aA
Konservatizmo politinė mintis pasaulyje išgyvena dvejopą laikotarpį. Parlamentų vietų skaičius byloja apie politinį renesansą, tačiau tuo pat metu vis labiau ryškėja kelios besiformuojančios konservatizmo rūšys, tarp kurių nesiliauja didėjusi praraja.
Matas Maldeikis
Matas Maldeikis
© DELFI / Domantas Pipas

Viena jų tradicinė, besiremianti bendruomene, tradicija, institucijomis, istorinės patirties svarba ir papročiais. Kita — naujoji konservatizmo atšaka, kurios atstovai dažnai vadinami kraštutiniais dešiniaisiais. Ji iš esmės yra kartų konflikto išdava, įrankis, kurio griebiasi vyresnioji karta, siekdama diegti „tradicines vertybes“ jaunajai kartai.

Vienas didžiausių 20 amžiaus mąstytojų Isaiah Berlinas savo garsiojoje esė „Dvi laisvės sąvokos“ išskyrė dvi laisvės sampratos skirtis Vakarų politinės minties istorijoje — egzistuoja, anot jo, negatyvioji laisvė (laisvė nuo ko nors, t. y. išorinių trikdžių) ir pozityvioji laisvė (laisvė save determinuoti ir siekti savo gėrio).

Panašios takoskyros formavimąsi vis labiau regime ir konservatizmo politinėje mintyje.

Pozityvusis konservatizmas — tai gyvenimo filosofija su platesniu požiūriu į socialinę tikrovę, prasidedanti socialinio žmonių elgesio aiškinimo srityje. Daugiau nei tradicine politine mintimi ją daro tai, kad joje nepostuluojama vadinamoji utopija, o tikslu ir priemone tampa pats politinis procesas ir atsakymų paieška.

Naująjį, vis dar besiformuojantį kraštutinį konservatizmą galime atitinkamai vadinti negatyviuoju. Jis dažnai laikomas reakcija į tradicinio konservatizmo negebėjimą atsakyti į šios dienos iššūkius — jis tartum esąs toks pat, tik labiau išgrynintas konservatizmo pusbrolis. Tačiau polinkis į utopiją, būdingas šiai politinei srovei, ir pastangos siekti jos pasitelkiant socialinę inžineriją realiai yra kairės minties vaisius. Tai patvirtina ir didžioji jos rinkėjų bazė, atėjusi iš krizę išgyvenančios kairės.

Ypač įdomios pačios šios ideologijos šaknys. Greitėjant šių dienų pasauliui dalis visuomenės jaučia, kad jiems darosi vis sunkiau perduoti savo vertybes ir gyvenimišką patirtį tiek vaikams, tiek ir apskritai jaunajai kartai. Tėvams ima atrodyti, kad jaunoji karta gyvena jau kitoje socialinėje tikrovėje. Tuo pačiu sparčiai besikeičiančiame pasaulyje jie praranda aiškumą dėl savo pačių gyvenimo.

Puikus tokios realybės pavyzdys — požiūris į homoseksualių asmenų santuokas. Z kartai tokia santuoka priimtina jau kaip gyvenimo norma, todėl ji net nelabai supranta, dėl ko kyla toks klausimas ir kokia jo esmė. Tėvai, nesugebėdami įrodyti savo tiesų ir supratimo, atsakymų dėl savo vaikų požiūrio (per)auklėjimo ieško valstybėje ir jos institucijose. Jie nori stiprios valstybės, kuri užsiimtų socialine inžinerija ir kaltų koplytstulpius visai visuomenei stabdant permainas. Paradoksalu, tačiau tai darydami, šios politinės grupės atstovai tuo pat metu skelbia nepritariantys bet kokiai valstybės inicijuojamai socialinei inžinerijai.

Pagrindinė paskutinio laikotarpio politinė transformacija — iš politikos, kurios dėmesio centre buvo ekonomika, pasaulis vis labiau pereina prie politikos, kurios centre yra kultūra. Atitinkamai iš vadybinės nepolitikos, kurioje gyvenome paskutinius tris dešimtmečius ir kurioje pilietis dažnai buvo tik statistinis įrankis BVP augimui užtikrinti, regime vis labiau besifragmentuojantį politinį lauką, kuriame kiekviena socialinė grupė nori turėti savo girdimą balsą. Negatyvusis konservatizmas šiuo laikotarpiu krenta į derlingą dirvą, nes greitėjančiame ir vis naujus socialinius konstruktus siūlančiame pasaulyje vis daugiau žmonių jaučiasi liekantys paraštėse.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.0000

Top naujienos

COVID-19 rodikliai blogėja kasdien ir kone visose kreivėse: siūlo apie atlaisvinimus negalvoti – laukia sunkiausias mėnuo (636)

Epidemiologinė situacija Lietuvoje ir toliau prastėja. Kai kuriomis dienomis nustatoma net daugiau...

Agnė Keizikienė | D+

Nemetate daiktų, nes „gal prireiks“: psichiatrė papasakojo, kada tai gali tapti rimta liga

Sutikite, kad dažnai besitvarkant išsprūsta frazė: o gal prireiks? Atidedate daiktą, o po metų...

Po rinkimų karnavalo Rusijoje įspėja: gali baigtis liūdnai (485)

Tai nebuvo rinkimai. Su tokiu teiginiu kalbėdami apie Rusijos parlamento rinkimus sutinka dauguma...

Viceministrė: šią savaitę gali būti sprendimų dėl griežtesnių ribojimų uždarose patalpose (111)

Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė žada, kad jau šią savaitę gali...

Vėsūs orai dar nesitrauks, o ketviradienis atneš lietų (1)

Antradienio dieną išliksime ciklono, kurio centras yra į rytus nuo Lietuvos, įtakoje.

Lietuvos sąjungininkai – apie dūrį į nugarą: pasekmės gali atsirūgti visai NATO (332)

Dūris į nugarą, išdavystė! Tokios tulžingos reakcijos pasipylė iš Paryžiaus po to, kai...

Pajūryje sutiktas roplys nustebino daugelį: priminė žinomą lietuvišką pasaką (15)

Rašytojas Vytautas V. Landsbergis feisbuke pasidalino vaizdo įrašu, kuriame nufilmuotas pajūryje...

Po dramatiško „Žalgirio“ starto – Schillerio pastabos ekipai: turime apie daug ką pasikalbėti paaiškino, kodėl Kalnietis žaidė 7 min. (14)

Kauno „Žalgiris“ turėjo kautis iki paskutinės minutės, jog „Betsafe-LKL“ starte palaužtų...

Kankina nemiga ir chroniškas nuovargis? Genialią idėją pateikė dizaineris Robertas Kalinkinas (14)

Atostogų į Tenerifę su šeima išvykęs dizaineris Robertas Kalinkinas kartu pasiėmė ir...

Mirties slėniu praminta vieta Žemėje: koją čia įkelti gali tik drąsiausi, teritorija pažymėta specialiais ženklais (4)

54 laipsniai Celsijaus - tokia temperatūra čia užfiksuota šių metų birželio 17 dieną. Ir tai...