aA
pacientų, gydytojų ir opozicijos priekaištų sulaukianti sveikatos įstaigų pertvarka artėja link finišo. Greičiausiai dar šią, pavasario sesiją, opozicijai su valdančiaisiais grįžus prie įprastinio darbo ritmo, Seime bus svarstomas šio projekto priėmimas. Tikiuosi, kad opozicija, tardamasi su valdančiaisiais dėl tolimesnio darbo ir esminių socioekonominių teisės aktų projektų svarstymo, tarp jų įtrauks ir sveikatos įstaigų priežiūros reformos projektą.
Modesta Petrauskaitė
Modesta Petrauskaitė

Ne tik didėjančios maisto produktų, energetikos, kuro kainos, kylanti infliacija, tačiau ir valdančiųjų ketinimai reformuoti sveikatos priežiūros įstaigų tinklą gyventojams kelia didžiulį nerimą ir susirūpinimą. Labiausiai dėl tinklo pertvarkos nerimauja pacientai, kurie dėl administracinių ir lėšas taupančių įstaigų sujungimų neteks galimybės gauti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas.

Bene daugiausiai kritikos reforma sulaukia dėl ketinimų sujungti pirminę sveikatos priežiūros grandį su antriniu sveikatos priežiūros paslaugų lygiu ir ligoninėmis. Pirminė ambulatorinė asmens sveikatos priežiūra apima šeimos gydytojo arba vidaus ligų gydytojo, vaikų ligų gydytojo, akušerio ginekologo ir chirurgo komandos teikiamas paslaugas, pirminę ambulatorinę odontologinę asmens sveikatos priežiūrą ir pirminę ambulatorinę psichikos sveikatos priežiūrą, o planuojama pertvarka, anot ekspertų, reikš esamos sistemos griūtį.

Dar daugiau, atsiranda vertinimų, kad pirminės ir antrinės sveikatos priežiūros grandies sujungimas reikš ne ką kitą, kaip grįžimą prie sovietinio sveikatos apsaugos modelio ir prieštaraus visoms geriausioms pasaulinėms sveikatos priežiūros praktikoms bei sisteminiams pasiekimams.

Sveikatos priežiūros įstaigų sujungimas pacientams reikš pirmosios ir, matyt, svarbiausios grandies – šeimos gydytojo eliminavimą iš gydymo proceso. Manoma, kad sujungus pirminę ir antrinę grandis, šeimos gydytojas taps elementariu siuntimų išrašinėtoju. Kitaip kalbant, siekiant aprūpinti pacientais prie poliklinikų prijungtas ligonines ir kitas įstaigas, šeimos gydytojai jiems nukreipinės pacientus.

Maža to, pacientas, nebegalės kaip anksčiau pats pasirinkti norimo specialisto. Jei dabar egzistuojanti sistema, leidžianti pasirinkti norimą gydytoją specialistą, tai po reformos to padaryti galima nebus. Žmonės nori turėti galimybę rinktis, todėl išlaikyti galimybę kreiptis į konkretų specialistą privaloma išsaugoti. Puikiai žinome, jog sunkesnės ligos atveju, gydytojus specialistus žmonės renkasi net ir kituose rajonuose. Jei dabar žmonės pas specialistus laukia mėnesį ar du, prie naujos tvarkos gali tekti laukti ir pusę metų. Tokios sisteminės spragos ne tik neduos naudos valstybei ar pacientams, bet ir tikėtina, išaugins perteklinių mirčių skaičių bei didins privačių gydymo įstaigų pelnus. Tokie sprendimai tikrai nesumažins eilių pas specialistus, o sveikatos priežiūros paslaugas padarys žmonėms neprieinamas.

Bet kokiu atveju, labai tikiuosi, kad valdančiųjų įjungtas, bet laiku sustabdytas buldozeris, priimant sveikatos priežiūros įstaigų reformą ir toliau bus išjungtas. Tikiuosi ir to, kad valdantieji, nenorintys ar negalintys girdėti opozicijos argumentų, juos išgirs iš Lietuvos šeimos gydytojus atstovaujančių organizacijų. Taupyti reikia ir būtina, tačiau ne žmonių sveikatos ir gyvybių sąskaita.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Landsbergis – apie jam suteiktą statusą: Lietuva galų gale susitvarkė (45)

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Aukščiausiosios...

Ukrainos turizmo atstovė: kol kas sunkiai įsivaizduoju ukrainiečius ir rusus viename viešbutyje (3)

Karas Ukrainoje tapo dar vienu žiauriu smūgiu po pandemijos mėginančiam atsitiesti šios šalies...

Šaltasis frontas išstums tropinį orą iš Lietuvos: liūčių išvengs tik viena Lietuvos dalis

Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...

Pastebėję šiuos požymius tėvai turėtų nedelsti ir vežti vaiką pas gydytojus

Vasara – linksmybių ir atostogų metas, tačiau specialistai įspėja: kad vasara neapkarstų,...

Delfi PliusVytautė Merkytė

Paruoškite vietos skrandyje: dėl šio dzūkiško patiekalo pameta galvas net japonai, tačiau galite pasigaminti ir patys

„Dzūkijoje žemės prastos, smėlynai. Suvalkijoje bagotos , jie gali užsiauginti javų. O čia...

Karas Ukrainoje. Zelenskis pabrėžė, kad Odesos puolimas yra tikslingas Rusijos teroras

Savo naktinėje kalboje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Rusijos bombardavimas...

Festivalyje Lenkijoje kilo milžiniška audra: raginama nepanikuoti, evakuojami tūkstančiai žmonių, tarp jų – begalė lietuvių

Penktadienio vakarą Gdynioje vykstančio festivalio „ Open'er “ erdvę užklupo didžiulė...

Puolimo akcentais suabejojęs Maksvytis: kritiniu momentu galima pasitikėti Brazdeikiu

Ketvirtame kėlinyje dviženkliu skirtumu atsilikusi Lietuvos krepšinio rinktinė grėsmingai krypo...

Delfi PliusVytenis Miškinis

Po košmariškos mirties – netikėta atomazga: dalis žmogaus suvalgyta, o kaltų nėra

Po beveik metus trukusio tyrimo dėl kraupios vyro mirties Šalčininkų rajone, Šaulių kaime,...