aA
Rytų Europos Studijų centro atliktas geopolitikos ir tarptautinės politikos bei grėsmių suvokimo tyrimas atskleidė tendenciją, jog, be kita ko, mažėja vienos svarbiausių Lietuvos partnerių ir NATO sąjungininkių JAV draugiškumo vertinimas. Nors 74 proc. šalies gyventojų JAV vertina kaip draugišką valstybę, 2016 m. šis rodiklis buvo 12 proc. didesnis. Per ketverius metus draugiškai vertinančiųjų JAV sumažėjo dešimtadaliu.
Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Domantas Pipas

Ši draugiškumo vertinimo tendencija atsiliepė gyventojų vertinimams apie grėsmę Lietuvai keliančias valstybes. Nors pastaruosius ketverius metus daugiau nei du trečdaliai apklaustųjų tarp tokių valstybių išskiria Rusiją, tačiau reikšmingai paaugo JAV rodiklis – 22 proc. Lietuvos gyventojų šią šalį laiko grėsme, kai 2016 m. JAV grėsme laikė tik 7 proc.

Tokie JAV vertinimo pokyčiai sietini su Lietuvos žmonių neigiamu požiūriu į šios šalies prezidento Donaldą Trumpą (prie to prisideda ir tendencijos viešojoje erdvėje, nušviečiant ir ideologizuotai vertinant jo veiklą). Respondentų nuomone, D. Trumpo kadencijos metu sumažėjo Lietuvos saugumas: vos 13 proc. nurodė, kad jo kadencijos metu Lietuvos saugumas buvo sustiprintas, ir 39 proc. pareiškė manantys atvirkščiai. Nors vien Lietuva per pastaruosius penkerius metus iš įvairių JAV programų gavo apie 280 mln. JAV dolerių. Tai resursai Lietuvos karinei infrastruktūrai ir priimančiosios šalies gebėjimams stiprinti.

Amerikos vertinimams neabejotinai įtakos turi ir tai, kad JAV permąsto savo vaidmenį globalių problemų sprendime, didesnį dėmesį kreipia į Kiniją, kurios auganti galia pasaulyje kelia naujų iššūkių, o į Europą JAV pradėjo žiūrėti kaip į atskiras valstybes, bet ne kaip į bendrą regioną. Transatlantinio ryšio silpnėjimą lemia nepakankamas sąjungininkų Europoje gynybos finansavimas ir nepakankamas naštos pasidalijimas, pasigirstančios idėjos kurti autonomiškai nuo JAV veikiančias Europos gynybos pajėgas, skirtingos JAV ir didžiųjų Vakarų Europos valstybių strateginės kultūros.

Tokie procesai visiškai neatitinka Lietuvos nacionalinių interesų. Transatlantinė, o ne kokia nors europocentristinė Europa šiandien leidžia Lietuvai jaustis saugiausiai per visą šiuolaikinę mūsų valstybės istoriją. Ir JAV veiksnys visada buvo ir bus esminis mūsų saugumo architektūroje.

Būtent todėl Lietuva turi įtvirtinti strateginę partnerystę su JAV gynybos srityje bei siekti pagrindinės JAV sąjungininkės regione statuso. Dvišalio bendradarbiavimo gynybos srityje stiprinimas papildytų NATO teikiamas saugumo garantijas bei užtikrintų efektyvų atgrasymą bei Lietuvos saugumą.

Lietuva turėtų siekti: pirma, nuolatinio JAV karių buvimo Lietuvoje (bataliono dydžio), antra, nuolatinio strateginių JAV pajėgumų dislokavimo Lietuvoje (pavyzdžiui, oro gynybos).

Siekiant šių tikslų būtina:

• Didinti gynybos išlaidas, Lietuva turi siekti gynybai skirti didžiausią BVP dalį regione;
• Aktyviau prisidėti prie JAV vykdomų tarptautinių operacijų, didinant siunčiamų karių skaičių;
• Strateginius gynybos įsigijimus plėtoti bendradarbiaujant su JAV;
• Aktyviai remti JAV poziciją saugumo bei gynybos klausimais, nebijant paprieštarauti ir europinėms tendencijoms;
• Užtikrinti, kad 5G infrastruktūra Lietuvoje būtų plėtojama dalyvaujant tik “saugiems” gamintojams, sudarant sąlygas ateityje netrukdomai keistis gynybine informacija su JAV.

