„Vilniaus vandenyse“ kilęs korupcijos skandalas vertinamas kaip vadovų gobšumo įrodymas, tačiau problemos šaknys yra gilesnės ir gali likti nepastebėtos. Dažnai diskutuojama, ar valstybinė, kitaip – viešoji, įmonė gali dirbti taip pat efektyviai ir našiai kaip privati. Atsakymas yra paprastas: gali, tačiau tik tada, kai vadovausis tais pačiais vadybos principais.
Kęstutis Masiulis
© A.Didžgalvio nuotr.

Savivaldybėse susiklosčiusi ydinga praktika, kai savivaldybės ūkis padalinamas pagal partinius interesus. Taip Vilniaus savivaldybėje socialdemokratams atiteko „Vilniaus vandenys“. Jie paskyrė „savą“ žmogų ir jis dirba savo, savo bičiulių ir savo partijos interesams, tačiau, akivaizdu, ne vilniečiams. Paskirtasis įmonės direktorius Dainius Norkus yra geras bičiulis kitų savivaldybės socialdemokratų. Atsiranda galimybės pelnytis iš viešosios įmonės.

Kaip yra privačiame versle?

Privačioje įmonėje viskas paprasčiau dėl to, kad įmonės savininkas yra suinteresuotas pelnu, todėl neleidžia, kad kas nors vogtų ar piktnaudžiautų. Savininkas samdo gabiausią įmonės vadovą, kurį jis tik pajėgia įpirkti. Tik geras ir atsakingas vadovas laiduos strateginį įmonės pranašumą.

Teisybė ir tai, kad vadovai ir privačiose įmonėse kartais sugeba neteisėtai pasipelnyti. Būtent dėl to, kad sumažintų sukčiavimo riziką, akcininkai jiems moka didelius atlyginimus ir priedus, atsižvelgus į uždirbtą pelną. Daugiau galimybių, kad mažai uždirbantis direktorius susivilios sudaryti ne maksimaliai naudingas sutartis, pirkdamas ne tinkamiausias žaliavas ir pan. Net sunkmečiu bankų akcininkai nesiryžta sumažinti premijų bankų valdytojams, nes žino valdytojo galią, kai per dieną kad ir mažo banko apyvarta siekia milijonus.

Ką daryti?

Pasaulyje jau seniai žinoma problema, kaip moderniai valdyti viešojo sektoriaus įmonę, tačiau jos neprivatizuojant. Dažnai kaip pavyzdys yra rodomos skandinavų firmos: „Statoil“, „Fortum Oyj“, „Neste Oil“, nors retkarčiais ir jos neišvengia korupcijos skandalų. 

Vienas iš būdų, kaip viešąsias įmones priversti dirbti efektyviai, yra dalį akcijų perleisti privatininkams, jiems suteikti teisę kontroliuoti įmonės veiklą, kaip, beje, yra visose minėtose skandinavų įmonėse. Jeigu privatūs akcininkai įtars, kad vyksta kažkas neskaidraus, tuoj atkreips dėmesį. 

Visgi pagrindinis instrumentas yra veiksminga priežiūra. Todėl iš principo nesvarbu, ar tai valstybinė įmonė, ar privati, tačiau būtina susitarti dėl rezultatų su įmonės vadovu ir pasirašyti kontraktą. Svarbu, kad sutarties būtų laikomasi, nebijant už tinkamą darbą deramai atlyginti. Politikavimas, politinis kišimasis šioje vietoje nereikalingi ir ypač žalingi. Įmonė negali būti perleista valdyti „geram“ žmogui, neturinčiam gebėjimų. Tai veda arba į įmonės bankrotą, arba švaistymą.

Kitas svertas užtikrinti efektyvų valdymą yra nepriklausomas auditas. Viešose įmonėse auditas ir dabar yra privalomas, bet nesant atsakingo akcininkų požiūrio jis tėra formalus ir deklaratyvus. Jeigu politikai neturi valios kontroliuoti pavaldžių įmonių, tam galima pasitelkti specializuotas firmas, kurios užsiima būtent įmonių valdymu, o jų užmokestis priklauso nuo valdymo rezultatų. 

Taigi, ar Lietuvos viešosios įmonės valdomos moderniai? Tikrai ne. Tokių įmonių, kaip „Vilniaus vandenys“, ataskaitos tvirtinimas tebūna tik eilinis „nedidelio rato” baliukas, o ne suinteresuotų akcininkų susirinkimas. Kol viešosios įmonės nebus valdomos kaip privačios, tol netils korupcijos skandalai.

A. Kubiliaus Vyriausybė pradėjo valstybės tarnyboje diegti kontraktų vadybą, kadencijas, atskyrė politiką nuo administravimo, tačiau sulaukė didelių priekaištų iš opozicijos ir valdininkijos. Tačiau šios permainos yra būtinos, jeigu turime realių norų pažaboti korupciją. Tikiuosi, kad gera praktika iš Vyriausybės pagaliau pasieks ir savivaldybes.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (251)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (50)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (6)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (264)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (7)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (44)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (5)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (30)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (94)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...