aA
Savo knygoje „Kelias į nelaisvę“ („The Road to Unfreedom“) Timothy Snyderis įvedė ir išplėtojo terminą „sadopopulizmas“. Pasak autoriaus, sadopopulizmas yra jokios tikros politikos negalinčių pasiūlyti oligarchų valdymo metodas, kurio esmė – ne pagalba, bet kenkimas, siekiant sugeneruoti pakankamai neapykantos, vėliau ją nukreipiant prieš kitas visuomenės grupes. Vienas iš sadopopulizmui sukeroti leidžiančių pagrindų – nuo valdžios veiksmų kenčiančių visuomenės grupių tikėjimas, jog jų kančias pateisina dar didesnis kentėjimas tų, kurių jie nekenčia.
Mykolas Majauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Valstiečių siūlomi bankų aktyvų, stambios prekybos, nekilnojamojo turto ir daugelis kitų mokesčių yra ne kas kita, kaip T. Snyderio įvardintas sadopopulizmas. Siūlomi grubūs, nekenčiamų grupių savivaliavimą esą pažabosiantys sprendimai, ignoruojant faktą, jog taip nukentės ir žmonės, kurių vardu kalbama ir kuriuos esą bandoma apginti.

Nors bankai ir prekybos centrai nusipelno kritikos

Reikia pripažinti, jog kai kurie naujų mokesčių taikiniai iš tiesų nusipelno visuomenės kritikos. Lietuvai pasižymint vienu didžiausiu socialinės atskirties lygiu Europos Sąjungoje, turtingiesiems keliamas reikalavimas labiau prisidėti prie valstybės gerovės yra pagrįstas.

Pavyzdžiui, bankai Lietuvoje veikia oligopolinėmis sąlygomis, ko pasekoje jų pelningumas, lyginant su Europos Sąjungos vidurkiu, yra kur kas didesnis. 2019 m. II ketv. duomenimis, bankų pelningumas Lietuvoje siekė 13,5 proc., kai tuo tarpu euro zonos vidurkis svyruoja apie 6 procentus. Taip pat ir stambiųjų prekybos tinklų pelnymasis iš maisto produktų kainų augimo neabejotinai atkreipia gyventojų dėmesį kiekvieno apsilankymo parduotuvėje metu.

Šių problemų nematymas rodo arba naivumą, arba sąmoningą jų ignoravimą. Kita vertus, vien jų egzistavimas nereiškia, jog sprendimui tinka bet kokie metodai. Jie turi būti gerai apgalvoti, iš esmės taisantys situaciją, o ne bloginantys padėtį tų, kuriuos esą bandoma apginti. Šiuo atveju, valdžia demonstratyviai baudžia bankus ir prekybos įmones, ignoruodama grėsmę, jog nukentėti gali ir patys gyventojai.

Dėl naujų mokesčių daugiausiai skaudės eiliniams piliečiams

Siūlomo bankų aktyvų mokesčio bus galima išvengti atsiradusius nuostolius perkeliant ant juos susimokėti reikalaujančių piliečių pečių, didinant paskolų palūkanas ar bankinių paslaugų įkainius. Nors impulsas šiam mechanizmui bus duotas būtent iš valdžios pusės, jai bus itin lengva parodyti pirštu į grobuoniškus bankus, kurie ėmė ir pakėlė palūkanas.

Tai, jog siūlomas bankų aktyvų apmokestinimas turi mažai ką bendro su socialiniu teisingumu, R. Karbauskis pripažino pasiūlęs bankus nuo mokesčio atleisti, jei šie pasiūlysią būdus, kaip į biudžetą surinkti daugiau pinigų. Tai parodo, jog nauju mokesčiu paprasčiausiai bandoma lopyti skyles, atsiradusias dėl negebėjimo pateikti subalansuotą valstybės biudžetą.

Stambios prekybos mokestis – labai panaši istorija. Tikėtis, jog siūlomas atlygio už parduotas prekes mokestis staiga sužadins altruistinius „Maximos“ ar „Iki“ savininkų impulsus ir paskatins juos pasidalinti pelnu, yra naivu.

Stambios prekybos mokestis, kaip ir bankų aktyvų mokestis, bus mokamas ne pačių mokesčio subjektų, o tų, kurie tokio apmokestinimo reikalauja: stambiųjų prekybos tinklų klientų ir tiekėjų. Išaugusios maisto produktų kainos, sumažėję ūkininkams ir kitiems tiekėjams mokami žaliavų įkainiai – tai, o ne sąžiningai atriekta prekybos tinklų pelno dalis bus tikrosios naujo mokesčio pasekmės.

Piniginę papurtyti turės mokesčio reikalavusieji, o tuomet besti pirštą į kainas pakėlusius prekybos tinklus (kurie tik sureaguos į valdžios sprendimus) bus paprasta bei patraukli taktika. Atsižvelgiant į galimas pasekmes, siūlomi tvarkymosi su bankais ir prekybos centrais būdai panašesni ne į racionalius sprendimus, o į sadopopulistinį pataikavimą.

