aA
Ši savaitė Europoje buvo karšta kaip reta. Gerai bent tai, kad niekas nepriėmė kvietimo užsukti ir pasivanoti rusiškoje pirtyje... Jeigu kalbėtume krepšinio terminais, buvo žaidžiami du pratęsimai ir abiejuose laimėjo Europa, ne teroristus Ukrainoje maitinanti Rusija.
Petras Auštrevičius
Petras Auštrevičius
© DELFI / Kiril Čachovskij

Žinoma, turiu omenyje Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) sprendimą Strasbūre, kur nutarta pratęsti Rusijos balso teisės suspendavimą, ir ES užsienio reikalų ministrų sprendimą Briuselyje – dėl sankcijų Rusijai pratęsimo. Nors abu sprendimai teigiami, jų svoris – skirtingas.

ETPA sprendimą tikrai galima vadinti atitinkančiu sveiką protą, nepaisant kai kurių Rusijai draugiškų valstybių pozicijos. Tą akivaizdžiai parodė ir desperatiški bei, reikia pripažinti, juoką keliantys rusų delegacijos pareiškimai, esą pati Rusija traukiasi iš Tarybos. Pirmyn – dėl valstybės, prisidedančios prie karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui, Europos Taryba tikrai neliūdės.

Tuo metu ES užsienio reikalų ministrų sprendimas, kuriuo iki rugsėjo pratęstos sankcijos Rusijai bei apribojimai dėl Šengeno vizų, nėra pakankamas. Ar optimalus? Taip pat abejoju.

Nepageidautinų asmenų sąrašo išplėtimas ir panašūs veiksmai neprivers Kremliaus sustoti. Jau rašiau, kad tam reikalingas gerokai platesnis, visapusiškas Rusijos boikotas. Todėl ES užsienio reikalų ministrų priimtas sankcijų paketas yra ne visai adekvatus esamai situacijai.

Geras ženklas bent tai, kad Graikiją šiaip ne taip pavyko įtikinti „praleisti progą“ išnaudoti savo veto teisę balsavime dėl ES sankcijų Rusijai. Po rinkimų Graikijoje didžiausią nerimą kėlė naujosios Alexio Tsipro Vyriausybės žygiai keičiant ekonomikos kursą. Tačiau tikroji rizika, kaip matome, yra bendrosios ES užsienio ir saugumo politikos ardymas bei griovimas.

Iš naujojo Graikijos premjero vadovaujamos komandos galima tikėtis įvairių žaidimų, kurių tikslas – išbalansuoti ES laivą. O painūs Graikijos Vyriausybės narių išvedžiojimai, esą jie tik pateikė skundą dėl iš anksto nesuderintos ES pozicijos (o ne dėl pačių sankcijų Rusijai), primena pakankamai pigią propagandinę retoriką.

Silpnoji ES grandis šiandien aiški, ir ja Kremlius, be abejonių, bandys pasinaudoti. Lygiai taip pat, kaip jau sėkmingai išnaudojo klausimą derybose su atskiromis ES šalimis – dėl maisto produktų embargo atšaukimo.

Lietuvos eurokomisaras Vytenis Andriukaitis, būdamas atsakingas už šią sritį, galėjo laiku išsklaidyti abejones ir įnešti aiškumą. Galėjo pasakyti stop. Tačiau nei komisaras, nei jo vadovaujamas biuras to nepadarė. Žiniasklaida buvo pilna pasiaiškinimų ir ginčų, bet tai menka paguoda. Vieningos ES rinkos griovimas nebuvo sustabdytas.

Dabar matome pasekmes – iš didžiųjų ES valstybių Rusijos link tikriausiai pajudės gyvos kiaulės, lašiniai, jautiena, gal dar kai kas. Kuo kitokios lietuviškos, latviškos ar estiškos kiaulės? Pavienių ES valstybių laimėjimai tikrai nenustelbs daugumos ES šalių pralaimėjimo. 

Kokios pamokos? Manau, ES būtina išmokti laimėti ne tik atskirus kėlinius (ar atskirus pratęsimus), bet ir visą mūšį. Tokia saugumo kaina.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vitoldas Jančis

Rusijos ekspertas: patriarchas Kirilas padarė tai, ko net Putinas neprašė

Žymus Rusijos filosofas ir teologas Andrejus Kurajevas per išskirtinį interviu „Delfi“ sutiko...

Labiausiai automatizuotos baldų gamyklos vadovas – apie didesnių algų neprašančius robotus ir „Ikea“ žavinčius Lietuvos baldininkus

Praėjusiais metais Klaipėdos pašonėje atidarytas SBA koncerno baldų fabrikas „Inno Line“ –...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Skaudus pareigūnų „eksperimentas“ už grotų: „nuskriaustąjį“ nutarė apgyventi pas „bachūrus“

Žemiausiai „nuskriaustųjų“ kastai priklausantys nuteistieji negali gyventi kartu su...

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (7)

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...

Lietuva, Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą, kaip dar stipriau prispausti Putino režimą (4)

Lietuva , Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą kaip dar stipriau prispausti Vladimiro Putino...

Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (31)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...

Gydytojas išvardijo sutrikusios žarnyno veiklos simptomus: tai gali išprovokuoti kitas rimtas ligas

Žarnyno būklė daro itin didelę įtaką visam organizmui, net ir emocijoms. Apie tai laidoje „...

Dovilė Jablonskaitė

Apipjaustymas: ilgo lytinio akto pageidaujantys vyrai apie tai svajoja, bet urologai perspėja – dievulio duota ne šiaip sau

Gimus mergaitei dar gimdymo namuose užakcentuojama: keičiant sauskelnes prausti tik laikant...

Low De Wei

JAV plinta mirtinai pavojinga grybelinė infekcija: yra du būdai, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą simptomai būdingi daugeliui kitų paplitusių ligų

JAV plintančio mirtinai pavojingo, vaistams atsparaus grybelio atvejų smarkiai padaugėjo COVID-19...