Po viešai užduotų klausimų, sulaukiau įtakingos Seimo narės brolio laiško su grasinimu teismais. Kreiptasi ir į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį. Gal kam nors teko matyti, kur dar demokratinėje valstybėje XXI amžiuje parlamento nariams už nuomonę ir atliekamas pareigas grasinama? Kaip galima reikalauti paneigti užduotą klausimą?

Seimo narės Rasos Juknevičienės audringa reakcija dėl Seimo narių grupės demokratiško paklausimo Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriui Dariui Jauniškiui apie jos brolio Gintaro Urbono verslo ryšius Rusijoje ir NVS šalyse kelia vis daugiau įtarimų, kad įtakinga politikė baiminasi, jog gavus atsakymus gali paaiškėti nemaloni tiesa.

Tas paskatino tęsti tyrimą ir suformuoti naujus papildomus klausimus. Tuo siekiama išsiaiškinti visas aplinkybes. Svarbu nustatyti: ar tai atsitiktinumas, ar dėsningumas, kad jai būnant Krašto apsaugos ministre kariuomenė neturėjo ne tik būtiniausios ginkluotės, bet ir uniformų, ekipuotės, o daliniai buvo suformuoti vos 30%.

Tuo pačiu metu, per ekonominę krizę, G. Urbono verslo plėtra į NVS sekėsi puikiai. Konkurentai žlugo vienas po kito, nes negalėjo konkuruoti su įtakingos tuometinės Krašto apsaugos ministrės R. Juknevičienės broliu, negaudami bent panašiai gerų sąlygų veiklai NVS šalyse. Su G. Urbonu konkuravusių ir žlugusių verslininkų bandymai rasti pagalbą teismuose ir Andriaus Kubiliaus vadovaujamoje Vyriausybėje baigėsi nesėkme. Jų pagalbos šauksmui liko kurti tiek šalies teismai, tiek ir skandalingasis tuometinis Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis.

Papildomi klausimai dėl Rasos Juknevičienės brolio Gintaro Urbono verslo su Rusija ir NVS šalimis neaiškių ryšių:

1) Ar tiesa, kad Gintarą Urboną ir/ar jam priklausančias bendroves sieja verslo ryšiai su Rusijos bendrove “RTA-Gorefield”?

2) Ar tiesa, kad “RTA-Gorefield” akcijos priklauso Rusijos Federacijos strateginio valstybinio koncerno “Rusijos geležinkeliai” specializuotos dukterinės automobilių pervežimo geležinkeliais įmonei “RTA” ir tarptautiniam transporto holdingui “Gorefield International”?

3) Ar tiesa, kad “Gorefield International”, kaip rodo tarptautinės spaudos per “Panama Papers” tyrimą paviešinti vidiniai “Mossack Fonseca” įmonės dokumentai, savininkas yra Uzbekistano Respublikos pilietis Ovik Mkrtchyan?

4) Ar tiesa, kad Gintaro Urbono bendrovėms Ovik Mkrtchyan bendrovės suteikia itin dideles nuolaidas autovežių pervežimui geležinkeliais? Ar šios nuolaidos yra tokio masto, kad yra sunkiai paaiškinamos ekonomine logika, nes gali būti mažesnės už savikainą?

5) Ar tiesa, kad dėl Ovik Mkrtchyan vykdomos tarifų politikos bankrutavo eilė kitų Lietuvos kompanijų veikusių tame pačiame versle, o Gintaras Urbonas užvaldė didžiausią autovežių rinkos dalį? Kokia ta dalis? Kokią įtaką tam turėjo Ovik Mkrtchyan, jo valdomos bendrovės ir “Rusijos geležinkeliai” ar jų valdomos bendrovės?

6) Ar tiesa, kad, kaip viešai tvirtino buvusio Uzbekistano prezidento Islamo Karimovo dukra Gulnara Karimova, jog “Gorefield International” yra viena iš bendrovių, kuri yra naudojama Uzbekistano žvalgybos tarnybų pinigų plovimui ir, kad šios tarnybos naudojo tranzito verslą savo tikslams?

7) Ar tiesa, kad Rusijos Federacijos ir Uzbekistano žvalgybos tarnybos glaudžiai bendradarbiauja, taip pat panaudojant ir su tranzito verslu susijusius klausimus?

8) Ar tiesa, kad Ovik Mkrtchyan siejo itin glaudūs ryšiai su Rusijos ir NVS šalių nusikalstamo pasaulio autoritetu Aslanu Usoyanu, įvardijamo net “Rusijos mafijos tėvu” ir žinomo kriminaline pravarde “Ded Hasan”, kuris buvo nužudytas 2013 metais?

9) Ar tiesa, kad Ovik Mkrtchyan kontroliuojamame autovežių tranzito versle veikia ir buvę, ir esami Sovietų Sąjungos Valstybės saugumo komiteto (KGB) ir Rusijos Federacijos bei kitų NVS valstybių žvalgybos tarnybų darbuotojai? Jei taip, kokie ir kokį vaidmenį jie vaidina?

10) Ar buvo kreiptasi į Latvijos Respublikos atsakingas institucijas dėl informacijos apie Ovik Mkrtchyan ir jo verslo partnerius? Jei ne, kodėl priimtas toks sprendimas?

Šie klausimai bus teikiami parlamentinio tyrimo komisijai dėl galimos neteisėtos įtakos ir (ar) poveikio politikams, valstybės tarnautojams bei politiniams procesams, kuri Seime turėtų būti sukurta jau rugsėjo mėnesį. Toliau analizuosiu užsienio ir Lietuvos viešojoje erdvėje pateiktus duomenis šia tema. Aš už teisę demokratiškai klausti ir gauti aiškų atsakymą. Ko pykti ir bijoti, jei užtenka tiesiog ramiai atsakyti į užduotus klausimus.