aA
Grįžti prie diskusijos mažumų teisių tematika paskatino neseniai vykusi Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Asamblėja ir socialiniuose tinkluose išreikštas pasipiktinimas dėl tariamai nenuoseklaus mano požiūrio į žmogaus teises.
Laurynas Kaščiūnas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

ESBO Asamblėjos metu pasiūlėme rezoliuciją, kurioje šalia kritikos Astravo atominės elektrinės projektui paraginome reabilituoti Baltarusijos politinius kalinius ir užtikrinti fundamentalias žmogaus teises: teisę burtis į organizacijas ir jas registruoti, turėti laisvus ir sąžiningus rinkimus.

Nors ir išbraukta iš darbotvarkės, rezoliucija turėjo teigiamą efektą – prieš renginį iš kalėjimo paleisti žmonės, suimti dėl įtarimų organizavus protestus prieš „paskutiniu Europos diktatoriumi“ vadinamą Baltarusijos prezidentą. Tačiau iš karto po Asamblėjos sulaukiau kritikos dėl tariamai nenuoseklaus mano požiūrio žmogaus teisių klausimais. Lietuvos gėjų lygos (LGL) Žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius (socialiniame tinkle „Facebook“ kažkodėl pasivadinęs Tomas Ilja) pareiškė: „Oj, kaip būtų puiku, jei ponas Laurynas Kasčiūnas žmogaus teises linksniuotų ne tik tarptautiniuose forumuose, bet Lietuvos Respublikos Seime! Ne per seniausiai šis politikas teigė, kad LGBT asmenims žmogaus teisės netaikomos! Gėda veidmainiui!!!“

Kitaip tariant, T.V. Raskevičius teigia, kad pasisakant už žmogaus teisių plėtrą autoritarinių režimų valdomose šalyse privalai kartu palaikyti ir LGBT organizacijų reikalavimus įteisinti vienos lyties asmenų santuokas ar galimybę įsivaikinti. Šie dalykai, anot jo, yra tokia pat žmogaus teisė kaip ir nebūti įkalintam už šalies vadovo kritiką.

Tačiau nei Jungtinių Tautų Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje, nei Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje nėra numatyta, kad valstybės įsipareigoja įteisinti dviejų tos pačios lyties asmenų santuoką ar leidimą įsivaikinti. Europos žmogaus teisių teismas ne sykį išaiškino, kad draudimas sudaryti santuoką su tos pačios lyties asmeniu nėra žmogaus teisių pažeidimas. Žinoma, tai nekliudo diskutuoti dėl vienos lyties asmenų santuokų, tačiau Lietuva nepažeidžia tarptautinių susitarimų ir netampa mažiau demokratiška šalimi.

Asamblėjoje taip pat vyko balsavimas dėl žmogaus teisių padėties Rytų Europos šalyse. Švedų pateiktoje rezoliucijoje, greta Krymo aneksijos ar žodžio laisvės suvaržymų Baltarusijoje kritikos, smerkiamas LGBT asmenų persekiojimas Čečėnijoje. Kartu su skandinavais ir tik dalimi Vakarų Europos valstybių parlamentarų balsavau „už“, nes puikiai žinau, kuo skiriasi barbariškas elgesys su žmonėmis ir krikščioniškoji etika, kuri tam priešinasi neišskirdama jokių socialinių grupių.

Be to, gegužės pabaigoje grupė Seimo narių, tarp jų ir aš, inicijavome įstatymo projektą, pagal kurį suteikiama galimybė kartu gyvenantiems asmenims, taip pat ir homoseksualioms poroms, sudaryti bendro gyvenimo sutartį. Toks įstatymas padėtų kartu gyvenančioms poroms sureguliuoti turtinius santykius, gauti visą reikalingą informaciją kartu gyvenančio asmens ligos atveju ir t. t. Iš esmės įstatymas suteiktų tokias pačias teises tvarkyti bendrą gyvenimą kaip ir partnerystė, tačiau nesudarytų prielaidos pretenduoti į šeimos statusą.

Šis projektas atskleidė gilesnę problemą. Kad ir kaip bebūtų keista, tokiam siūlymui labiausiai nepritarė patys LGBT aktyvistai ir juos remiantys politikai. Sunku tai suprasti – juk dažniausiai būtent civilizuotos galimybės spręsti panašias problemas neturėjimas yra didžiausia praktinė homoseksualių porų bėda. Tačiau patys LGBT aktyvistai neslepia, kad tikrasis jų tikslas – santuoka ir teisė įsivaikinti, o partnerystė tebūtų pirmas žingsnis to link. Vėliau sektų švietimo sistemos korekcijos ir pan.

Gyvename laisvoje demokratinėje visuomenėje. Visada maniau, manau ir manysiu, kad kiekvienas asmuo turi būti gerbiamas nepriklausomai nuo savo amžiaus, lyties, religijos, seksualinės orientacijos, turtinės padėties ar kitų savybių. Tačiau tai savaime nereiškia, kad santuokinis vyro ir moters šeimos statusas prarado prasmę ir turi būti niveliuotas.

LGBT judėjimas Lietuvoje turi teisę reikalauti savo interesų įgyvendinimo, bet lygiai tokią pačią teisę nepritarti šiems interesams turiu ir aš. Ir ją tikrai naudosiuosi ir toliau.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (8)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Kaip sekasi verslininkams, dėl vaikų persikėlusiems į ekologišką gyvenvietę (10)

Noras sukurti geresnį gyvenimą savo vaikams vilnietę Darija su šeima atvedė į ekologiškos...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (2)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Užkalnis norėjo atsikąsti šviestuvo ir pakramsnoti baldus (82)

Jeigu šviestuvai, baldai ir baro puošmenos būtų valgomi, „Pachamama Dinner Club“ būtų...

Po atimtų vaikų skandalų motina pratrūko: augindama du vaikus jaučiuosi nesaugi (38)

Apie tūkstantį žmonių sekmadienį 11 val. susirinko į mitingą prieš vaikų atiminėjimą...

Bioarcheologė: prieš kelis šimtus metų lietuviai gyvendavo tik iki 40 m. ir mirdavo nuo baisių ligų (113)

„Žmogaus griaučiai yra nuostabūs tuo, kad jie ne tik suteikia galimybę judėti ar apsaugo...

Broliai Antetokounmpo: Nigerijos palikuonys kelią į krepšinio sėkmę skynėsi per skurdų uždarbį gatvėje

Meilę gimtajai Graikijai išpažinę ir rasizmo išpuolius išgyvenę broliai Antetokounmpo...

Autobuso vairuotojas: pasitaikydavo, kad ir autobuso durys iškrisdavo, ir žieminių padangų nedėdavome

Anksčiau buvo paprasčiau – žiemą visuose autobusuose šalta, vasarą karšta, atidaryti liukai...

5 mitai apie investicinius fondus

Visuomenėje apie rizikos kapitalo fondus vyrauja įvairūs mitai, kurie dažnai yra neigiami ir netgi...

Eksperto prognozė: kaip kriptovaliutų rinka atrodys 2019 metais (91)

Londono universiteto koledžo mokslininkas Paolo Tasca sako, kad kriptovaliutų rinka tampa vis...