aA
Gerbiami vilniečiai: mes turime problemą. Ir tai visai ne ta problema, nuo kurios žadėjau pradėti viešas diskusijas su jumis tapęs Liberalų sąjūdžio kandidatu į Vilniaus merus. Bet pasirodo jei suabejoju alkoholio nauda visuomenei, tada jau visai nesvarbu ką kalbi apie savivaldybės turto privatizavimą, vidaus sandorių praktikos savivaldybėje naikinimą, savivaldybės valdomų monopolijų skaidymą, investicijų į konkurencijos didinimą skatinimą, aukščiausio lygio specialistų iš viso pasaulio pritraukimo į Vilnių būdus, tolerancijos, multikultūriškumo didinimą ar miesto ateities viziją. Jei suabejoji alkoholio nauda visuomenei, mūsų politiniai šoumenai ir publicistai paskelbs, kad esi netikras liberalas.
Martynas Nagevičius
© DELFI / Domantas Pipas

Alkoholizmas nėra tik mūsų kaimo vyrų ir moterų problema. Daugeliui miestiečių gyvenimo norma yra tapęs emocijų valdymas alkoholio pagalba, neieškant racionalesnių problemų sprendimų ir pokyčių gyvenime. Mano galva, perdaug Lietuvos šeimų ir individų kenčia nuo šios problemos, kad mes, liberalai, galėtume lengvabūdiškai į tai numoti ranka ar, dar blogiau, šaipytis bei apsimetinėti, kad problemos nėra.

Turbūt nesitikėjote to išgirsti iš liberalo. Akivaizdžiai to nesitikėjo Andrius Tapinas ir Rimvydas Valatka, kurie bematant užsipuolė mane dėl to, kad suabejojau, ar kandidatai į prezidentus gerai padarė Andriaus laidoje viešai demonstruodami alaus vartojimą. Ir Andrius, ir Rimvydas abu teisūs, jog tikri liberalai tokias problemas bando spręsti ne draudimais, o skatinant sąmoningumą ir asmeninę atsakomybę. Kaip tik apie tai ir noriu pakalbėti. Nes būti liberalu man nereiškia nusiplauti rankas nuo opių visuomeninių problemų ir dar iš jų pasišaipyti. Žodžiu, būti liberalu nereiškia būti amoraliu.

Pradėkime nuo draudimų. Didžioji Rimvydo straipsnio dalis yra apie perteklinius draudimus. Čia jis kalba visiškai teisingai. Išbujojęs mūsų valdžios polinkis į visokius draudimus, nepasitikint žmonių sąmoningumu, yra vis didėjanti problema. Ir nei vienas liberalas tokios „valstybės-auklės“ niekada nepalaikys. Nes pati liberalizmo ideologija visų pirma remiasi pasitikėjimu žmogaus sveiku protu ir racionalumu.

Liberalai yra už žmogaus teisę rinktis – kad ir ydingai. Liberalai nesiūlo drausti alkoholio vartojimo. Netgi atvirkščiai – mes pasisakome už lengvųjų narkotikų legalizavimą, teisę į abortą, teisę rūkyti tabaką, teisę valgyti riebų maistą ir aibes kitų dalykų – ne dėl to, kad šie dalykai mums atrodo, kaip besąlyginis gėris, bet dėl to, kad veiksminga valstybė ir žmogaus orumas reikalauja palikti kai kuriuos sprendimus individui.

Ir mano abejonė, ar tikrai gerai pretendentams į prezidentus diskusijų laidoje gurkšnoti alų tai nėra siūlymas jiems tai drausti daryti. Tai tiesiog kvietimas prisiimti atsakomybę, neišmainyti jos į kelis reitingo taškus ar pigius juokelius.
Martynas Nagevičius

Bet tai, kad liberalai pasisako už žmogaus teisę elgtis ydingai visiškai nereiškia, kad liberalai yra už tas ydas. Liberalai, pasisakydami už lengvųjų narkotikų legalizavimą, tikrai nepasisako už didesnį narkotikų vartojimą. Pasisakymas už abortų legalumą nereiškia, jog neturėtume siekti, kad abortų būtų daroma kuo mažiau. Tas pats ir su alkoholiu.

Sąmoningumo kelias tai visai nėra „šviesios ateities“ kelias, kurio garbinimą šimtams milijonų buvo primetusi Lenino-Stalino klika, kas yra tiesus kelias į nelaisvę, kaip tai apibudino Rimvydas Valatka. Tai yra visiška nesąmonė. Sąmoningumas yra gyvenimo kontrolės perėmimas į savo rankas: tarsi per atstumą ir be išankstinės nuostatos stebint savo mintis, jausmus bei patirtis ir išmokstant juos kontroliuoti. Išmokstant gyvenimo pamokas, tampant atsakingesniais ir, sumažinant išorinių aplinkybių poveikį, pajaučiant laisvę, susitaikymą, pasitenkinimą savo gyvenimu. Ir niekas nepasakys, kad alkoholio šitame kelyje būtinai reikia.

