aA
Valstiečių ir žaliųjų partija pradėjo savo rinkimų kampaniją: R. Karbauskis, bėgdamas nuo prastų reitingų, atsitraukė iš užimamų frakcijos seniūno ir komiteto pirmininko pareigų bei pažadėjo skirti daugiau dėmesio tautai bei partiniams skyriams. Taip pat pažadėjo, kad nustebins mus įvairiomis diagramomis ir skaičiais, bei bandys įrodyti, jog trejus metus valdžioje praleido ne veltui.
Modesta Petrauskaitė
Modesta Petrauskaitė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Ko verti R. Karbauskio pažadai žino visa Lietuva. Ypač tą pažadą „laimėti visus trejus rinkimus“. Rinkimų nelaimėjo. Panašu, kad ir ateinančių nelaimės. Tą supratę ir jo frakcijos nariai ėmė dairytis į įvairias puses ir vienas po kito bėgti iš skęstančio Karbauskio partijos laivo.

Treji valdžios metai nebuvo lengvi. Tiesą pasakius, aš net laukiu tų valstiečių diagramų, nes nepamenu jokių sprendimų, kurie pagerintų žmonių gyvenimus. Didžiausi šios valdžios „pasiekimai“, kurie pirmiausia lenda į galvą – griūvantis Gedimino kalnas, išasfaltuotas premjero keliukas, neįgyvendinta „vaučerių“ sistema, į Kauną taip ir neperkelta Žemės ūkio ministerija, pakelės prismaigstytos žalių protestuojančių žemdirbių kryžių, nuolatinės rietenos su konservatoriais, sugriauta aplinkosaugos sistema ir už svetimus pinigus Abu Dabyje sočiai papietavęs susisiekimo ministras.

Dar viena didelė Valstiečių ir žaliųjų partijos bei šios Vyriausybės nesėkmė – kova prieš didėjančias kainas. S. Skvernelis prirašė laiškų didiesiems Europos prekybos centrams, kviesdamas juos investuoti Lietuvoje ir sudaryti konkurenciją čia esantiems prekybos centrams. Utopiška kai kurių ekonomistų pavadinta premjero desperacija nevirto stebuklu. Lietuvoje naujų prekybos centrų neatsirado, o kainos ėmė kilti dar labiau.

Nesmagiai simboliška, tačiau per trejų metų Valstiečių ir žaliųjų partijos valdymo laikotarpį maisto produktų kainos pasiekė trejų paskutinių metų rekordą. Vien nuo 2018 m. pabaigos, kuomet premjeras išsiuntinėjo kvietimus užsienio prekybos centrams investuoti Lietuvoje, pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis Lietuvos parduotuvėse pabrango daugiau nei 6 eurais ir pasiekė 56,53 euro, – skelbia nepriklausomas kainų palyginimo portalas pricer.lt. Gal geriau tų laiškų premjeras būtų nerašęs…

Yra objektyvių priežasčių, kodėl kai kurių maisto produktų kainos kilo: Lietuvos žemdirbių auginama produkcija brangsta dėl neprognozuojamų ir klimato atšilimo veikiamų oro sąlygų, kai kurias kainas koreguoja afrikinis kiaulių maras, paukščių gripas ar net koronavirusas. Galų gale – naftos kainos. Tačiau tikrai ne visos maisto produktų kainos kilo dėl objektyvių priežasčių. Tai puikiai iliustruoja tai, kad esame vieni iš lyderių Europos Sąjungoje pagal namų ūkių biudžeto dalį, skiriamą maisto produktams. Jei tos pačios sąlygos darytų įtaką visoms ES šalims, visų rodikliai būtų panašūs.

Valstiečių ir žaliųjų partijos vyriausybė savo programoje nusimatė riboti naujų pridėtinės vertės mokesčio lengvatų atsiradimą bei įvertinti esamų lengvatų tikslingumą. Tuo veiksmu patys sau apribojo veikimo laisvę ir galimybes padėti žmonėms, kuriems tos pagalbos labiausiai reikia. Statistikos departamento duomenimis, 2018 m. apie 645 tūkst. šalies gyventojų gyveno žemiau skurdo rizikos ribos, o didžiausias skurdo rizikos lygis buvo 65 metų ir vyresnių asmenų amžiaus grupėje.

Kad lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio tarifas būtiniausiems maisto produktams būtų išeitis ir sprendimas, mažinantis maisto produktų kainas, aš net neabejoju. Tokios lengvatos egzistuoja daugelyje Europos Sąjungos valstybių ir, kaip rodo praktika, veikia efektyviai.

Nežinau kokiomis diagramomis rinkėjus stebins R. Karbauskis, tačiau, manau, jog ne to iš Valstiečių ir žaliųjų partijos tikėjosi juos rinkę žmonės. Kad gebėtum tvarkyti šalies ūkį ir suprasti visuomenės poreikius, rinkimų laimėti neužtenka. O bent jau kol kas už tuos trejus metus valdžioje, už rekordines trejų pastarųjų metų maisto produktų kainas aš šiai daugumai, kartu su Skvernelio vyriausybe, negalėčiau parašyti net trejeto.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(83 žmonės įvertino)
3.6506

Top naujienos

Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje: po 12 val. kelionės į Vilnių atvyko ekspresas iš Talino (57)

Antradienį 21:00 į Vilniaus geležinkelio stotį atvyko specialus geležinkelio ekspresas iš...

Roma Macijauskaitė | D+

Miškininkas: kodėl reikia kirsti medžius ir kaip klimato kaita keičia miško veidą – stebimi anksčiau nematyti reiškiniai

„Mūsų, miškininkų , rūpestis – auginti ir veisti miškus, saugoti juos nuo žvėrių ir...

Po skaudžios netekties medikas paaiškino, kokia liga labiausiai kamuoja darbingo amžiaus jaunus žmones: čia yra paradoksas (86)

Visuomenę ir vėl sukrėtė žinia apie iš gyvenimo pasitraukusį mediką. Praėjusį penktadienį,...

Po pasibaigusių rinkimų Rusijoje neatmeta net kraštutinio scenarijaus: nieko nebeįmanoma padaryti (473)

Nebuvo jokių abejonių, jog Kremliaus režimas per šį savaitgalį vykusius Rusijos Valstybės...

Su Čanaku susirėmęs amerikietis – FIBA juodajame sąraše (4)

Praėjusiame sezone Panevėžio „Lietkabeliui“ atstovavęs, bet finišo tiesiojoje dėl klubo...

9 dalykai, kuriuos kiekviena moteris turėtų išguiti iš savo gyvenimo

Gerbiamieji, šiandien rašau apie dalykus, kuriuos, mano galva, reikia skubiai eliminuoti iš...

Edmundas Jakilaitis | D+

Apie karybą: brutalus žaidimas – kas pirmas pradėjo naudoti informacines technologijas kaip kovos priemonę?

Tai – jau trečiasis Edmundo Jakilaičio pokalbis apie karybą su Vilniaus universiteto Istorijos...

Išvardijo vyrus, kuriems dažniausiai nustato prostatos vėžį: vienas veiksnys grėsmę padidina 2–3 kartus (4)

Rugsėjo 15-oji – pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Remiantis statistikos duomenimis,...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Britų siaubas: jei pamatei nacių povandenį laivą, galimai kitas toks pats laivas mato tave

I-asis pasaulinis karas „prikaustė“ žmonijos dėmesį milijonais aukų ir kolosaliais...