aA
Paskutinių dienų įvykiai Ukrainoje suteikė vilčių, kad nebebus žudomi žmonės ir valdžia taps tokia, kuri turi ne valdyti žmones, bet jiems tarnauti.
Povilas URBŠYS
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Žiniasklaidoje daugiausiai akcentuojama, kad protestai Maidane buvo susiję su lūkesčiais dėl Europos Sąjungos. Be abejo, tokia buvo pradžia - Ukraina atsisakė pasirašyti asocijuotą sutartį su ES valstybėmis.

Vėliau šis protestas buvo nukreiptas prieš politikų savivalę ir peraugo į sukilimą prieš valdžią. Tie, kurie įdėmiai sekė įvykius Maidane, pastebėjo, kad mažiausiai aikštėje buvo kalbama apie įstojimą į ES. Daugiausia- apie valdžią, kuri apgaudinėjo žmones ir apvaginėjo juos. Galų gale žmonės nusprendė į savo rankas imti tai, kas jiems priklauso - valstybės kūrimą.

Julija Tymošenko, paleista iš įkalinimo vietos, savo kalboje pirmiausia atsiprašė žmonių už politikus. Ji atsiprašė už visus, kurie nesiskaitė su žmonėmis, kurie vykdė savo „pokiliminius“ žaidimus, vardan to, kad bet kokia kaina išsaugotų valdžią, įtaką ir galimybę pasipelnyti.

Mes aiškiai turime pasakyti, kad Ukrainoje įvyko sukilimas prieš valdžios savivalę, nes esančių valdžioje misija buvo - valdyti, o ne tarnauti. Kijeve Maidanas pareiškė, jog ne politikai, o tauta privalo kurti Ukrainą. Šios mintys yra aktualios ir mums. Po kruvinos dienos, kai Maidane buvo šaudoma į žmones, į Ukrainą atvykę ES diplomatai.

Lenkijos, Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai tarpininkavo derybose tarp valdžios ir opozicijos. Po šių įvykių buvo bandoma diplomatinėmis priemonėmis sureguliuoti kilusį konfliktą. Vienu metu tarsi buvo pasiektas kompromisas, kad iki 2014 m. gruodžio mėnesio bus surengti priešlaikiniai prezidento rinkimai.

 Kai opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko grįžo į Maidaną su šiuo susitarimu, pateikdamas tai tarsi laimėjimą, žmonės nušvilpė jį. Po opozicijos lyderio pasisakymo scenoje prabilo vienas iš Maidano savigynos būrių vadų. Jis pareiškė, jei iki rytojaus ryto neatsistatydins V.Janukovyčius, bus pradėtas ginkluotas prezidentūros šturmas.

Tik toks žmonių ryžtingumas privertė iš Kijevo bėgti prezidentą V.Janukovičių ir paskatino šalį kardinaliems pokyčiams. Tokie įvykiai Ukrainoje tapo aukščiausia pilietinė išraiška, nors žmonės paaukojo savo gyvybes, bet ateina laikas, kai tauta privalo gintis. Jei tauta nesigins, ji bus sunaikinta.

Visada yra pavojus, kai minia tampa valdžia, bet ateina istorinis momentas, kai iš minios tampama piliečiais, kurie imasi atsakomybės už Tautos ir Valstybės išsaugojimą. Dabar Maidano žmonės kalba, jog negalima tenkintis vien tik priešlaikiniais prezidento rinkimais, būtini ir priešlaikiniai parlamento rinkimai, būtina uždrausti balotiruotis į parlamentą tiems politikams, kurie jau dešimtmečiais sėdi valdžioje. Nepriklausomai nuo to, kas bus išrinkti į valdžią, žmonės pasiryžę atlikti jų pilietinę stebėseną ir kontrolę.

