aA
2022 metų pabaiga buvo paženklinta satanistine Laisvės partijos ,,kalėdine dovana“ Lietuvai: vieno balso persvara Seime lėmė tai, kad narkotikų dekriminalizacijai buvo pritarta... Visi ekspertai, padedantys suklupusiems žmonėms gydytis nuo priklausomybių, vieningai teigia: kelias į priklausomybę nuo narkotinių medžiagų prasideda nuo pirmosios dozės! Visa tai nėra skambūs žodžiai, kai kalbame apie jaunų žmonių ateitį. Vis tik šis balsavimas dar ne pabaiga – karas už jaunimo sveikatos išsaugojimą tęsiasi! Dar liko paskutinė – priėmimo – stadija ir čia prie sveiko proto pergalės galite prisidėti kiekvienas iš jūsų. Kaip? Paaiškinsiu apie viską šiame straipsnyje.
Mindaugas Puidokas
Mindaugas Puidokas
© DELFI / Karolina Pansevič

Krikščionys demokratai užmiršo, kas yra krikščioniškos vertybės

Keista ne tai, kad „žolės“ ir marihuanos dekriminalizavimu užsiima Laisvės partija, kuri atvirai apie tai kalbėjo jau Seimo rinkimų kampanijos metu. Keista ir nesuvokiama, kad tam pritaria save krikščioniais demokratais vadinančios partijos nariai. Viena po kitos ėmė kristi konservatorių kaukės, kuriomis jie dangstėsi prieš Lietuvos žmones, kurie jais ir krikščioniškomis vertybėmis tikėjo daugiau nei 30 metų.

Kai Seime yra svarstomi ypatingos svarbos klausimai, kiekvienas parlamentaras privalo atsiminti ne tik tai, kad jis turi vaikų, anūkų ir nori jiems gero. Visi 141 turi prisiimti atsakomybę ne tik už savo šeimas, bet ir už visą valstybę ir jos jaunosios kartos likimus. Kiekvienas, kuris nors kartą lankėsi narkomanijos reabilitacijos klinikoje, turėjo visam gyvenimui suprasti, kokio rimtumo problema yra priklausomybės ir kaip skaudžiai tai smogia ne tik pačiam suklupusiam žmogui, bet ir visai jo šeimai.

Nepatogi tiesa ta, kad narkotikų dekriminalizacijai visiškai atvirai pritaria save krikščionimis demokratais vadinančios konservatorių partijos lyderiai – Premjerė Ingrida Šimonytė, Gabrielius Landsbergis ir dauguma frakcijos Seime narių. Gal juos šantažuoja Laisvės partija grasindama kitaip sugriauti koaliciją!? Vis tik čia ne tas klausimas, kai galima politikuoti ar daryti užkulisinius politinius susitarimus. Šis projektas yra akivaizdus blogis. Turės ilgalaikes neigiamas pasekmes vaikams, jaunimui ir visai visuomenei. Narkotikų vartojimas tiesiogiai siejasi su pavojingais kriminogeninės situacijos pokyčiais ir dekriminalizavimą pasirinkusiose šalyse kriminogeninė situacija daug blogesnė. Estijoje su narkotikais susijusių įstatymų pažeidimų 100 tūkstančiui gyventojų tenka 685, o Portugalijoje – 254. Tuo metu Lietuvoje tik 140 pažeidimų.

Atviras kelias laisvam „žolės“ ir marihuanos vartojimui?!

Pereikime prie faktų. Pradiniame etape norėta dekriminalizuoti visų rūšių narkotines, psichotropines ir psichiką veikiančias medžiagas. Tiesa ta, kad prisidengiant madingu Amsterdamo šūkiu dėl kanapių legalizavimo ir apsimestinio siekio jaunimą išgelbėti nuo teistumo suklydus buvo bandoma prastumti teisinius sprendimus, kurie atvertų kelią laisvam heroino, kokaino, LSD ir kitų narkotikų vartojimui. Siūlyta, kad pirmas nusižengimas užtrauktų įspėjimą arba baudą nuo 30 eurų, kuri sumokėjus laiku pavirstų 15 eurų bauda. Ar tai tos priemonės, kurios galėtų atgrasyti jaunus žmones nuo narkotikų vartojimo? Tai panašiau į kvietimą nepergyventi dėl pasukimo į priklausomybes ir gyvenimo klystkelius.

Po nuožmios kovos nuo šios pradinės idėjos pataisų autoriai atsitraukė ir gimė kitas, tarsi švelnesnis ir mažiau žalos darantis siekis: dekriminalizuoti TIK marihuaną, dažnai vadinamą „žole“. Deja, neapsigaukime – tai tik pirmas etapas. Šios pataisos jau de facto yra narkotikų dekriminalizacija! Siūloma tvarka naudinga tik narkotikų prekeiviams, o ne jaunimui, kuriuo tariamai rūpinasi Laisvės partija.

Siunčiama aiški žinutė – jaunimas skatinamas vartoti narkotines medžiagas!

