aA
Energetikos ministras Arvydas Sekmokas neseniai pareiškė, kad elektros gamybos savikaina naujojoje Visagino atominėje elektrinėje turėtų būti 7-10 lietuviškų centų. Toks ambicingas tikslas keliamas Lietuvos derybininkams dėl naujos atominės elektrinės statybų. Ką reiškia ši žinia?
Kęstutis Masiulis
Kęstutis Masiulis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Užteks šelpti Rusiją

Lietuva sėkmingai ruošdamasi statyti naują ir modernią atominę elektrinę vėl pati gamins pigią elektros energiją, kokia buvo gaminama Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) iki 2010 metų. Sustabdžius IAE antąjį bloką, Lietuvoje elektros energijos gamybos kaina iškart šoktelėjo dvigubai.
Žvelgiant taupiai ir ūkiškai - tai reiškia, kad mes nebemokėsime Rusijai už importuojamą elektros energiją kasmet po 1 milijardą litų. Kaip žinome, Rusijos biudžeto pagrindą sudaro pinigai, gauti už eksportuotus energijos išteklius. Vėliau kaimynai už tuos pinigus gamina raketas, perka mistralius, finansuoja karą Čečėnijoje ir t.t.

Paradoksas, tačiau sumokėdami Rusijai už elektrą ar dujas, kurias degindami patys gaminamės elektrą, subsidijuojame Rusijos energetikos infrastruktūrą. Gal šiuos pinigus investuokime į Lietuvos energetikos infrastruktūrą? Sukurta infrastruktūra mums užtikrins ilgalaikį energetinį ir ekonominį saugumą.

Pigi elektra net šaltą žiemos naktį kai nėra vėjo

Šaltą žiemą, tokią kaip ši, mūsų elektros kaina bus stabili ir nepasieks kosminių aukštumų. Kaip nutiko šią šaltą žiemą kai kur Europoje – dėl elektros stygiaus, jos kaina prieš keletą savaičių buvo pasiekusi 10-ties litų (čia ne klaida) už kilovatvalandę rekordą.

Per šalčius net Vokietija vėl įjungė kelias atomines elektrines. Vidutinei paros oro temperatūrai lauke esant -22,4°C, Lietuvoje buvo fiksuotas elektros energijos suvartojimo maksimumas. Išaugusio poreikio kompensavimui Elektrėnuose pilnu galingumu dirbo du didžiausi elektros gamybos blokai. Taip vėl papildėme kaimyninės valstybės biudžetą, degindami išskirtinai brangias rusiškas dujas. 

Turėdami galingą bazinės elektros gamybos generatorių – Visagino atominę elektrinę, nepritrūksime elektros net tamsiausią naktį, kai vėjo – nė gūsio, o už lango – 30 laipsnių žemiau nulio. Beje, ne tik šalčiuose esmė. Šiltoji Ispanija, turinti nepalyginamai daugiau galimybių plėtoti saulės ir vėjo energetiką, atšaukė sprendimą uždaryti vieną iš atominių elektrinių, veikiančią jau 40 metų. Elektrinės darbo laikas pratęstas penkeriems metams siekiant sumažinti valstybės priklausomybę nuo naftos ir dujų bei subalansuoti įvairius elektros gamybos būdus.

Milijardai litų investicijų į atsiperkantį projektą

O dabar apie skaičius. Į 7-10 centų elektros gamybos VAE savikainą bus įtrauktos išlaidos, reikalingos elektrinės darbui, branduolinio kuro pirkimui, atominės elektrinės uždarymui ir panaudoto kuro saugojimui. Kita projekto išlaidų dalis – investicijos į jos statybas, vadinamieji kapitalo kaštai – atsipirks pardavinėjant elektrą rinkoje. Prognozuojama elektros kaina rinkoje 2020 metais – 17-25 centai už kilovatvalandę. Už tokią kainą pardavinėdama elektrą,VAE sugebės ne tik grąžinti paskolas ir taip padengti kapitalo kaštus, bet tuo pačiu bus pigiausia elektros gamintoja Lietuvoje. Neatmetama, kad ji pelningai dirbs jau nuo pirmųjų dienų. 

