aA
Šiaip tai čia nieko ypatingo ar neįprasto nėra. Diplomatiniame pokalbyje, ypač jei pašnekovas nusiteikęs priešiškai, galima kartais „neišgirsti“ aštresnių klausimų arba nepatogių temų. Neretai taip atsitinka ir per spaudos konferencijas, kai nenorima atsakyti į nepatogų klausimą. Jei tuo nepiktnaudžiaujama, nemalonių pasekmių galima išvengti. Bet ar visuomet šis būdas ar metodas išvengti problemų gali būti pateisinamas?
Linas Linkevičius
Linas Linkevičius
© DELFI / Josvydas Elinskas

Tiesiog, pora pavyzdžių. Štai, artėjant liepos mėnesį vyksiančiam NATO Viršūnių susitikimui Vilniuje, vis dažniau pasigirsta laukiami šio svarbaus, istorinio susitikimo rezultatai, lūkesčiai, tikslai. Renginio darbotvarkę nustato NATO, o ne šalis, kuri rengia susitikimą, tačiau vien jau tai, kad jis vyks Lietuvoje, savaime pritraukia dėmesį mūsų regiono problemoms ir iššūkiams. Ne be pagrindo tikimės, kad Viršūnių susitikimo sprendimai dar labiau sustiprins NATO Rytų flangą, įgalins dislokuoti daugiau pajėgumų, užpildys oro gynybos spragas, transformuos Oro policiją į Oro gynybą. NATO Generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas iškėlė dar vieną tikslą. Jis viliasi, kad bus priimti tvirti įsipareigojimai skirti Aljanso šalių gynybai ne mažiau nei 2 procentus bendrojo vidaus produkto.

Tikslas suprantamas, bet jis buvo aiškiai ir nedviprasmiškai suformuluotas dar prieš 20 metų. NATO gynybos ministrai buvo priėmę būtent tokį sprendimą, kuris nebuvo viešas, todėl spaudoje nebuvo aptarinėjamas. Bet tai nereiškė, kad šalys nėra įsipareigojusios. Tuo metu pasiteisinti buvo mėginama tuo, kad Šaltasis karas, jau pasibaigęs, vyksta dialogas su Rusija. Karo grėsmė Europoje atrodė labiau hipotetinė, o nuolatiniai iššūkiai tokiose srityse kaip sveikatos apsauga, socialinė rūpyba, švietimas savaime nustatė biudžeto prioritetus. Nepavyko nei man, tuo metu dirbusiam Krašto apsaugos ministru, nei kitiems kolegoms, nesvarbu, iš kokio politinio flango jie būtų, įtikinti savo Vyriausybes adekvačiai finansuoti krašto gynybą. Tik prieš penkerius metus pirmą kartą Lietuva prisiėmė tokį įsipareigojimą. Dar 2018 metais šį normatyvą vykdė tik 5 Aljanso šalys. O ir dabar tik 10 iš 30.

Jei prieš 20 metų galėjo atrodyti, kad karinės grėsmės yra nuslopusios, tai žadintuvo skambutis turėjo būti 2008 metais įvykusi Rusijos agresija prieš Sakartvelą, kuomet buvo okupuota 20 procentų tos šalies teritorijos. Daugeliui kolegų Aljanse net tada nesinorėjo nei matyti, kas vyksta, nei girdėti mūsų įspėjimų ir raginimų principingiau reaguoti į įžūlėjančios Rusijos veiksmus. Porą metų po šios invazijos aptarinėjome NATO Saugumo strategiją. Nemažai sąjungininkų vis tiek primygtinai reikalavo dokumente įvardyti Rusiją kaip strateginę NATO partnerę. Mūsų protesto balsai buvo mažumoje, bet įtikinome, kad ne Rusija yra strateginė partnerė, o santykiai su Rusija turi strateginę reikšmę. Taip ir užfiksavome Strategijoje. Pernai atnaujintame dokumente Rusija jau įvardijama kaip grėsmė. Šiek tiek užtruko pamatyti, išgirsti ir suprasti.

Grįžtant prie pinigų gynybai ir NATO įsipareigojimų, įsiminė JAV Gynybos sekretoriaus Roberto Gateso kalba, kurią jis, atsisveikindamas su savo postu, pasakė 2011 metais Briuselyje uždarai saugumo ir politikos ekspertų auditorijai.

