aA
Jeigu nesate susidūrę su situacija, kuomet reikia pastatyti automobilį pergrūstame, užstatytais šaligatviais ir vejomis daugiabučio kieme – sveikinu, priklausote besitraukiančiai mažumai, kuriai pavyko išvengti šio kone kultūrine tradicija tapusio reiškinio.
Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Tie, kuriems jis yra tapęs kone kasdienybe, greitai gali sulaukti gerų žinių: Seime artimiausiu metu bus pristatyti įstatymo pakeitimai, leisiantys neeksploatuojamus automobilius greičiau ir efektyviau patraukti iš bendrojo naudojimo teritorijų – kelių, kiemų, aikštelių kuriuose jie užima parkavimui skirtas automobilių stovėjimo vietas.

Vien praėjusiais metais Vilniaus ir Kauno miesto savivaldybės gavo apie 2500 skundų, susijusių su neeksploatuojamų automobilių užimamomis parkavimo vietomis daugiabučių namų kiemuose ir kitose vietose. Taigi akivaizdu, jog dabar galiojantis šios problemos sprendimo reglamentavimas nėra iki galo tinkamas ir jos efektyviai nesprendžia. Landšafto dalimi jau tapę, į asfaltą įaugę samanoti automobiliai vis dar yra kai kurių daugiabučių kiemų eksponatai, tad net ir akivaizdaus neeksploatavimo atveju, jų šalinimas yra sudėtingas.

Tačiau problema yra ir kitur: iš pažiūros techniškai tvarkingi, važiuoti galintys automobiliai, kiemuose vienoje vietoje prastovintys po pusmetį ar ilgiau. Viešosios tvarkos pareigūnai teigia, kad tokių nenaudojamų transporto priemonių kiemuose kartais būna net iki 20 proc.. Tam gali būti įvairių priežasčių: galbūt savininkas yra išvykęs dirbti į užsienį ar ten gyvena, o automobilį naudoja tik pagal poreikį, sugrįžęs į Lietuvą. Kiti vairuotojai savo automobilį naudoja sezoniškai, drausdami jį tik atitinkamiems mėnesiams, kartais ilgesniam laikui palikdami jį ir be galiojančio civilinės atsakomybės draudimo, ir be techninės apžiūros.

Tai gal kiek ir pateisina tokius „žiemos miegui“ paliktus automobilius, tačiau pirmenybė vis dėlto turėtų būti teikiama tiems vairuotojams, kuriems automobilis iš tiesų yra kasdienė transporto priemonė, o vietos jam pastatyti prie namų ieškojimas – nuolatinis galvos skausmas. Surasti tokią ilgalaikio parkavimo vietą, kuri pusmečiui ar net ilgesniam laikui neužimtų ir taip itin perkrautų daugiabučių namų kiemų, yra jų savininkų atsakomybė.

Siekiant spręsti šią problemą, siūlomi keli įstatymų pakeitimai. Pirma, Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme būtų tiksliai apibrėžta, kokia transporto priemonė yra laikoma neeksploatuojama ar negalima eksploatuoti: visiškai ar iš dalies sudegusi, išardyta ar turinti kitų akivaizdžių defektų, rodančių, jog jos dalyvavimas eisme yra neįmanomas, neregistruota ar techninės apžiūros neturinti transporto priemonė.

Taip pat, vietoje dabar galiojančios tvarkos, kuomet už neeksploatuojamą automobilį yra skiriamas nelabai kuo įpareigojantis rašytinis perspėjimas, būtų skiriama konkrečiai apibrėžta administracinė, metus galiojanti nuobauda – įspėjimas. Už pakartotinį pažeidimą, kaip ir šiuo metu, būtų skiriama piniginė bauda, ją papildant galimybe (bet ne pareiga) konfiskuoti tas transporto priemones, kurias pagrįstai galima laikyti nejudančiu ir jau niekada savarankiškai nebejudėsiančiu laužu.

Į įspėjimus ir baudas nereaguojant ir taisykles pažeidus trečią kartą, po siūlomų įstatymų pakeitimų transporto priemonė teismo sprendimu būtų konfiskuojama privalomai, nesvarbu, ar stovėjimo vietą užima automobilis, kuriam trūksta ratų, stiklų ir variklio, ar tik techninės apžiūros.

