aA
Pasirodžius duomenims, jog Aplinkos apsaugos agentūra, su Aplinkos ministerijos žinia, planuoja Lietuvos ežerus valyti gamtai pavojingomis cheminėmis technologijomis kreipiausi į Generalinę prokuratūrą, prašydamas inicijuoti tyrimą, kad būtų nustatyta, ar šioje istorijoje nėra nusikalstamos veikos požymių.
Linas Balsys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Įtariama, jog planuojamas naujas ežerų valymo metodas ne tik gali padaryti didelę žalą gamtai, bet ir už cheminio ežerų valymo metodo protegavimo gali slypėti korupciniai ryšiai.

Cheminis metodas pasaulyje ir Europoje paprastai taikomas išimtinai dirbtiniams, pramoniniams aušinimo baseinams prižiūrėti, bet jokiu būdu ne gyviems gamtiniams ežerams.

Žalieji, susipažinę su Aplinkos apsaugos agentūros užsakyta studija, rekomenduojančia Lietuvos ežerus valyti pripilant į juos fosforą surišančių chemikalų, įspėja, kad šis metodas gali padaryti didelę žalą žuvims, bioįvairovei ir neigiamai atsiliepti žmonių sveikatai.

Net patys studijos autoriai teigia, jog, taikant šį metodą, ežere turės būti išnaikintos visos ežere gyvenančios dugną rausiančios žuvys, tokios kaip karpiai, karšiai, lynai, karosai, šamai, unguriai, sazanai, nes kitaip technologija neveiks. Tai skamba nežmoniškai. Be to, neįsivaizduoju, kaip galima būtų išgaudyti visas žuvis penkiasdešimties hektarų ar didesniame ežere. Todėl šiandien sunku prognozuoti, koks bus poveikis užaugusioms polialiuminio chlorido „dribsnių sluoksnyje“ žuvims ir, neišvengiamai, sveikatai žmonių, kurie jas gaudo ir valgo.

Iki šiol baigiantys užpelkėti ežerai pastaruosius dešimt metų, naudojant Europos Sąjungos lėšas, sėkmingai buvo valomi ir gilinami iš jų pašalinant užterštą ir perteklinį dumblą bei perteklinę augmeniją mechaniškai. Per paskutinį dešimtmetį mechaniniu būdu buvo išvalyta apie 100 vandens telkinių.

Labai įtartinai atrodo Aplinkos apsaugos ministro bei Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus patvirtintas telkinių tvarkymo aprašas, šalia pasiteisinusio ir efektyvaus būdo vandens telkinius valyti mechaniniu būdu, įteisinantis ir daug abejonių keliantį, aplinkosaugos ekspertų viešai kritikuojamą ir niekada netaikytą vandens telkinių valymą cheminiu būdu.

Polialiuminio chloridas, kuriuo ir planuojamas cheminis ežerų apdorojimas, suriša tik vandenyje esantį fosforą, tačiau nepašalina ir nesunaikina nei azoto, nei naftos produktų, nei kitų kenksmingų cheminių medžiagų, dėl kurių blogėja ežerų būklė. Dumblas po cheminio valymo iš ežero taip pat niekur nedingsta.

Planuojama, kad 20 specialiai atrinktų ežerų cheminiu būdu bus išvalyti už 20 mln. eurų siekiančią sumą, kurios didžiąją dalį padengs Europos Sąjungos fondai. Už tokią pačią sumą 2007-2013 m. įprastu mechaniniu būdu buvo išvalyta 4 kartus daugiau ežerų nei planuojama šiuo metu tai padaryti cheminiu būdu.

Man tai yra panašiau ne į efektyvesnes ežerų valymo būdų paieškas, o į suinteresuotų asmenų ir įmonių bandymą pasipinigauti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Specialistai „depresyviausią pirmadienį“ sumalė į miltus: geriau savijautą įsivertinkite pagal Burnso skalę (113)

Trečiasis sausio pirmadienis nuo 2004-ųjų metų vadinamas depresyviausia metų diena, šiemet tai...

Pirmasis pralaimėjimas: Lordų Rūmai atmetė Johnsono planą dėl ES piliečių teisių po „Brexit“ (69)

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį patyrė pirmą...

Per žingsnį nuo klubo rekordo likę „Grizzlies“ ir Valančiūnas pripažino „Pelicans“ pranašumą (1)

NBA pirmenybėse nutrūko įspūdinga Memfio „Grizzlies“ (20-23) pergalių serija. Septynias...

Tomaševkis prabilo apie teisinę atsakomybę prezidento patarėjams: grįžome 30 metų atgal (500)

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos ( LLRA-KŠS ) pirmininkas...

Jūratė Tuzinaitė

Stiprios moters stiprybė – būti silpnai (4)

Prasidėjo 2020, nauji metai, vilties kupinu žvilgsniu mes moterys tikimės, kad dabar tai jau viskas...

Gilėjanti „Rockets“ krizė: Hardenas prametė 16 tritaškių, Paulas ir „Thunder“ triumfavo Hjustone Visų rungtynių rezultatai (1)

Ilgiausią šio sezono pralaimėjimų seriją NBA pirmenybėse užfiksavo Hjustono „Rockets“...

Suviliodavo, o paskui nušaudavo: per karą trys seserys ėmėsi drastiško būdo kovoti su vokiečių kareiviais (60)

Trys Olandijoje gyvenusios paauglės seserys Antrojo pasaulinio karo metais vakarais flirtuodavo su...

Orai: atplūstančią šilumą sklaidys galingas vėjas (6)

Antradienio dienos orus formuos galingo ciklono pietinė dalis, kur siaučia stiprus vakarų vėjas....

Ekspertai piešia optimistinį ateities scenarijų: dirbsime ilgiau ir gyvensime solidžiau (95)

Penktadienio, kaip išvadavimo nuo ilgos savaitės darbo kančių, įvaizdis puikiai suprantamas...

Jei vairuojate kažkurį iš šių automobilių, pasirūpinkite jo apsauga nuo vagių (155)

Automobilių detalių vagysčių Lietuvoje nuosekliai mažėja, tačiau vagių padaroma žala auga....