aA
Valdančioji dauguma registravo Seimo nutarimą, kuriuo siekia inicijuoti valstybinio banko sukūrimą. Pateikiu 10 konkrečių priežasčių, kodėl tai nebūtų išmintingas sprendimas.
Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas
© DELFI / Domantas Pipas

1. Valstybinį komercinį banką jau esame turėję – patirtis nėra gera. LVKB likviduotas 1998 m. Jam bankrutavus, paaiškėjo, kad iššvaistyta apie 111 mln. LT (apie 23 mln. EUR), o iš įmonių, susijusių su EBSW koncernu, valstybė neatgavo apie 144 mln. LT (apie 30 mln. EUR) paskolų.

2. Esama ir daugiau valstybei priklausančių įmonių, kurios nedžiugina nei sklandžia ir skaidria veikla, nei puikiais rezultatais. Kitaip tariant, nėra jokio pagrindo manyti, kad valdiška visada yra efektyviau nei privatu.

3. Kad bankas veiktų, jis turi turėti pinigų: minimalus reikalaujamas kapitalas – ne mažesnis kaip 5 mln. EUR. Kad bankas realiai pradėtų veiklą ir funkcionuotų rinkoje, reikėtų dar daugiau. Ypač jei siekiama, kad bankas būtų reikšmingas ir konkurencingas. Palyginkime: vieno mažiausių Lietuvoje mažmeninių bankų nuosavybė 2019 07 01 buvo 32 mln. EUR, o dviejų didžiausių šalies bankų nuosavybė – atitinkamai per 800 mln. EUR ir 725 mln. EUR.

4. Kaip ir kiekvienam kitam, valstybiniam bankui valdyti reikalingos didelės pradinės investicijos į infrastruktūrą/rizikos valdymo modelius, kompetenciją. Veiklos sąnaudas didintų ir visų ES šalyse veikiančių bankų kasmet mokami įmokos ar mokesčiai: įmokos į Indėlių draudimo fondą, įmokos į bankų pertvarkymo fondą, įmokos už bankų priežiūrą ir pertvarkymo funkcijos įgyvendinimą, valstybės nustatomi mokesčiai į biudžetą, įskaitant pelno mokestį.

5. Valstybės valdomi bankai paprastai būna mažiau efektyvūs. Tyrimai rodo, kad Centrinėje ir Rytų Europoje veikusių valstybinių bankų efektyvumas padidėjo tik juos privatizavus ir įsigijus užsienio investuotojams. Kitas pavyzdys: prieš 20 metų Italijoje didžiąją (apie 70 proc.) bankų sektoriaus turto dalį valdė valstybiniai bankai, kurie dažnai veikė nuostolingai ir kuriems nuolat prireikdavo valstybės finansinių injekcijų. Vėliau jų privatizavimas ir konsolidavimas sustiprino Italijos finansų sistemą. Nuo 1970 m. mažiausiai 235 nacionaliniai bankai 65 valstybėse buvo privatizuoti. Tą lėmė prasti nacionalinių bankų veiklos rezultatai.

6. Šiuo metu komerciniai bankai Lietuvoje, nors ir reikšmingai užkėlę palūkanų normas dėl ribotos konkurencijos, veikia itin efektyviai dėka didelių investicijų į IT sistemas, kurios yra bendros su kitais grupių bankais. Norint pasiekti tokį efektyvumo lygį valstybiniam bankui reikėtų ir laiko, ir didelių investicijų – t.y. dar daugiau papildomo kapitalo. Nepasiekus efektyvumo ir masto, valstybinis bankas rizikuoja veikti nuostolingai arba prisiimti pernelyg daug rizikos siekiant pelningumą didinti.

7. Akademinė literatūra rodo, kad valstybinių bankų paskolų teikimas dažnai yra politiškai motyvuotas, o žemas pelningumas neleidžia užtikrinti tvaraus ilgalaikio ekonomikos finansavimo. Valstybės valdomi bankai, palyginti su privačiais bankais, neretai turi prastesnės kokybės ir rizikingesnį turtą. Dėl pernelyg rizikingo veiklos profilio nacionalinių bankų veiklos rodikliai yra prastesni, taigi ir pelningumas netvarus. 2009 m. finansų krizės patirtis parodė, kad nacionaliniai bankai (pvz., Čekijoje, Slovakijoje ir kitur) nepadarė jokios teigiamos įtakos suvaldant krizinę situaciją.