Ant balsų žvejybos meškerės kabliuko bus užmauti patys rinkėjai

Dar vienas populiarus lietuvių neapykantos objektas – stambūs NT valdytojai, gyvenantys didesniuose nei jų namuose. NT mokestis nėra kažkas negirdėto ar neracionalaus, jis pakankamai ilgą laiką egzistuoja tiek Lietuvoje, tiek ir kitose ES šalyse. Siekdami patenkinti rinkėjo norą viloje ar nuosavame prabangiame name gyvenantį asmenį papurtyti piniginę, valstiečiai taria: „tvarka! Koreguokim NT mokestį.“

Tačiau toks atsakymas minėtą impulsą gali patenkinti tik tol, kol nesigilinama į pakeitimų turinį. Pagal teikiamą projektą mažinama kartelė, nuo kurios mokamas NT mokestis, kerpamos lengvatos daugiavaikėms bei neįgalius vaikus auginančioms šeimoms. Taip baudžiami tikrai ne vilose gyvenantys oligarchai, jau anksčiau mokėję šį mokestį, priešingai, į NT mokėtojų sąrašą įtraukiami mažesnės vertės NT turintys piliečiai. Vietoje orientavimosi į NT mokesčio viršūnės tvarkymą, žemyn nutempiama jos apatinė riba, taip dirbtinai praplečiant „prabangių“ NT savininkų ratą.

Reforma įvykdyta, NT mokestis pakeistas ir pakeltas, kaltinti valdžia neveiksnumu – neįmanoma. Per daug nesigilinus į turinį, įmanoma nekaltai įtikėti, jog taip buvo parodyta špyga didžiųjų vilų ir pilių gyventojams. Tačiau iš tikrųjų beveik visas papildomas įplaukas į biudžetą suneš dėl mažesnės turimo NT vertės mokesčio šiuo metu nemokantys arba mokantys jį pagal mažiausią, bet didėjantį tarifą, piliečiai. Sadopopulizmas „par excellence“.

Bankai, prekybos tinklai, stambūs NT valdytojai – populiarūs šiuolaikinės visuomenės neapykantos objektai. Siekis sugeneruoti sau papildomo populiarumo vaizduojant svieto lygintoją – pigus, populistinis, nesunkiai dekonstruojamas triukas. Tačiau kuomet ant balsų žvejybos meškerės kabliuko maunami patys rinkėjai – tai tampa ne tik nenuoširdu, bet ir žalinga sveikam skirtingų visuomenės grupių sugyvenimui. Lietuvoje pakanka įtampų ir pykčio, todėl pilti žibalo į ugnį dirbtinai kurstant neapykantą tikrai nereikėtų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Kaunietės įspėja: Airinas vėl ėmėsi „fotografo“ veiklos? (4)

„Ieškoma mergina fotosesijai Kaune, apartamentuose. Fotosesija nemokama. Reikalavimai – graži...

Turkija vėl keičia nuomonę: dėl Baltijos šalių gynybos planų taškas dar nepadėtas atnaujinta (468)

NATO negalės paskelbti Baltijos šalių gynybos plano, kol nebus paskelbtas planas dėl pavojaus,...

Erika Umbrasaitė

Myliu, bet palieku tave, Paryžiau

Sakoma, Paryžius egzistuoja žiūrinčio akyse. Jis it koks chameleonas, keičiantis spalvą,...

Rusų pora pasikvietė į savo butą ir parodė, kaip gyvena vidutinė šeima Sankt Peterburge (21)

„Aš nesu nacionalistas. Rusai su lietuviais turi draugauti“, – žurnalistui Orijui Gasanovui...

Palanga kaip reikiant pasistengė: sužibusi kalėdinė eglutė nutvieskė visą kurortą papildyta nuotraukų galerija (27)

Švenčių laukimu pradedanti gyventi Palanga prieš pat eglutės įžiebimą pakvietė kurorto...

Naujausi orų modeliai parodė, koks bus likęs gruodis: ar dar verta tikėtis šalčio (41)

Laidoje „DELFI diena“ sinoptikė Izolda Marcinonienė tikino, kad artimiausios dienos bus...

Europos plieno industrija išgyvena krizę: patiria nuostolius, atleidžia darbuotojus (20)

Europos plieno pramonė patiria dar vieną krizę: finansiniams nuostoliams ir darbo vietų mažinimui...

Naujas mokestis gresia šimtams tūkstančių: labiausiai pajus dyzelininių automobilių savininkai (409)

Valdantieji nepasiduoda ir ketina naująjį taršių automobilių mokestį įvesti kartu su 2020 metų...

Priminė, ką dokumentuose įrašo tiems, kurie bando duoti kyšį techninėje apžiūroje (2)

Savaitgalį Lietuvos techninės apžiūros įmonės vairuotojams primins, kad užsimerkti į...

Mokyklų reitingai parodė: esame ne šiaip gyvulių ūkis, o tikra dresuotų gyvulėlių ferma

DELFI publikavo interviu su žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktoriumi Gintaru Sarafinu. Įvairių...