Gal tai ir drakoniška, tačiau dėl dabartinio neapibrėžtumo ir ilgų biurokratinių procesų, dažnas pareigūnas nesiima jam patikėtų priemonių, o piktybiniai pažeidėjai tuo neabejotinai naudojasi. Siūlomi įstatymų pakeitimai įneštų daugiau aiškumo ir palengvintų visų jas administruojančių grandžių darbą, tuo pačiu padarydami patį procesą sklandesniu ir paprastesniu. Tuo pat metu asmenims, turintiems eksploatuoti negalimas transporto priemones – tokias, kurios iš pažiūros yra techniškai tvarkingos, tačiau nėra registruotos ar neturi galiojančios techninės apžiūros – būtų suteikta pakankamai galimybių ir laiko arba pašalinti automobilio trūkumus, arba jį patraukti į kitą vietą.

Esu įsitikinęs, jog dauguma vairuotojų, gavę įspėjimus, į juos atsižvelgs, ir imtis jokių griežtesnių priemonių nereikės. Vis dėlto privalome suteikti įrankius atsakingoms institucijoms iš esmės spręsti problemas, gyventojų laikomas itin aktualiomis. Savininkai, piktybiškai užimantys stovėjimo vietas laužais ar automobiliais, kuriais artimiausius metus nė neketina naudotis, turi būti paraginti atlaisvinti bendrojo naudojimo parkavimui skirtas vietas. Ir jei į raginimus atsižvelgta nebus, teks valstybei imtis veiksmų už juos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.5556

Top naujienos

Bidenas po susitikimo pasiuntė žinutę dėl kišimosi į rinkimus ir Navalno: pasekmės būtų pražūtingos (620)

Po trečiadienį surengto Vladimiro Putino ir Joe Bideno aukščiausio viršūnių susirinkimo...

Forza Azzurri: Italija stilingai pirmoji įsiveržė į Europos čempionato aštuntfinalį (52)

Turkus Europos futbolo pirmenybių starte sutriuškinusi Italijos rinktinė lygiai taip pat...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Graikijos salų gidas: skrydžių kainos – nuo 23 eurų, o savaitės trukmės poilsis viešbutyje šeimai – nuo 150 grįžtantiems saviizoliacijos nereikia (5)

Nuo pirmadienio, birželio 14 d., visiems, atvykstantiems iš Graikijos salų – Kretos, Rodo, Korfu,...

Putino ir Bideno susitikimas: kas vyko už uždarų durų (38)

Ženevoje trečiadienį įvyko JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino...

Jau netrukus temperatūra pasieks +33: karštis tęsis iki pat savaitės pabaigos

Persivertęs į antrąją pusę birželis ne tik tęs gana tolygią vienodai šiltų orų eigą, bet...

Tomilinas turi rimtą užtarėją: prabilo Lietuvos deleguotas eurokomisaras (242)

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius trečiadienį pasmerkė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Po incidento viešbutyje Vokietija atšaukia 30 karių iš Lietuvos (162)

Po pavasarį įvykusio incidento Vokietija į šalį susigrąžina apie 30 karių, tarnavusių...

Algis Bumblauskas | D+

Kraupūs išbandymai, tekę partizanų vado šeimai: sudeginti namai, į vaikų namus atiduoti vaikai, kalėjime su kūdikiu atsidūrusi žmona (2)

„Delfi" neseniai pasakojo apie „liaudies priešų“ vaikų likimus Sovietų Sąjungoje. Rūsti...

Po viršūnių susitikimo Putinas sulaukė klausimų apie žmogaus teisių pažeidimus ir skyrė komplimentą Bidenui: jis labai skiriasi nuo Trumpo ignoravo žurnalisto užduotą klausimą apie Navalną (482)

Iš karto po Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimo surengtoje Rusijos prezidento spaudos...

Dviejų tipų vyrai, su kuriais santykių geriau nekurti: psichologė perspėja apie nenuspėjamas pasekmes (64)

Kad meilė akla, įrodyta mokslininkų. Įsimylėjus smegenų liaukos išskiria tam tikras medžiagas,...