Tegul pataisų autoriai išdrįsta visiems atvirai pasakyti tiesą: kodėl norima keisti tvarką, visiškai neatsižvelgiant į tai, kad šiandien Lietuvos visuomenėje narkotikų suvartojama 2,5 karto mažiau negu Europos vidurkis!? Lietuva taip pat yra viena iš paskutinių Europos Sąjungoje pagal marihuanos vartojimą. Akivaizdu, kad tas turėtų signalizuoti, jog dabar galiojančios tvarkos taip drastiškai keisti negalima. Juk tą padarius jaunimui nusiųsime klaidingą signalą ir narkotikų vartojimas ims tapti norma. Bus signalas, kad tai yra menkas nusižengimas, o ne rimtas pasekmes sukurianti neteisėta veikla, kurios išdavoje sugriaunama sveikata ir ištisų šeimų likimai.

Prokurorų ir policijos pareigūnų nuomone, pirmiausia dėl to išloš narkotinių medžiagų platintojai, kurie įkinko į savo nusikalstamą veiklą naivius jaunuolius. Dar neįsigaliojus šio įstatymo pakeitimui, jie jau aiškina savo pasiuntinukams, kad, jei įklius su nedidele narkotikų porcija, jiems nieko nebus, blogiausiu atveju, baudą narkotikų platintojai už juos sumokės. Kas bus, kai pakeitimai bus galutinai įteisinti? Tą suprasti nesunku. Akivaizdu, kad pradėti reikia ne nuo dekriminalizavimo, bet nuo narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos ir kitų priemonių. Pavyzdys pateiktas vieno prokuratūros pareigūno: buvo prašoma išduoti Lietuvai užsienyje dėl narkotikų nuteistą jaunuolį. Prašymas buvo nepatenkintas, o išsakytas motyvas buvo tas, jog Lietuvoje nėra tinkamos priklausomybių reabilitacijos sistemos.

To, ką pastebi net užsienio specialistai, šio įstatymų bloko pakeitimo autoriai sąmoningai nenori matyti. Atvirkščiai, pakliuvus į pareigūnų akiratį žinomam asmeniui kaip Laisvės partijos narei Živilei Diawarai – kaltinamas ne įstatymą pažeidęs asmuo, o „blogas“ įstatymas...

Kas yra efektyvi tikroji pagalba suklupus?

Kodėl mes nenorime sekti Austrijos, Suomijos, Lenkijos, Prancūzijos ir Latvijos pavyzdžiais, kuriose yra galimybė baudžiamosios atsakomybės netaikyti, jeigu tokie asmenys sutinka privalomai išpildyti tam tikras sąlygas, o jų veikla nekelia grėsmės visuomenei, yra atsitiktinė, asmeniniam vartojimui. Tos sąlygos apima sutikimą privalomai, ne mažiau nei metus laiko dalyvauti reabilitacijos gydymo nuo narkomanijos programose. Tokiu atveju mes iš tikrųjų žmonėms padedame ir gydome, nes jie turi didžiulę motyvaciją gydytis ir spręsti priklausomybės problemas. Išpildžius šias sąlygas nelieka teistumo ir baudžiamosios atsakomybės tokio asmens biografijoje ir jis gali siekti darbo visose srityse bei netrukdomai siekti karjeros tikslų. Tokia tvarka yra reali pagalba suklydusiam ir į priklausomybių liūną įklimpusiam jaunuoliui. Dabartiniai siūlymai tik leidžia taikyti tokį gydymą kaip galimą administracinio poveikio priemonę, bet jokios aiškios teisiškai įpareigojančios tvarkos neturime!

Narkotikų fronte Seime – pralaimėtas mūšis, bet ne karas

Primenu, 2018 metais praėjusios kadencijos Seimas du kartus atmetė pataisas, kad už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą būtų taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė. 2021 m. lapkričio mėnesį dabartinės kadencijos Seime pavyko sustabdyti visų rūšių narkotikų dekriminalizavimo projektą tik galutinėje priėmimo stadijoje, kai 61 buvo už ir 65 buvo prieš arba susilaikė. Riba slidi. 2022 m. gruodžio 15 d., vėl pralaimėjus naujausių pataisų svarstymo stadiją Seime 63:62, Laisvės partijai pavyko žengti rimtą žingsnį link marihuanos dekriminalizavimo pataisų priėmimo. Turite žinoti, kad stumdami marihuaną galutiniam legalizavimui ir kartu pagalbą pagautiems ,,žolės“ prekeiviams pasistengė ne tik laisviečiai. Įsidėmėkite socialdemokratų išdavystę nebalsuojant ar, kaip Dovilės Šakalienės atveju, atviru balsavimu UŽ palaikant narkotikų projektą ir taip skaldant opoziciją! Suprantu, kad Lietuvoje seniai tikrų krikščionių demokratų Seime neturime. Įvairūs žalingi projektai skinasi kelią tokių kaip Laurynas Kasčiūnas dėka, kuris mušasi į krūtinę, kaip stipriai kovoja už tradicines vertybes ir ramia ranka balsuoja UŽ marihuanos dekriminalizavimo projektą... Dar keli Pauliaus Saudargo krikščionių demokratų kuopelės atstovai mįslingai dingo per balsavimą iš salės kartu su 5 socialdemokratais. Priminkite savo vienmandatėse išrinktiems Seimo nariams, kad jie privalo atstovauti JUS – daugumos žmonių nuomonę, o ne Laisvės partiją ir narkotikų prekeivius. Dar liko esminė priėmimo stadija ir daug Seimo narių bijo viešumos, tiesos ir žmonių nuomonės. Išnaudokite tai!!!