Po šešerių veiklos metų bus sugrąžinta pusė paskolų – tuomet dalį pelno kaip vienas akcininkų jau gaus ir Lietuvos valstybė. Dar po 12 metų paskolų naštos iš viso nebeliks. Visas pelnas liks akcininkams, tai reiškia – kartu ir Lietuvos valstybei. Bendra projekto nauda Lietuvai gali siekti kelias dešimtis milijardų litų. 

Paprastai kalbant, tai reiškia, kad Lietuvos vartotojų neužguls jokie papildomi įsipareigojimai. VAE bus pelninga įmonė, o jos pelną savo piliečių reikmėms paskirstys valstybė. 

Toks yra ambicingas ir ilgalaikis Lietuvos tikslas. Jis vadinamas energetine nepriklausomybe, kurios pamatus dedame būtent dabar. Dažniausiai skaičiuojama tik kaina mūsų energetinei nepriklausomybei pasiekti, kažkodėl pamirštant realią ir ilgalaikę jos naudą vartojojui, verslininkui ir kiekvienam iš mūsų, kurie ne tik kasdien vartoja elektros energiją, bet ir moka mokesčius. 

Akivaizdu, kad ta kelių dešimčių milijardų nauda sustiprintų valstybės biudžetą ir atitinkamai leistų mažinti mokesčius. Visagino atominė elektrinė yra gyvybiškai svarbi ne tik mūsų energetiniam saugumui, bet ir visos šalies gerovei.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Policijoje tiriamos neįtikėtinos aferos: žmonės moka narkomanams, kad už juos pasiskiepytų nuo Covid-19 (6)

Skiepytis vengiantys, tačiau galimybių pasą norintys gauti žmonės griebiasi net neįtikėtinu...

630 mlrd. dolerių „karo skrynia“ – priežastis, kodėl Kremlius sankcijų bijo vis mažiau (21)

2021 metų pabaigoje Rusijos tarptautinės atsargos buvo didžiausios istorijoje ir sudarė per 630...

D+Žinių radijas

Ar dažna revakcinacija nekenkia organizmui?

Kodėl iš keturių milijonų paskiepytų nuo COVID-19 dėl šalutinio poveikio kreipėsi tik mažiau...

Elektros energijos ir transporto rinkų ateitis – decentralizacija

Per atostogas aš kiek įmanoma daugiau leidau laiką lauke ir kiek įmanoma mažiau priešais...

Rusijai toliau telkiant pajėgas – tvirtas JAV pareiškimas paskelbė padidintą parengtį 8,5 tūkst. karių (131)

Jungtinės Valstijos pirmadienį pranešė paskelbusios „padidintą parengtį“ daliniuose,...

Po NATO sprendimo – nevienareikšmiški scenarijai: Rusijai tai dabar svarbiau nei įsiveržimas į Ukrainą (394)

Politologas Laurynas Jonavičius sako, kad plataus masto įsiveržimas į Ukrainą nėra tai, ko...

Po trumpo atokvėpio sugrįš permainos: situacija ženkliai keisis jau savaitės viduryje (1)

Antradienio dieną Lietuvos orus lems ciklono slėnis kartu su atmosferos frontais. Diena bus...

D+Eugenija Grižibauskienė

Pasaulinėms kompanijoms gaminantis Žėkas – apie netikėtai atrastus Daugus ir „Husqvarna“ pamokas (2)

Dzūkijoje esantį Daugų miestelį garsina ne tik ežerai bei čia besiveisiantys unguriai, bet...

Kariuomenės vadas: karo tikimybė tikrai didelė (50)

Lietuvos kariuomenės vadas sako, kad karo Ukrainoje tikimybė yra didelė.