aA
Lietuva nėra ta šalis, kurioje gyvenimas, žmonės atrodytų visiškai kitaip nei likusiame pasaulyje. Esame per maži, jog galėtume diktuoti požiūrių, vertybių madas arba atsiskirti nuo visko, kaip siogūnų Japonija. Tiesa, įvairūs politikai, visuomenės veikėjai toliu mėgina aiškinti, jog Lietuvoje negalimi tokie dalykai kaip įteisintas pluoštinių kanapių verslas, vėjo jėgainių veikla, naminukės gamyba, prostitucija ar galiausiai – skalūninių dujų gavyba.
Mantas Varaška
Mantas Varaška
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Temos visiškai skirtingos, tačiau jų vardiklis – tas pats. Negalima! O ką žmonės pasakys? Kas čia per dorovės, tradicijų ar mokslo iškrypimai? Seksualinės mažumos – vienas iš klausimų, kuriuos kol kas priimame ypač liguistai, priešiškai. Kai kam apskritai trūksta sąvokų aiškumo (o jei taip, vadinasi po jomis slypi kažkas nenormalaus), kitiems jos kelia nepagrįstas sąsajas (jei homoseksualus, reiškiasi pedofilas).

Lietuvos visuomenėje gyvena keliolika (gal net keliasdešimt) tūkstančių asmenų, save laikančių homoseksualiais. Šiame komentare nepradėsiu kalbėti apie tokio požiūrio prielaidas. Tiesiog pažymiu skaičius, su kuriais turime skaitytis, drauge pripažindami ir mūsų Konstitucijos nuostatas apie teisę būti skirtingais mintimis ar įsitikinimais.

Seksualinių mažumų atstovai taip pat ypač įvairūs savo turto, išsilavinimo, kultūros, visuomenine padėtimi. Deja, kol kas retas drįsta save įvardinti darbo, studijų, gyvenamojoje aplinkoje kaip kitokį. Vargu ar iš kuklumo. Veikiau iš baimės, netikėjimo būti suprastu.

LGBT veikėjams derėtų pasižiūrėti į save, prisimenant posakį „kaip šauksi, taip atsilieps“. O juk be seksualinio savitumo esate sveiki, protingi, verslūs, naujoviški žmonės. Galintys pvz.: aplankyti senelių, neįgaliųjų namus, sunkiai sergančius ligonius, pasodinti medelių, sudalyvauti masinėse talkose, surengti atvirą nemokamą meno galeriją ir kt.
Mantas Varaška

Praėjus vos dvidešimčiai metų nuo laikų, kai pats seksas buvo tabu, visuomenės nuomonės keitimasis pripažįstant homoseksualumą galimu ir normaliu reiškiniu kol kas vangus. Savaitgalį vykusį paradą galima laikyti puikiu to pavyzdžiu: daugelis Lietuvos žmonių jam pasyviai nepritarė, organizatorių kalbas apie „šventę miestui“ palaikė ne visai pasvertomis.

Ar ši triukšminga ir šešiaženklę sumą (sudėjus visas organizavimo, teisėsaugos, prevencines išlaidas) viršijusi akcija kažkaip sustiprino seksualinių mažumų įvaizdį visuomenėje, priartino jas prie visumos? Savo atsakymus tepasako sau kiekvienas atskirai. Tuo tarpu žvelgiant į ateitį ir linkint šioms mažumoms Lietuvoje jaustis kitaip, jų atstovams derėtų suprasti keletą paprastų dalykų.

Seksualines mažumas atstovaujančiame LGBT puslapyje galima aptikti daugybę informacijos. Apie juos mylinčius ir nekenčiančius, jų vidinius vakarėlius, sueigas, meno pristatymus. Apie teisėtvarkos pokyčius Lietuvoje ir pasaulyje, gerinančius ar bloginančius jų padėtį. Bendras įspūdis – trapi, įsiskaudinusi, užsidariusi publika, nuolat pabrėžianti kokia yra engiama ir nuvertinama.

Neginčijant aukščiau paminėtų visuomenės geranoriškumo „kitokiems“ problemų, LGBT veikėjams derėtų pasižiūrėti į save, prisimenant posakį „kaip šauksi, taip atsilieps“. O juk be seksualinio savitumo esate sveiki, protingi, verslūs, naujoviški žmonės. Galintys pvz.: aplankyti senelių, neįgaliųjų namus, sunkiai sergančius ligonius, pasodinti medelių, sudalyvauti masinėse talkose, surengti atvirą nemokamą meno galeriją ir kt.

Neabejoju, jog tokie kitų labui nuveikti net ir kuklūs darbeliai seksualines mažumas su visuomene suartintų labiau, nei iššūkiais dvelkiančios eitynės. Jei norite žmonėms dovanoti šventes, pagalvokite, ko jie patys tikėtųsi iš Jūsų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karo ekspertai: rusai pasiuto dėl Zelenskio vizitų (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, mūšiai...

Atvėsino vieną karščiausių Eurolygos komandų: „Žalgiris“ Kaune paguldė ant menčių „Monaco“ (3)

Kauno „Žalgiris“ (16-15) dvigubą Eurolygos savaitę pradėjo pergalingai. Dėl vietos pirmajame...

Baimes dėl Biručio nuvijęs Maksvytis juokavo apie jo porininką: gerai, kad grįžo sužadėtinė

Kazys Maksvytis yra sakęs, kad jam patinka pergalės, paskutinę akimirką nudžiautos iš...

Agnė Keizikienė

Neuromokslininkė – apie vyriškumo šaltinį testosteroną: kas nutinka, kai jo ima trūkti ir kodėl neretai dėl to būna kalti patys vyrai? (1)

Dažnai vyriškumo hormonu vadinamas testosteronas turi ne vieną funkciją organizme, bet...

Lietuvą pasieks šiltesnio oro masė: temperatūra kils daug sparčiau

Ketvirtadienio dieną slėgis šalyje kris, iš pietvakarių artės žemo slėgio sritis. Dangus...

Gintaras Čekonis

Vilniečio pastangos pamiršti buvusiąją baigėsi pažintimi su ekstravagantiška Natalija: prisiminus tą naktį iki šiol apima gėda (1)

Sklandžiai išsiskirti – taip pat menas, pasakytų turintys didesnę tokio tipo procesų patirtį....

Prancūzijos URM vadovė apie santykius su Rusija: visiškai aišku, kad šiandien ne metas dialogui (1)

Prancūzijos laikysena karo Ukrainoje klausimu nesikeitė ir išlieka principinė, sako šalies...

Ištrauktas netoli „Nord Stream“ dujotiekio pastebėtas objektas (1)

Iš Baltijos jūros dugno ištrauktas netoli dujotiekio „Nord Stream 2“ aptiktas objektas. Danijos...

Motiejūnas į Kauną gali grįžti ne tik per Eurolygos finalo ketvertą: „Žalgiris“ – mano svajonė (2)

Kauno „Žalgirio“ (16-15) krepšininkai trečiadienio vakarą Nemuno saloje 79:70 pranoko...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje laukiama gerų naujienų: okupantai jau skundžiasi Reznikovas: tuoj prasidės kontrpuolimas (2)

Jau ne vieną mėnesį besitęsiantys arčiausi Rusijos ir Ukrainos mūšiai dėl Bachmuto ,...