Turime viešai ir aktyviai remti JAV karių dislokavimą Lenkijoje ir siekti išnaudoti JAV karių „pergrupavimo“ Europoje momentą. JAV karių išvedimo iš Vokietijos nereikia vadinti „NATO silpninimu“ ar „JAV įsipareigojimų Europoje mažėjimu, o akcentuoti, kad tai galimybė JAV dalį pajėgų perkelti į mūsų regioną taip stiprinant visos Europos saugumą. Taip pat turime kuo skubiau įgyvendinti pažadus dėl sąjungininkų karių mokymosi ir treniravimosi sąlygų gerinimo Lietuvoje. Jei nebus paruoštos infrastruktūros (išplėsti poligonai) - nerealu tikėtis nuolatinio JAV karių dislokavimo.

Šaltojo karo metais Amerika padėjo Vakarų Europai susikurti savo saugumo rojų apgobdama ją nemokamo saugumo skydu. Amerika prisiėmė atsakomybę už viso Vakarų pasaulio saugumą ir taip padėjo užaugti europiečių pacifistų kartai, kuri dabar tos pačios Amerikos labiausiai ir nekenčia. Tikėkimės, kad Lietuvoje tokia karta neužaugs.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
3.0000

Top naujienos

Ragina vartotojus pasitikrinti: paskelbta, kur buvo pardavinėjami pasenę maisto produktai

Tęsiant tyrimą maisto klastočių byloje, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT)...

Vairuotojų laukia didesnės techninės apžiūros kainos ir griežtesnė tvarka: kai kurie modeliai po dviejų metų kelyje būti negalės (1)

Perkantiems naudotą automobilį nuo šių metų liepos bus svarbu ne tik atsižvelgti į transporto...

„Tegul skambina savo draugui Putinui“: Ukraina sureagavo į Orbano pasiūlymą (1)

Ukrainos užsienio reikalų ministerija paragino Vengrijos ministrą pirmininką Viktorą Orbaną...

Po drastiškų pokyčių – masiniai mokyklų uždarymai: skelbia, kad pasiseks vienetams

Pastarasis dešimtmetis Panevėžio rajone išsiskyrė masiniu mokyklų uždarymu. Toliau nuo miesto...

Po partijos gretose kilusio nepasitenkinimo – ironiškas Šimonytės atsakymas (23)

Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščioniams demokratams (TS-LKD) priklausanti premjerė Ingrida...

Izabelė Pukėnaitė „Moteris iš fronto", parengė Agnė Keizikienė

Į rusų nelaisvę patekusi Inga net neįsivaizdavo, kas jos laukia: po kelių dienų paprašiau, kad mane nužudytų (10)

43-ejų metų Inga iki 14 metų gyveno Lietuvoje, po to su tėvais išvyko į gimtąją Ukrainą, o...

Paskubėjus, gauti paramą saulės elektrinei dar įmanoma: ekspertai įvardijo kylančias problemas (1)

Gyventojams skirtas 40 mln. eurų paramos kvietimas saulės elektrinėms jau sudomino tūkstančius...

Nidos prieplaukoje susituokė Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus: pasidalijo ceremonijos akimirkomis (8)

Penktadienį susituokė žinoma laidų vedėja Edita Mildažytė (57) ir jos mylimasis, televizijos...

Delfi Plius

Legendinis 2K. Kubilius ir Kirkilas – apie nerimą dėl įvykių Lenkijoje ir apie dieną X Rusijoje (1)

Delfi Plius eteryje jau trečią kartą prie mikrofonų sėda legendinis politikų Gedimino Kirkilo...

Gydytoja pulmonologė pasakė, kokiame amžiuje metus rūkyti dar galima susigrąžinti sveikatą: rūkalius įspėjo dėl kojų skausmo

Nors rūkymo pasekmėmis dažnai tampa vėžys , bronchitas, kitos lėtinės ligos ir net mirtis,...