aA
Žurnalisto Andriaus Tapino straipsnis „Kai skęsti pelkėje, mėšlo kruša – nebesvarbu“ turbūt nepaliko abejingų – vieni sveikino už drąsų žodį, kiti liūdnai pritarė, kad situaciją mato taip pat, treti galbūt pyktelėjo.
Monika Navickienė
Monika Navickienė
© DELFI / Tomas Vinickas

Prisipažinsiu, perskaičiusi straipsnį, gavau postūmį pagalvoti apie šiandieninę politinę situaciją ir aš. Savo trumpą komentarą norėčiau pradėti nuo to, kaip šiandien jaučiuosi.

Esu jauna politikė, kurią draugai ir artimieji labai intensyviai atkalbinėjo nuo ėjimo į tą „pragaro skylę“, liūną, pelkę, nusekusį dumbliną prūdą. Na, gerai, sulaukiau ir to ekskrementinio žodyno, kurį pats A. Tapinas mini, iliustruodamas dabartinę politinę padangę. Ai, dar sakė, kad juk man gana neblogai sekasi gyvenime ir taip – turiu gražią šeimą, padorų darbą, lyg nėra nepritekliaus... Tas retorinis klausimas: „KAM TU TEN EINI?“ vis dar ataidi Hemingvėjaus varpų aidais.

Ir štai šiandien aš sėdžiu ir galvoju, kaip jaučiuosi visoje toje A. Tapino išvardintų ir kitų įvairiais rakursais nušviestų ponų ir ponių aplinkoje. Išties čia net nesijauti smagiai, sakydamas, kad Lietuvą išgelbės nauja politikų karta. Galbūt todėl, kad atsisukęs į ją, pamatai daug naujų, jaunų veidų, deja, besinaudojančių ne tokiomis ir naujomis schemutėmis ir metodais.

Nori nenori – jaučiuosi tos pačios sistemos dalimi. Sistemos, kurią norisi arba pakeisti, arba paleisti. Ir visiškai sutinku su tuo, ką rašo A. Tapinas, – išties gyvename absoliučiai kritiniu periodu, kuomet trūks plyš reikalinga vizija ir aiškus žinojimas, kur link einame. Nes kitaip – turbūt tiesiog teliktų pasakyti sau „pabandėm, nepavyko, metas skirstytis“.

Pati rankų vis dėlto nuleisti toli gražu neketinu, o ir atkalbinėjimai nesirinkti politinio kelio nepadėjo. Žinau, kad galiu ir noriu prisidėti prie geresnės ir sėkmingesnės Lietuvos kūrimo. Nors aplink skambanti mantra „visi jūs tokie pat“ nesmarkiai įkvepia.

Galima būti pesimistu, optimistu ar realistu, tačiau tampa akivaizdu tik viena – sistema nesikeis, kol neturėsime įteisintos asmeninės politikų atsakomybės už savo veiklą. Individualios ministerijų, savivaldybės įmonių, politinio pasitikėjimo pareigūnų atsakomybės už darbo rezultatus, kurie turėtų būti pamatuojami paprastai – konkrečiais veiklos standartais ir rodikliais. Jokie, net geriausiai sudėlioti planai nebus išsigelbėjimas, jei jų nevykdymas nekels tiesioginių pasekmių konkretiems politikams, vadovams ar tarnautojams.

Bet kaip tokia atsakomybė atsiras, jei nomenklatūrai jos nereikia, o visuomenė nereikalauja atkakliai ir garsiai? Neatsiras. Todėl, tai visų mūsų – kartu ir A. Tapino – atsakomybė. Privalome skatinti profesionalius žmones rinktis politiko kelią. Privalome tikėti, kad sistemą galima pakeisti ir atkovoti pasitikėjimą. Atkovoti politiko profesijai normaliai vertinamo darbo statusą.

Pasikeitusioje aplinkoje dirbdami gerai jaustųsi tik tie, kurie geba ir nori atitikti keliamus standartus. Tikiu, kad palaipsniui fiziškai pavyktų atskiesti politinę nomenklatūrą taip, kad visos schemutės liktų sovietinio rudimento Grūto parke. Tokioje aplinkoje svajoju dirbti, tokią aplinką norėčiau kurti kartu su tais, kurie nenori likti tik stebėtojais ar vertintojais.

Štai tokia savo jausmų iliustracija šiandieniniame politiniame lauke norėjau prieiti prie to, ką A. Tapinas paminėjo kalbėdamas apie TS–LKD kovos su alkoholizmu strategiją. Labai gerai, kad apžvalgininkas mini būtent šią temą, kurioje šiuo metu nuosekliai dirbame ir ją akcentuojame. Tik negaliu sutikti su tuo, kad geros iniciatyvos sėda stalčiuose. Pati dalyvauju partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio inicijuotoje ekspertinėje saugios socialinės aplinkos įstatymų paketo rengimo grupėje ir galiu pasakyti, jog dirbame, siekdami rasti geriausius būdus, kaip pradėti įgyvendinti pirmąsias nuostatas iš pasiūlymų paketo ir paversti jas konkrečių įstatymų pataisomis.

Štai galima susipažinti su TS-LKD strateginiu dokumentu apie saugią socialinę apsaugą.

