aA
Po dešimties metų tylos ir tuščių sapaliojimų Kauno ir Vilniaus merai vėl sugrįžo prie dvimiesčio idėjos. Vėl sudarytos darbo grupės, kurpiami planai, projektai, rengiami pasisėdėjimai.
Ona Balžekienė
© A.Koroliovo nuotr.

Aš esu už idėjas, kurios yra konkrečiai įgyvendinamos, o ne už tokias, apie kurias tik pliurpiama. Jei pažvelgsime į Vilniaus ir Kauno dvimiesčio idėjos voliojimo istoriją, kuri tęsiasi jau dešimtmetį, tampa akivaizdu, jog visa tai yra tik abiejų miestų merų savireklamos rezultatas.

Kai į Vilniaus ar Kauno mero postus atsisėda konkretūs žmonės, dvimiesčio idėja arba ištraukiama į viešumą, arba uždaroma stalčiuose. Gyvenimas eina sau, o dvimiesčio idėja – sau. Kiekviena idėja yra prasminga tik tiek, koks konkretus rezultatas pasiekiamas. Kauno ir Vilniaus dvimiestis iki šiol nepasiekė jokio rezultato, nors pinigų šiam projektui buvo išleista nemažai.

Mano nuomone, tokio didelio darinio kūrimas kelia daug pavojų visai Lietuvai. Tarkime, mes sukursime vieną milijoną tautiečių vienijantį dvimiestį, sudarysime jo gyventojams geresnes gyvenimo sąlygas. O kas bus su kita Lietuvos dalimi, kuri neįeis į dvimiesčio sudėtį? Atsakymas paprastas – sukurdami dvimiestį, mes dar labiau padidinsime atskirtį tarp šalies centro ir periferijos. Todėl ir toliau laikausi daugiamiesčio, o ne dvimiesčio idėjos.

Mažinkime valdžios centralizaciją -- iškelkime ministerijas į regionų centrus, pamatysime, kaip jie atsigaus ir suklestės. Tada nereiks geriems specialistams važinėti dirbti į Vilnių, o studijas baigę jaunuoliai nesiverš bet kokia kaina į Vilnių, kuriame dabar susikoncentravusios geriausiai mokamos darbo vietos ir didžioji dalis šalies pinigų.

O jei taip labai norite to dvimiesčio, tai šia tema turiu labai aiškią nuostatą. Į šį darinį būtina įtraukti ne tik Kauno ir Vilniaus miestus, bet ir Kauno ir Vilniaus rajonus. O dvimiesčiui turi vadovauti ne keturi, bet vienas meras. Taip taip – vienas meras. Tada bus išvengta užprogramuoto dvimiesčio konflikto – pinigų ir gerovės antklodės tempimo į savo pusę, taip pat geriausių protų nukraujavimo į Vilnių, kaip yra dabar.

Sakote, jog sunkiai suvokiama, kad tokiam dideliam dariniui galėtų vadovauti vienas meras. Tačiau pasaulyje tai ne naujiena. Pažiūrėkime į Niujorką, kuriame gyvena 9 mln. žmonių, o su priemiesčiais – beveik 22 mln. Šio megapolio teritorija – 140 tūks. kvadratinių kilometrų, tai dvigubai daugiau nei visos Lietuvos teritorija. Ir ką jūs manote, visam šiam dariniui vadovauja vienas meras. Tai kodėl Vilniaus ir Kauno dipoliui neužtektų vieno mero?

Jie eisime toliau, tai vertėtų pagalvoti ir apie bendrą dipolio tarybą, kuri vieną mėnesį posėdžiautų Vilniuje, o kitą Kaune, apie vieningą transporto, komunalinio ūkio, sveikatos apsaugos ir kitas sistemas.

Visa tai yra gražu, fantazijos ir projektai mus gali dar toliau nunešti. Tačiau žinodami, koks yra viso šio projekto pamušalas, kad šis darinys yra tik politinis, o ne socialinis projektas, užduokime sau klausimą: „Ar šis projektas skandalingai nežlugs, jei bus paskelbti dvimesčio mero rinkimai?“

Ar nepaaiškės, jog dvimiesčio reikia ne kauniečiams ar vilniečiams, bet konkretiems šių miestų politikams, kurie, kaip pas mus įprasta, nesugebės pasidalinti viena mero kėde?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Paslaptys, gaubiančios Evos Peron mirtį: slapta lobotomijos operacija ir keletui metų dingę palaikai

Apie žavingą ir prieštaringai vertinamą buvusią pirmąją Argentinos ponią Evą Peron (su meile...

Profesionalaus požemių valdovo iškilimas: už ką „Google“ geekai kloja po 500 dolerių per vakarą

Žiniukų (angl. geeks) kultūra, „Keisti dalykai“ („Stranger Things“) ir trumpų projektų...

Dzūkijos TOP 10 lankytinų objektų: naujų vietų suras net ir visko matę (15)

Dzūkus nuo seno miškas rengė ir maitino, ne veltui yra posakis „jei ne grybai ir ne uogos,...

Mokslininkus suglumino paslaptingas statinys Rusijoje: turi daugiau klausimų nei atsakymų (7)

Po Derbente, Rusijoje, stovinčia Naryn-Kala tvirtove yra paslaptinga požeminė patalpa, užkastas...

Į Palangą plūstant žmonėms – pareigūnų perspėjimas: šįkart būkite ypač budrūs (43)

Atrodo, kad artimiausiomis dienomis oras Palangoje turėtų būti labai geras. Žmonės skuba...

Kaip išleistuvių šventei puošėsi prestižinės gimnazijos dvyliktokai (103)

Penktadienio popietę prestižinės Vilniaus Žvėryno gimnazijos abiturientai oficialiai...

Aiškėja daugiau kraupios avarijos detalių Kėdainių r.: BMW, įtariama, skriejo milžinišku greičiu (57)

Šeštadienį netoli Kalnaberžės įvyko kraupi avarija , pirminiais duomenimis, milžinišku...

Nuo avarijos per plauką: šioje Vilniaus vietoje klysta visi vairuotojai, kurie žiūri į kelio ženklus (58)

Eismas turėtų vykti taip, kad vairuotojams nereikėtų spręsti galvosūkiu – taip sako ne vienas...

Žmogaus elgesys prie stalo išduos viską: atkreipę į tai dėmesį – perprasite iš karto (4)

Per pirmą pasimatymą visi stipriai jaudinamės. Kiekvienas nori pasirodyti iš kuo geriausios...

Kremlius niršta ant Varšuvos ir kaltina rusofobija: pakvietė Nausėdą ir Trumpą, o Putino – ne (652)

Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-osios metinės – tai renginys, į kurį Lenkija kviečia...