taisykles, ir tuomet valstybinės jėgos struktūros gali pradėti veikti kaip Ukrainoje naikindami bet kokias tiesos troškimo apraiškas.

Stebėdami įvykius ten, žmonės lygina situaciją mūsų šalyje ir Ukrainoje. Tikrai galima rasti nemažai analogų. Vienas iš pavyzdžių - referendumo dėl žemės klausimas.

Mes galime diskutuoti, gerai tai ar blogai, bet viena aišku - surinkta trys šimtai tūkstančių parašų, tai būtinas skaičius referendumui.

Apeliuoju į politikus, kurie privalo susimąstyti, kad būtent jie atsakingi už stabilumą valstybėje, nes nepasitikėjimas jais yra pasiekęs kritinę ribą. Tai, kas įvyko Maidane, gali turėti įtaką žmonių pilietiniam apsisprendimui čia, Lietuvoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prieš savaitę darytas paskutinis Nekrošiaus interviu: mirties nuojautos tuomet nebuvo (12)

Paskutinysis, dar niekur neskelbtas genialaus teatro režisieriaus Eimunto Nekrošiaus interviu,...

„Spartan“ gedimai – tik ledkalnio viršūnė: be šių veiksmų neišgelbės ir naujas lėktuvas (296)

Gėda, absurdas, pinigų švaistymas. Tokie vertinimai ir pašaipos kaip keliauti pasipylė po to, kai...

Kitokie pasikalbėjimai. Mantas Katleris su Nagliu Bierancu (46)

„ Kitokie pasikalbėjimai “ — portale DELFI! Jau lapkričio 20 dieną DELFI TV žiūrovai ir...

DELFI autoriai pagerbti Titanų statulėlėmis

Antradienio vakarą į iškilmingą vakarą MO muziejuje rinkosi DELFI autoriai ir bičiuliai. Čia...

Agnė Jagelavičiūtė susigundė pigiais drabužiais iš Kinijos: pasimokykite iš mano liūdnos klaidos (16)

„Taip. Tai nutiko ir man. Vieną dieną, be tikslo slankiodama feisbuko platybėse, pamačiau...

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (338)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Svarbus punktas, kurį pamirštama įtraukti į nuomos sutartį: pamiršę galite stipriai pasigailėti (48)

Vilnietis Tomas (vardas pakeistas – DELFI), po kelių mėnesių nuomojame bute susidūrė su...

Vaizdingoje vietovėje įsikurusiam rajonui ekspertai piešia miglotas perspektyvas: jis turi vieną ryškų minusą (4)

Aukštieji Paneriai – daugiau pramoninis nei gyvenamasis rajonas, įsikūręs pietryčių...

LKL prezidentas – apie sujudimą Vilniuje, Sabo kadenciją, Šaro priekaištus ir Čeponį laida „Krepšinio zona“ (15)

Lietuvos krepšinio lyga skaičiuoja jau 26-tuosius savo gyvavimo metus, tačiau jai yra vadovavę tik...