Iškalbingas faktas - nušalintas prezidentas V.Janukovyčius, norėdamas pabėgti iš Ukrainos, per savo apsauginius bandė papirkti pasieniečius. Aišku, ko norėti iš tokio prezidento, kuris praeityje du kartus teistas už kriminalinius nusikaltimus. Greičiausiai žmonės išrinko tokį asmenį, vadovaudamiesi tais pačiais principais, kaip ir pas mus- renkamos partijos su juodosiomis buhalterijomis, renkami į valdžią įtariami korupciniais nusikaltimais asmenys.

Rinkėjai turi susimąstyti, iki ko gali privesti šalį politikai, atėję į valdžią su nusikaltėlio mentalitetu. Jie valstybines struktūras kriminalizuoja pagal savo taisykles, ir tuomet valstybinės jėgos struktūros gali pradėti veikti kaip Ukrainoje naikindami bet kokias tiesos troškimo apraiškas.

Stebėdami įvykius ten, žmonės lygina situaciją mūsų šalyje ir Ukrainoje. Tikrai galima rasti nemažai analogų. Vienas iš pavyzdžių - referendumo dėl žemės klausimas.

Mes galime diskutuoti, gerai tai ar blogai, bet viena aišku - surinkta trys šimtai tūkstančių parašų, tai būtinas skaičius referendumui.

Apeliuoju į politikus, kurie privalo susimąstyti, kad būtent jie atsakingi už stabilumą valstybėje, nes nepasitikėjimas jais yra pasiekęs kritinę ribą. Tai, kas įvyko Maidane, gali turėti įtaką žmonių pilietiniam apsisprendimui čia, Lietuvoje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuviai atrado tobulų atostogų salą Europoje: kainos maloniai džiugina, atmosfera puiki, klimatas geras (69)

Korsika įspūdinga, bet šiemet, gegužės viduryje, orai nelepino, o ir sostinė Ajačas ypatingai...

Norvegijos jūroje – Černobylis po vandeniu: pasekmės gali būti labai liūdnos (172)

Sovietų povandeninis laivas „Komsomolec“ tapo radiacijos šaltiniu Arktyje. Laivas jūros dugne...

Įtakingiausiųjų sąrašas: kodėl visuomenė pasirinko Nausėdą, o elitas – Grybauskaitę (170)

Pirmadienį DELFI paskelbė įtakingiausių politikų sąrašą . Visuomenės nuomone,...

Vytautas Landsbergis: taip ateina į valdžią diktatoriai ir diktatūros (488)

Pirmadienį DELFI paskelbė įtakingiausių politikų sąrašą . Daugybę metų įtakingiausiųjų...

Pasitraukusios iš INF sutarties JAV išbandė vidutinio nuotolio sparnuotąją raketą (53)

JAV Gynybos departamentas pirmadienį paskelbė išbandęs vidutinio nuotolio nuo žemės...

Po paslaptingų sprogimų prabilo ir Putinas: pavojaus nėra, tačiau priemonių imamasi (111)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pareiškė, kad po anksčiau šį mėnesį...

Orai: praūžus audrai grįš šiluma

Antradienio dieną orams didesnę įtaką darys aukštesnio slėgio zona. Lietūs, naktį skalbę...

Lietuviškos kainos – turistų iš užsienio akimis: Varšuvos neprimena, primena Paryžių (246)

Pirmadienį popiet, saulei kepinant iki 29 laipsnių karščio, Katedros aikštėje verda veiksmas....

„Žalgirio“ naujokas LeDay – jau Kaune, su naujaisiais namais supažindino Walkupas (1)

Kauno „Žalgirio“ legionieriai po truputį jau renkasi Kaune, kur pradės pasiruošimą naujajam...

Iki rudens Vilniaus vairuotojams teks apsišarvuoti kantrybe: svarbia gatve siūlo nesinaudoti (20)

Po kone kiekvienos stiprios liūties patvindavusi Teodoro Narbuto gatvė Vilniuje ilgainiui turėtų...