aA
Apie blogą Lietuvos demografinę situaciją žinome visi. Viešumoje pateikiami skaičiai tikrai gąsdina. Skelbiama, kad, jeigu demografiniai rodikliai nesikeis, tai 2060 m. Lietuvoje gyventojų nebus nei 2 milijonų. Todėl turime kuo greičiau veikti ir imtis realių, savalaikių priemonių, padedančių didinti gyventojų gimstamumą. Būtent dėl to Seime įregistravome praktinių įstatymų projektų paketą, kurio tikslas – sukurti efektyvią paslaugų jaunai šeimai sistemą ir padrąsinti šeimas priimti sprendimą susilaukti daugiau vaikų.
Monika Navickienė, Laurynas Kasčiūnas
© Asmeninio albumo nuotr.

Siekiant keisti demografinę situaciją kuo greičiau reikia spręsti gimstamumo problemą. Jau dabar prognozuojamas gana spartus (-12,6 proc.) gimusių vaikų skaičiaus mažėjimas artimiausius porą metų. Tokios neigiamos tendencijos įsuks šalį į nesustojantį užburtą ratą, kuomet ateityje dėl to mažės gimdančių moterų skaičius ir įsitvirtins mažo vaikų skaičiaus šeimoje norma. Viena gera žinia šioje situacijoje yra ta, kad Lietuvos šeimos vis dar nori turėti daugiau vaikų, negu realybėje turi (statistikos duomenimis reali situacija – 1,7 vaiko šeimai, poreikis – 2,2 vaiko šeimai). Todėl šiandien yra tas laikas, kada valstybė privalo imtis veiksmingų, praktikoje pasiteisinusių priemonių ir padėti šeimoms.

Mokslinė literatūra nurodo dvi svarbiausias priemones, didinančias gimstamumą valstybėje. Tai – šeimos pajamų bei darbo ir šeimos santykių suderinamumo didinimas. Mūsų pateiktos įstatymų pataisos įgalina abi šias priemones. Esminė pataisa – leisti dalinai sugrįžti į darbo rinką tėčiams ir mamoms jau pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais, neprarandant išmokų. Nedidinant valstybės finansinio įsitraukimo į šeimos politiką, siūlome panaikinti dabartinių įstatymų sukurtas nepagrįstas kliūtis šeimoms gauti papildomų pajamų. Pagal dabartinį teisinį reguliavimą, tėvai, pasirinkę 2 metų trukmės vaiko priežiūros atostogas, pirmaisiais metais gauna 70 proc., antraisiais – 40 proc. gautų apdraustųjų pajamų. Siūlome pataisas, kurios leistų motinystės ir vaiko priežiūros atostogų išėjusiems tėvams dirbti iki 20 valandų per savaitę neprarandant pajamų.

Taip pat siūlome sumažinti tėvų išlaidas, skirtas specializuotiems kūdikių maisto produktams. PVM tarifo sumažinimas nuo 21 iki 9 proc. šiems produktams yra efektyvus šeimos politikos įrankis, nes poveikis tikslingai pasiektų visas kūdikius auginančias šeimas.

Itin su dideliais iššūkiais susiduria jaunos šeimos, kūdikio susilaukusios dar neturėdamos darbinės patirties ir studijuodami. Šiuo metu išmokų laikotarpis studijuojantiems asmenims yra susietas su vaiko amžiumi – išmokos mokamos, kol vaikui sueina vieneri metai. Studentams, kuriems yra likę daugiau nei vieneri metai iki studijų baigimo ir kurie negauna pakankamos paramos iš šeimos, nėštumas reiškia didelius finansinius sunkumus ateityje. Atsižvelgdami į sudėtingą šių šeimų situaciją siekiame, kad būtų patvirtinti pakeitimai ir vietoj išmokos mokėjimo iki vaikui sukanka vieneri metai, mokėti šią išmoką iki pradėtos profesinio mokymo ar studijų programos pabaigos, jeigu mokslo ar studijų baigimo metu vaikui yra ne mažiau kaip dveji metai, arba iki vaikui sukaks dveji metai, jeigu mokslo ar studijų baigimo metu motina yra nėščia.

Pateikti įstatymų projektai ženkliai pagerintų šeimų finansinę vaikų auginimo naštą ir net neabejotinai paskatintų jas susilaukti daugiau vaikų. Priėmus pasiūlymus pagaliau būtų prieita prie realių sprendimų, apie kuriuos dažnai visi žinome, kalbame, tačiau prie jų įgyvendinimo nepribręstame. Šiandien Lietuva yra antra nuo galo ES pagal išleidžiamus pinigus vaikų bei šeimos politikai (tam mes skiriame 1 proc. BVP, kai ES vidurkis yra 2,4 proc.), nors yra iš tų, kuri susiduria su itin grėsmingomis demografinėmis problemomis. Todėl daugiau nebegalime atidėlioti ir turime pradėti veikti.

Jau šiandien pamatysime, ar valdantieji parems sprendimą, atliepiantį daugelio dirbančių šeimų poreikį, ir nebedraus papildomai užsidirbti jau pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais. Tai būtų gera žinia visoms Lietuvos šeimoms, didinanti jų pasirinkimo galimybę bei suteikianti papildomos motyvacijos nebijoti priimti sprendimo turėti daugiau vaikų nebijant finansinio ir profesinio nestabilumo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Medžiotojų šventė kaime baigėsi iššaudytais šunimis: dabar baisu ir į kiemą išeit (3)

Sekmadienį feisbuke ėmė plisti dviejų, kaip įtariama, nušautų šunų nuotraukos. Įrašu...

Nausėda įvertino kitų metų biudžetą: pasaulis kalba apie krizę, o Lietuva trykšta optimizmu (195)

Buvęs SEB vyriausiasis ekonomistas, kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda įvertino kitų...

„Lidl“ – po atėjimo euforijos perdirbėjų pagirios (657)

„ Lidl “ prekybos tinklui didinant apsukas Lietuvos perdirbėjai pradėjo skųstis, kad jiems...

Nesutaria, kas turėjo pasirūpinti: ligoninėje šąla pacientai

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytojas, kuris pranešė, kad Marijampolės ligoninėje vis dar...

Rusijos ekspertas: padėtis tampa kur kas blogesnė papildyta (39)

Jungtinių Valstijų prezidento patarėjas nacionaliniam saugumui pirmadienį Maskvoje susitinka su...

Pasikeitė degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino (123)

Nuo lapkričio pirmosios visose Lietuvos degalinėse turėtume pamatyti naująjį kuro žymėjimą,...

Kukuraitis: privačiam verslui bus taikomos neįgaliųjų įdarbinimo kvotos

Privatų verslą ateityje ketinama įpareigoti įdarbinti neįgaliuosius, sako socialinės apsaugos ir...

Tyli dėlionė prezidento rinkimų šešėlyje: Karbauskis jau rikiuoja savo figūras (474)

Nors pastaruoju metu daugiausiai susidomėjimo kelia prezidento rinkimai, jų šešėlyje tyliai...

Karti emigrantės patirtis: suklydau nusprendusi grįžti gyventi į Lietuvą (80)

Kodėl rašau: kol būsimi kandidatai matuojasi Prezidento, Merų postus, Opozicija ir Pozicija...

Jei norite lygiuotis į stilingiausias moteris, be šių aulinukų neišsiversite pataria stilistė (1)

Šį sezoną avalynės tendencijos kvies pamiršti kuklų ir klasikinį įvaizdį – modernumo ir...