Gera žinia, kad karas tikrai dar nebaigtas ir dabar labai svarbus tampa visų Lietuvos gyventojų aktyvus žodis PRIEŠ. Išgirdo pasipriešinimo balsus ir prezidentas Gitanas Nausėda, kuris 2022 metų gruodžio 30 d. atvirai pasakė, kad nepritaria nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimo idėjai. Jis mano, kad pralaimime kovą su narkotikų plitimu mūsų mokyklose ir tarp jaunų žmonių. Prezidento veto šių pataisų priėmimo atveju būtų stiprus smūgis Laisvės partijos planams, bet dabar svarbiausia, kad G. Nausėda perimtų iniciatyvą ir pateiktų pataisas, parengtas pagal Austrijos, Suomijos, Lenkijos ar Prancūzijos pavyzdį. Net ir be šių žalingų pataisų – situaciją kovoje su narkotikų plitimu tarp jaunimo Lietuvoje būtina rimtai taisyti, nes šis blogis kasmet randa vis klastingesnių ir efektyvesnių būdų savo veikimui.

Būkite aktyvūs. Likime visi budrūs, saugokime savo vaikus, artimuosius ir neleiskime jiems patikėti lengvabūdiškais valdančiųjų liberalkonservatorių pažadais apie laisvę gyventi kaip norisi ir be jokios atsakomybės. Atsakomybė visuomet yra. Ir geriau, kai ji laiku sustabdo dar nepradėjusį ar tik pabandžiusį, nei leidžia nuskęsti sunkioje priklausomybės pelkėje ištisoms jaunų žmonių kartoms.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
3.4667

Top naujienos

Kas pernai iš tiesų vyko su Rusijos ekonomika: augo nebent degtinės pardavimai

Rytų Europos studijų centro ( RESC ) partneriai Ukrainoje teigia, jog aiškinimai, kad Rusijos...

Kiek emigrantų pinigų pasiekia Lietuvą ir kiek iškeliauja iš jos: smarkiai išaugo pervedimų dalis į dvi šalis (1)

Per praėjusių metų tris ketvirčius užsienyje gyvenantys lietuviai į Lietuvą pervedė panašiai...

Išdalintos M.A.M.A 2022 statulėlės: Vaido Baumilos triumfas ir ypatingas dėmesys Ukrainai (8)

Sausio 27-ios vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje aidėjo didžiausias metų muzikos renginys –...

Savaitgalį pasidžiaugsime vos viena gražia diena: kai kur išvysime ir saulės

Šeštadienio dieną per šalį slinks anticiklono gūbrys. Lietuvoje dangų daug kur dengs pilkų...

Mažeikiškių šeimą sukrėtė dukrelės netektis: žinojome, kad laiko turime nedaug

Mažeikiuose gyvenantys 28 m. Brigita ir 30 m. Lukas nė baisiausiame sapne nesapnavo, kad likimas jų...

Po Moldovos prezidentės žodžių – Rusijos grasinimas: negalvokit, kad nebus pasekmių (15)

Rusijos politikai grasina Moldovai dėl šalies valdžios pareiškimų, susijusių su diskusija apie...

Lietuvis išbandė brangiausią pramogą Las Vegase: tas 90 minučių prisiminsiu visą gyvenimą (4)

Žinoma, Las Vegase galima be sustojimo lošti ir duotis vakarėliuose. Septynias ar dešimt dienų....

Įtemptos BMW gaudynės Vilniuje: bėgo per visą miestą, rėžėsi ir į „Škoda“, ir į paštomatą papildyta (12)

Vėlų penktadienio vakarą Vilniuje pareigūnams teko vytis nestojusį vairuotoją.

Viktorija Sakalauskaitė

Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: draugės aikčiojo jį išvydusios, bet vienas jo atsakymas skaudžiai nusviedė mane atgal į realybę (5)

Ar jūs tikite meile iš pirmo žvilgsnio? Ar tikite, kad kažkur pasaulyje yra tas ponas ar ta ponia...

Lukas Gricius ir Naglis Bierancas pademonstravo išskirtinį stilių: akys krypo į neįprastas detales (8)

Naglis Bierancas ir Lukas Gricius M.A.M.A raudonuoju kilimu žengė pasidabinę išskirtinai.