aA
Rytų Europos Studijų centro atliktas geopolitikos ir tarptautinės politikos bei grėsmių suvokimo tyrimas atskleidė tendenciją, jog, be kita ko, mažėja vienos svarbiausių Lietuvos partnerių ir NATO sąjungininkių JAV draugiškumo vertinimas. Nors 74 proc. šalies gyventojų JAV vertina kaip draugišką valstybę, 2016 m. šis rodiklis buvo 12 proc. didesnis. Per ketverius metus draugiškai vertinančiųjų JAV sumažėjo dešimtadaliu.
Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Domantas Pipas

Ši draugiškumo vertinimo tendencija atsiliepė gyventojų vertinimams apie grėsmę Lietuvai keliančias valstybes. Nors pastaruosius ketverius metus daugiau nei du trečdaliai apklaustųjų tarp tokių valstybių išskiria Rusiją, tačiau reikšmingai paaugo JAV rodiklis – 22 proc. Lietuvos gyventojų šią šalį laiko grėsme, kai 2016 m. JAV grėsme laikė tik 7 proc.

Tokie JAV vertinimo pokyčiai sietini su Lietuvos žmonių neigiamu požiūriu į šios šalies prezidento Donaldą Trumpą (prie to prisideda ir tendencijos viešojoje erdvėje, nušviečiant ir ideologizuotai vertinant jo veiklą). Respondentų nuomone, D. Trumpo kadencijos metu sumažėjo Lietuvos saugumas: vos 13 proc. nurodė, kad jo kadencijos metu Lietuvos saugumas buvo sustiprintas, ir 39 proc. pareiškė manantys atvirkščiai. Nors vien Lietuva per pastaruosius penkerius metus iš įvairių JAV programų gavo apie 280 mln. JAV dolerių. Tai resursai Lietuvos karinei infrastruktūrai ir priimančiosios šalies gebėjimams stiprinti.

Amerikos vertinimams neabejotinai įtakos turi ir tai, kad JAV permąsto savo vaidmenį globalių problemų sprendime, didesnį dėmesį kreipia į Kiniją, kurios auganti galia pasaulyje kelia naujų iššūkių, o į Europą JAV pradėjo žiūrėti kaip į atskiras valstybes, bet ne kaip į bendrą regioną. Transatlantinio ryšio silpnėjimą lemia nepakankamas sąjungininkų Europoje gynybos finansavimas ir nepakankamas naštos pasidalijimas, pasigirstančios idėjos kurti autonomiškai nuo JAV veikiančias Europos gynybos pajėgas, skirtingos JAV ir didžiųjų Vakarų Europos valstybių strateginės kultūros.

Tokie procesai visiškai neatitinka Lietuvos nacionalinių interesų. Transatlantinė, o ne kokia nors europocentristinė Europa šiandien leidžia Lietuvai jaustis saugiausiai per visą šiuolaikinę mūsų valstybės istoriją. Ir JAV veiksnys visada buvo ir bus esminis mūsų saugumo architektūroje.

Būtent todėl Lietuva turi įtvirtinti strateginę partnerystę su JAV gynybos srityje bei siekti pagrindinės JAV sąjungininkės regione statuso. Dvišalio bendradarbiavimo gynybos srityje stiprinimas papildytų NATO teikiamas saugumo garantijas bei užtikrintų efektyvų atgrasymą bei Lietuvos saugumą.

Lietuva turėtų siekti: pirma, nuolatinio JAV karių buvimo Lietuvoje (bataliono dydžio), antra, nuolatinio strateginių JAV pajėgumų dislokavimo Lietuvoje (pavyzdžiui, oro gynybos).

Siekiant šių tikslų būtina:

• Didinti gynybos išlaidas, Lietuva turi siekti gynybai skirti didžiausią BVP dalį regione;
• Aktyviau prisidėti prie JAV vykdomų tarptautinių operacijų, didinant siunčiamų karių skaičių;
• Strateginius gynybos įsigijimus plėtoti bendradarbiaujant su JAV;
• Aktyviai remti JAV poziciją saugumo bei gynybos klausimais, nebijant paprieštarauti ir europinėms tendencijoms;
• Užtikrinti, kad 5G infrastruktūra Lietuvoje būtų plėtojama dalyvaujant tik “saugiems” gamintojams, sudarant sąlygas ateityje netrukdomai keistis gynybine informacija su JAV.

Turime viešai ir aktyviai remti JAV karių dislokavimą Lenkijoje ir siekti išnaudoti JAV karių „pergrupavimo“ Europoje momentą. JAV karių išvedimo iš Vokietijos nereikia vadinti „NATO silpninimu“ ar „JAV įsipareigojimų Europoje mažėjimu, o akcentuoti, kad tai galimybė JAV dalį pajėgų perkelti į mūsų regioną taip stiprinant visos Europos saugumą. Taip pat turime kuo skubiau įgyvendinti pažadus dėl sąjungininkų karių mokymosi ir treniravimosi sąlygų gerinimo Lietuvoje. Jei nebus paruoštos infrastruktūros (išplėsti poligonai) - nerealu tikėtis nuolatinio JAV karių dislokavimo.

Šaltojo karo metais Amerika padėjo Vakarų Europai susikurti savo saugumo rojų apgobdama ją nemokamo saugumo skydu. Amerika prisiėmė atsakomybę už viso Vakarų pasaulio saugumą ir taip padėjo užaugti europiečių pacifistų kartai, kuri dabar tos pačios Amerikos labiausiai ir nekenčia. Tikėkimės, kad Lietuvoje tokia karta neužaugs.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
3.0000

Top naujienos

Buvęs VSD vadovas: jau aišku, kad pirmąją karo fazę Rusija pralaimėjo (2)

Vladimiras Putinas gegužės 9-ąją oficialiai nepaskelbė karo Ukrainai, kaip buvo prognozuota....

Kaip sustabdyti didžiulį kainų šuolį: verslo atstovai įvardijo dabartines problemas (1)

Lietuvai išsiskiriant Europos Sąjungoje didžiausiais infliacijos rodikliais, verslo atstovai kalba...

Rusijos parlamentaras: mums vis tiek, kiek šalių sunaikinti (10)

Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Aleksejus Žuravliovas, ketvirtadienį komentuodamas Suomijos ir...

Kirilenkos pareiškimas: mes patys save suspendavome (1)

Andrejus Kirilenka stengiasi nesudeginti tiltų. Nors išvakarėse Tarptautinė krepšinio...

Žiniasklaida: Putino dukros partneris – Igoris Zelenskis (6)

Žiniasklaida sužinojo, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukra Katerina Tichonova sukūrė...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius pasakė, kada pagaliau prasidės tikra vasara ir kokių orų laukti artimiausiu metu

Jau kurį laiką Lietuvą naktimis balinančios šalnos verčia dar labiau ilgėtis vasaros....

Karas Ukrainoje. Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją: jei pralaimėsime, Europa bus visai kitokia Ukrainos kariuomenė praneša apie dar daugiau teritorinių laimėjimų

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Penkiskart iš eilės Šaro nuliūdintas „Real“ vedlys: kvaila galvoti, kad tai mūsų asmeninė dvikova specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Septintasis šio sezono „ El Clasico “ po penkių iš eilės karčių piliulių, kurias Madrido...

LRT iš „Facebok“ ir „Google“ nusipirko reklamos už 163 tūkst. eurų

Pajamų iš reklamos negalintis generuoti Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija žengė,...