8. Pastaruosius keletą metų Europos bankus kamuoja chroniški mažo pelningumo sunkumai dėl ypač mažų palūkanų aplinkos, neefektyvios veiklos ir didelių neveiksnių paskolų problemų. Veikdami efektyviai ir gerai valdydami riziką Šiaurės Europos bankai su šiomis problemomis nesusiduria, tačiau rizika su jomis susidurti patirties ir efektyvių sprendimų neturinčiam naujam bankui yra didelė.

9. Valstybinis bankas negalėtų turėti jokių privilegijų. Valstybės veiklą bankų sektoriuje, kaip ir kitose verslo srityse, reguliuoja teisės aktai. Valstybė gali užsiimti verslu, tačiau, veikdama kaip akcininkė, turi paisyti bendrų taisyklių. Tai reiškia, kad įsteigus valstybinį banką, jis privalėtų veikti tokiomis pačiomis konkurencinėmis sąlygomis kaip ir kiti bankai. Galiotų tie patys riziką ribojantys reikalavimai, būtų vykdoma tokia pati veiklos priežiūra. Šiam bankui tektų konkuruoti rinkos sąlygomis, o tai būtų labai sudėtinga, arba – labai brangu, tad bankui, tikėtina, būtų reikalinga valstybės parama. Tačiau valstybės parama pažeistų ne tik sąžiningos konkurencijos sąlygas, bet ir valstybės pagalbą reguliuojančių ES taisykles, todėl negalėtų būti teikiama.

10. Valstybinis komercinis bankas niekaip neprisidėtų prie finansinio stabilumo. Šiuo metu Lietuvos bankui patikėta pakankamai atsakomybės ir priemonių, kuriomis užtikrinamas stabilus finansų sistemos veikimas. Vykdoma makroprudencinė politika, kurios ramsčiai yra atsakingojo skolinimo nuostatai ir kredito burbulus stabdantys papildomi kapitalo rezervai, kurie bankams nustatyti siekiant užkardyti galimas. Šių instrumentų pilnai pakanka siekti finansinio stabilumo tikslų.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
2.8824

Top naujienos

Prie konteinerio palikto kūdikio artimieji nebegali tylėti: nei močiutei, nei tėvui neleidžiama susigrąžinti vaiko (5)

Pusė metų kančios ir nežinomybės – taip dabar gyvena vilnietė, kuri yra pasiruošusi pereiti...

Paradoksas viename Lietuvos miestų: nedarbas beveik kaip 2008-aisiais, bet norinčių dirbti nėra (128)

Paradoksas Panevėžyje: po karantino čia nedarbas šoktelėjo aukščiausiai tarp didžiųjų...

Patikslino detales dėl naujų koronaviruso atvejų: vienas užsikrėtusių keliavo traukiniu, dalyvavo diplomų teikimo šventėje taip pat užsikrėtė „Maximos“ darbuotojas, fiksuotas šeiminis protrūkis (114)

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti penki nauji koronaviruso atvejai, bendras susirgimų...

Donatas Katkus rėžė kandžiai: karantinas nesibaigė, jūs pamatysite (110)

„Reikia skiepytis ir nevalgykit virusų, – laidoje „ Jūs rimtai? “ juokavo dirigentas,...

Jasikevičiaus pristatymas – išskirtinis: vyks „Camp Nou“ stadione (40)

Šarūnas Jasikevičius pirmadienį bus oficialiai pristatytas naujuoju „Barcelona“ krepšinio...

Paaiškino, kur tiksliai kreiptis įkandus erkei: nežinia kodėl moteriai buvo pasiūlyti trigubai brangesni tyrimai (38)

Noriu pasiteirauti, kokia tiksli tvarka įkandus erkei, kaip elgtis? Nes iš pirmo poliklinikos...

Valdžia nepatenkintų lietuvių nuotaikos: sovietmečio nebesiilgi ir Putinu netiki (1859)

Lietuviai skeptiškai vertina demokratijos veikimą šalyje, dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos ir...

Naujausia sinoptikų prognozė: atkeliauja vėsus oras (28)

Ši savaitė bus vėsi, lietaus tikimybė bus nedidelė, prognozuoja sinoptikai.

Šimtai mokslininkų įspėja, kad koronavirusas plinta oru (227)

Šimtai mokslininkų teigia – yra įrodymų, kad žmonės gali užsikrėsti naujo koronaviruso oru...

Buratino kepurė ir paltas išaugimui – ką vilkėjo vaikai sovietiniais laikais (15)

Buvusioje Sovietų Sąjungoje vaikai nesikrimsdavo dėl drabužių, panašiai mąstė ir jų tėvai....

|Maža didelių žinių kaina