Joje kaip tik kalbama apie tai, kokiais principais siūlome kovoti su alkoholizmu:

1. alkoholio prieinamumo ir vartojimo mažinimas, veiksmingesnis gydymas nuo alkoholizmo ir alkoholinių psichozių;

2. pagalba rizikos šeimose augantiems vaikams;

3. „skurdo rato” nutraukimas;

4. darbo vietų regionuose kūrimas ir ekonominio, socialinio provincijos atsilikimo mažinimas;

5. gerųjų praktikų ir sveiko gyvenimo būdo propagavimas.

Mūsų rengiamos pataisos bus pateiktos ir registruojamos svarstyti Seimui, kai tik prasidės Seimo sesija. Beje, visiems žinoma, kuo baigėsi iniciatyva rengti neeilinę Seimo sesiją, kurioje siūlėme svarstyti ne tik antikorupcines iniciatyvas, bet ir pirmuosius siūlymus skirtus kovai su alkoholizmu.
Kai kurioms nuostatoms reikia įstatymų pakeitimo, nemažai kitų galėtų įgyvendinti Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos ministerijos ar savivaldybės projektinės veiklos pagrindu ar performuluojant savo vidinius prioritetus jau dabar. Mielai dalinamės savo idėjomis ir siūlymais su valdančiaisiais – tegul tik atsiranda politinės valios priimti ir įgyvendinti.

Na, o baigsiu ten, kur ir pradėjau, – noru ir viltimi, kad keisimės ir kelsimės iš pelkės. Gal su kai kurių nuomonių lyderių pagalba, kurie galėtų kilstelėti už pakarpos ir duoti didesnį postūmį tiems, kurie norėtų dalyvauti politikoje, tačiau kol kas nesiryžta ir nenori palikti komforto zonos privačiame sektoriuje arba dėl kitų motyvų nesiima tokios veiklos.

Nesu naivi, tikėtis, kad reikiamiems pokyčiams įgyvendinti pakaks vienerių metų ar vienerių rinkimų. Toli gražu. Tačiau visi kartu privalome suprasti, kad vien konstatuodami, kaip blogai Lietuvos politikoje, ir nepasiryždami keisti patys – nieko nepasieksime.

Pilietiškumas nėra pabambėjimas su kolega tylomis koridoriuje. Pilietiškumas taip pat nėra pesimistinis nusiteikimas, kad „pasaulis neteisingas, o į valdžią eina vien vagys“. Pilietiškumas taip pat nėra vien tik juokingų, tačiau kartu be galo liūdnų memų kūrimas feisbuke. Pilietiškumas nėra bijoti valdininko, todėl nutylėti matomą korupciją, bijant pasekmių. Turime čia ir dabar suvokti, kad valdžia tarnauja kiekvienam visuomenės nariui ir yra mums atskaitinga. Todėl jai keliami reikalavimai priklauso tik nuo mūsų pačių.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mokyklose siūlo skelbti ekstremalią situaciją: mano, kad kitos išeities jau nėra (1)

Seimo narys Tomas Tomilinas dėl masinio elektroninių cigarečių rūkymo mokyklose siūlo skelbti...

Aukštas JAV pareigūnas – apie Kinijos vaidmenį kare: jie gali priversti rusus palikti Ukrainą ramybėje

Ukrainos kontrpuolimas, Jungtinių Valstijų parama, Kinija, prisijungimas prie NATO ir įšaldyto...

Vaidas Mikaitis

Pamačius, koks apšnerkštas masažo salono pastatas, lietuviui kilo įtarimų: pagalvojau, kad liksime ne tik be pinigų, bet ir be galvų

Esate matę filmą „Pakvaišę dėl Merės“? Tai yra neįpareigojanti ir visai nebloga komedija su...

Verslas PliusHenry Molderis

Sėkmingo verslininko gyvenimas apsivertė per vieną dieną: dabar priverstas parduoti verslą

Sėkmingai dirbusiam estų verslininkui iš Saremos , 39 metų Kasparui Maeotsui erkės...

Basanavičiaus gatvės Palangoje stiliukas: parodyti vasarai paruoštą kūną drįso ne visi poilsiautojai (1)

Palangoje šurmuliuoja vasarotojai. Poilsiautojų gal ir nėra tiek daug, kiek karščiausiais vasaros...

Iš Vilniaus – gausus „Ryto“ sirgalių desantas, LKL ragina susilaikyti nuo provokacijų

Šeštadienį apie 14 val. dienos Vilniaus geležinkelio stotį užtvindė Vilniaus „Ryto“...

Karas Ukrainoje. Skelbiama apie dešiniojo Dniepro kranto apšaudymą, dalyje Chersono stabdoma evakuacija Žiniasklaida: šeštadienį Kryme nugriaudėjo sprogimai, Krymo okupacinė valdžia tai neigia (1)

Naktį Odesoje griaudėjo sprogimai. Ukrainos rytiniuose, pietiniuose ir šiauriniuose regionuose...

Laisvės partijos pirmininke perrinkta Armonaitė įvertino koalicijos partnerius: džiaugiuosi, kad karštos galvos atvėso papildyta (2)

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė dar kartą perrinkta valdančiosios Laisvės...

Kraujagyslių chirurgas – apie skirtingus kojų venų gydymo būdus: nesileiskite apgaunami

Kojų venų ligos pasitaiko ypač dažnai. Tokios ligos yra lėtinės, todėl dažnai jų progresas,...

Skirtingais keliais su Ineta Stasiulyte pasukęs Deividas Meškauskas į vakarėlį atvyko vienas: pasakė, kas pasikeitė po skyrybų (1)

Vingio parke vykęs garsios televizijos gimtadienio renginys sukvietė būrį žinomų veidų. Šio...