Dabar apie autoritetus ir jų atsakomybę. Jei mes sutariame, kad alkoholio vartojimas yra specifinė mūsų tautos problema ir geriau būtų, kad jo vartojama būtų mažiau; ir jei sutariame, kad alkoholio draudimas yra netinkamas sprendimas, tai kaip pasiekti, kad alkoholio būtų vartojama mažiau? Argi mes norime čia viską matyti tik juodai–baltai? Arba draudimai, arba alkoholis? Jei esame prieš draudimus, turime būti už vartojimą? Nesutinku. Tai būtų pernelyg didelė paslauga tiems, kurie nori viską tik drausti ir reguliuoti. Taip, aš, kaip ir kiekvienas liberalas, pasitikiu žmonių sveiku protu, bet kartu aš manau, kad visuomenei galima daryti įtaką pavyzdžiais. Tiek gerais pavyzdžiais, tiek blogais. Ir didžiausią įtaką čia turi visuomenės autoritetai.

Prieš daugiau nei šimtą metų filosofas Vydūnas, kuris manau yra autoritetas ir Rimvydui Valatkai, rašydamas apie būdus mažinti alkoholio vartojimą visuomenėje kalbėjo ne apie draudimus, o apie tai, kad alkoholis „bus geriamas tol, kol žymesnieji tautos žmonės to nesiliaus”. Taigi, būti visuomenės autoritetu reiškia prisiimti ir atsakomybę, suvokiant, kad tai, ką tu darai viešai ir matomai daro didelę įtaką visuomenei. Norime sveikos visuomenės be draudimų? Rodykime teigiamą pavyzdį.

Ir mano abejonė, ar tikrai gerai pretendentams į prezidentus diskusijų laidoje gurkšnoti alų tai nėra siūlymas jiems tai drausti daryti. Tai tiesiog kvietimas prisiimti atsakomybę, neišmainyti jos į kelis reitingo taškus ar pigius juokelius.

Nes alternatyvos nėra patrauklios – prisirišimas bei draudimai ir pertekliniai ribojimai. Aš svajoju apie tokį kelią, kai žmonės patys pasirenka alkoholį vartoti atsakingai, imdami pavyzdžius iš autoritetų, o ne verčiami prievarta. Ar tai yra davatkiškumas? Palieku jums spręsti.

Mes liberalai esame prieš draudimus ir ribojimus, už žmogaus laisvę ir teisę rinktis, bet tuo pat metu galime būti ir prieš alkoholio vartojimą. Tai nėra nesuderinami dalykai. Tai kaip tik reiškia didesnę visuomenės ir asmens atsakomybę ir sąmoningumą. Visada buvau ir visada būsiu už tai.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimai, pakeitę Lietuvos istoriją: kaip Paksas „ėmė apačias“ (2)

Pasiūlymas tikrinti moksleivius dėl narkotikų su kinologų šunimis, raginimai mažinti nedarbą...

Lietuvius sugundė butai pajūryje po 10 tūkst. eurų: kelia rimtą konkurenciją Palangai

Užsienio šalys vis labiau traukia lietuvių dėmesį siūlydamos itin nebrangius būstus saulėtuose...

Prastos žinios rusams: teks dar stipriau susiveržti diržus (24)

Po penkerius metus trukusio pajamų mažėjimo ar jų inertiškumo Rusijos vartotojai 2019 metais...

Valatka: Skvernelis atstovauja išmirštančiai Lietuvai, o Puidokas dabar yra šalies gelbėtojas (798)

Didžiausioje istorijoje korupcijos byloje teismas leidžia suimti teisėjus, o Druskininkų merui...

Ekspertai to nematė daugiau nei 10 metų: ką daryti, jeigu nusprendėte imti būsto paskolą (203)

Ar pigios paskolos ir brangstantis nekilnojamasis turtas atneša dar vieną krizę? Kiek dar šiemet...

Lietuvė siekė tapti balerina, bet konstruoja kosmoso palydovus: darome tai, ko niekas pasaulyje dar nėra daręs (81)

Jei kas Simonai Liukaitytei (28) paauglystėje būtų pasakęs, kad ateityje ji bus ne balerina, o...

Orai: būkite atsargūs – kelius nuklos plikledis (2)

Penktadienį orus lemiant aukštesnio slėgio laukui, dangus išgiedrės.

Valančiūnas praleis NBA rungtynes – skubiai grįžo į Lietuvą šaltiniai nurodė priežastį (23)

Penktadienio rungtynes su Los Andželo „Clippers“ praleis Memfio „Grizzlies“ vidurio...

Kraupus įvykis Šilalės rajone: ugniagesiai rado sudegusį automobilį ir šalia negyvą vyrą (9)

Bendrasis pagalbos centras informavo, jog ketvirtadienį 22.14 val. buvo gautas pranešimas apie tai,...