aA
Dideli lūkesčiai, euforijos laukimas ir ilgi aplodismentai. Tai vyko vienu metu, šią savaitę Briuselyje ir Kijeve sulaukus Europos Sąjungos (ES) ir Ukrainos Asociacijos sutarties pasirašymo. Istorinis momentas, tačiau verta pridurti – fasadas gražus, bet konstrukcijos netvirtos.
P. Auštrevičius. ES-Ukraina: ką reiškia atidėtas medaus mėnuo?
© DELFI / Tomas Vinickas

Aprimus šurmuliui pirmajame plane atsidūrė sprendimas atidėti laisvosios prekybos sutarties įsigaliojimą iki 2016 metų. Nėra abejonių, toks buvo trišalių ES, Ukrainos ir Rusijos atstovų pokalbių rezultatas.

Man visa tai primena vestuves, kai jose dalyvaujantys pašaliečiai už jaunuosius nusprendžia perkelti medaus mėnesį – šiuo atveju, pusantrų metų. Gi palauks, suspės… Apima negeras jausmas. Tokie scenarijai jau anksčiau matyti, o ir rašytojai visiems žinomi.

Užkulisiuose – dar įdomiau. Po kelių dienų nuo ES ir Ukrainos Asociacijos sutarties pasirašymo ES prekybos komisarą Karelą De Guchtą pasiekia Rusijos ekonominės plėtros ministro laiškas. Jame ne tik įrašyta nuostata dėl laisvosios prekybos termino galiojimo įteisinimo, bet ir išreiškiamas interesas peržiūrėti jau ratifikuotą Asociacijos sutartį. Kada Kremlius įgijo teisę revizuoti politinius ES ir Ukrainos santykius, jų perspektyvas ir kyptį? Apetitas auga bevalgant.

Gerai informuoti šaltiniai sako, kad laisvosios prekybos sutarties galiojimo termino nukėlimas yra kaina, kurią teko sumokėti už paliaubas ir aktyvių karinių veiksmų nutraukimą Ukrainoje. Tai kaina, kurią moka Ukrainos prezidentas P. Porošenka ir visa tauta.

Kita vertus, šiandieninio susitarimo turinys pats savaime nėra negrįžtama tragedija. Ukrainos laukia būtinos reformos, tam reikia įdėti daug darbo. Ko šiuo atveju nereikėtų daryti – tai pasiųsti Rusijai signalą, patvirtinantį, kad automobilis gali būti vairuojamas įsitaisius ant galinės sėdynės.

Tiesą sakant, nematau didelių vilčių, kad Rusija atsitrauks ar nustos spausti Ukrainą (o tuo pačiu ir ES). Karas ir sumaišties kėlimas šiandien yra Kremliaus prioritetas. Jis daug svarbesnis, nei iki rekordinių žemumų kritęs rublio kursas ir smunkanti eilinių Rusijos gyventojų gerovė.

V. Putinas ir jo ištikimų bendražygių būrys nesirengia sustoti. Deja, tenka pripažinti, kad tuo nenori arba nėra linkę tikėti vis dar nemaža dalis Vakarų politikų. Tokia saviapgaulė sudaro prielaidas starteginėms klaidoms.

Šiandien naivu būtų laukti lengvų ir greitų sprendimų. Pagaliau, karas, nors ir paliaubų fone, dar nesibaigė. Todėl Vakarų pasaulis ir ES turi parodyti ryžtą – bet koks nepasitikėjimas savo jėgomis ar žaidimai po kilimu atriša rankas Kremliui.

Žvelgiant į pastarojo dešimtmečio Ukrainos santykių su ES kontekstą, tendencijos išlieka – du žingsniai pirmyn, vienas atgal. Tik aplinkybės kitos. Prieš metus Kremliaus valdomas tuometinis Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius atsisakė pasirašyti sutartį su ES. Tai vyko Vilniuje. Iki šiol prireikė daugybės žmonių netekčių ir kraujo – Maidane ir Rytų Ukrainoje, kad svarbi sutartis, nors ir ne visa apimtimi, būtų pasirašyta bei pradėtų veikti.

Vis dėlto siūlyčiau žvelgti pozityviu kampu ir matyti atsiveriančias galimybes. Ukrainos prezidentas P. Porošenka savo rankose turi šansą pradėti kardinalias ir pilnavertes reformas. Ukrainiečiai pavargo nuo anksčiau girdėtų pažadų, tačiau esu tikras – jeigu valdžia imsis darbo iš peties, bus pasiekta daugiau nei šiandien sako skeptikai.

Norisi palinkėti, kad sprendimas laikinai „užšaldyti“ laisvosios prekybos sutarties su Ukraina dalį nereikštų, kad Rusija įgavo nuolatinių ir ypatingų galių koreguoti dvišalę ES-Ukrainos darbotvarkę. Tai būtų žalinga ne vien Ukrainai, bet ir pačiai Europos Sąjungai.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Su šiais politikais teks atsisveikinti – kam Seimo durys užsiveria (2)

Sekmadienio naktį paaiškėjo, kokios sudėties parlamentas dirbs artimiausius ketverius metus. Ne...

Šimonytė: vietos ministerijose nėra rezervuotos, bet kandidatus mes turime Landsbergis dirbs ten, kur reikės (175)

Konservatorių lyderė Ingrida Šimonytė sako, kad galėtų pasiūlyti kandidatų į ministrus...

Raudonojoje zonoje – jau 21 savivaldybė: Veryga pasakė, kas jose keisis (195)

Vis daugiau savivaldybių dėl aukšto jose sergamumo COVID-19 liga patenka į raudonąją zoną ....

Karbauskis ir Veryga: nauja valdančioji dauguma bus nuolatinėje įtampoje, situacija Lietuvoje kaista (34)

Porinkiminėje BNS spaudos konferencijoje Ramūnas Karbauskis sako, kad nauja valdančioji dauguma bus...

Kasiulevičius patarė, kaip elgtis, pajutus pirmuosius COVID-19 simptomus ir kam būtina likti namuose (2)

1077 nauji koronaviruso atvejai, apie kuriuos pranešta per praėjusį savaitgalį, verčia...

Lietuva pabudo kitokia: įvardino skaudžiausius naujos koalicijos kampus ir geidžiamiausius postus (1171)

Seimo rinkimų naktis buvo vainikuota bendra Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių...

Ultimatumo laikas baigėsi: virtinėje Baltarusijos bendrovių – streikai skelbiama, kad pasirodė OMON (44)

Virtinėje stambių Baltarusijos bendrovių vyksta streiką pradėti pasirengusių darbuotojų...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Konservatoriai laimėjo: kaip keisis Lietuvos politinis ir ekonominis gyvenimas? (8)

Lietuva išsirinko naują valdžią — opozicijoje esantys Tėvynės sąjunga – Lietuvos...

Naujos izoliacijos sąlygos apibrėžtos iki smulkmenų: taisyklės galioja ir šeimos nariams (292)

Izoliuojantis namuose arba kitose gyvenamosiose patalpose galioja griežtos taisyklės. Pavyzdžiui,...

|Maža didelių žinių kaina