Ta kalba tikrai buvo šaltas dušas visiems be išimties. Jis griežtai įspėjo, kad JAV netoleruos Europos sąjungininkų pasyvumo finansuojant savo šalių gynybą ir nesiruošia mokėti už visus. Jis atkreipė dėmesį, kad į Kongresą atėjo nauja politikų karta, kuri nežino, kas yra Šaltasis karas ir vis dažniau kvestionuoja Amerikos išlaidas visame pasaulyje užuot sprendus susikaupusias problemas namuose.

Reikėtų pabrėžti, kad sekretorius Gatesas atstovavo Prezidento Baracko Obamos administracijai. Bet, kad visi išgirstų tuos įspėjimus, prireikė dar šešerių metų, kad ateitų Prezidentas Donaldas Trumpas ir „stukteltų plaktuku per galvas“.

Dabar visų žvilgsniai nukreipti į Ukrainą. Brutali Rusijos invazija prasidėjo ne prieš 11 mėnesių, kaip kai kam vis dar atrodo, o beveik prieš 9 metus, kuomet buvo aneksuotas Krymas. Stebėtis Putino vertinimais Ukrainos atžvilgiu, kuriuos jis išdėstė prieš pat vasario 24 dienos invaziją, taip pat nereikėtų.

Puikiai prisimenu Putino kalbą 2008 metais Bukarešte vykusiame NATO–Rusijos Tarybos posėdyje. Tuomet jis priekaištavo Aljanso šalių lyderiams, kad šie gaišta laiką bendradarbiaudami su Ukraina, kuri net nėra normali valstybė, o tėra kažkoks dirbtinis darinys. Tuomet Danijos Premjeras Andersas Rasmussenas visų vardu atsikirto Putinui: „Ponas prezidente, mes taip nekalbame apie savo partnerius“. Šis elegantiškas atsikirtimas nereiškė, kad buvo išgirsta, tuo labiau suprasta, kas yra Putino galvoje. Vėlgi, prireikė 14 metų.

Kartais politinis „negirdėjimas“ gali atitolinti ar sušvelninti problemą, bet kartais gali turėti skaudžių, netgi sunkiai pataisomų pasekmių.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.2000

Top naujienos

Tomas Janonis

Valstybė nesismulkina: išrinktieji už poilsį Neringoje moka juokingas sumas (3)

Valstybinės įstaigos Kuršių nerijoje valdo daugybę nekilnojamojo turto objektų. Ir toli gražu...

Kišenėms tuštėjant, lietuviai sparnų kelti į užsienį neskuba: yra suma, be kurios nė krust

Pastaruoju metu didėjus kainoms, o paskolų palūkanoms vis dar kylant, lietuviai kol kas labai...

Karas Ukrainoje. Prieš planuojamą didelį puolimą – nauja Putino taktika okupantai smogė į gyvenamąjį pastatą Kramatorsko centre

Rusija stengiasi išblaškyti Ukrainos karius, išskaidyti jų pajėgas, kad dar geriau...

Išaugusios NT kainos Vilniuje privirė košės: brangstant būstui ir mažėjant įperkamumui, siūlomi vis mažesnio ploto butai

Praėjusių metų antroje pusėje pasikeitusi jėgos dinamika nekilnojamojo turto (NT) rinkoje,...

Skausminga ir sunki liga – slapukė, kurios kaltininkėmis tampa trys grūdinės kultūros

Stresas, miego trūkumas, paskubomis valgomas ne pats sveikiausias maistas – neretai nuolatinius...

„Žalgirio“ rūbinėje – kapitono kritika Brazdeikiui: tai jam bus pamoka ateičiai pastabas priėmė

Daugiau nei pusę „Žalgirio“ taškų Stambule, kovoje su „Anadolu Efes“ pelnę Ignas...

Optinė iliuzija: tik genijus per 11 sekundžių gali pastebėti paslėptą ūkininko žmonos veidą (2)

Optinės iliuzijos ir įvairūs galvosūkiai yra ne tik smagus laisvalaikio praleidimo būdas, bet ir...

Dėl skandalingų pasisakymų visuomenės ne kartą teistas Juozas Statkevičius: nepasiduosiu niekada (10)

Praėjusių metų vasarį garsus šalies dizaineris Juozas Statkevičius pateko į skandalą, dėl...

Kas sugrąžina emigrantus į Lietuvą: per mėnesį viską metė Anglijoje, pardavė būstą, atkraustė šeimą ir šunį (1)

2008-aisiais Lietuvą palikęs Jonas Urbonas manė čia niekada nebegrįšiantis – jis taikėsi į...