aA
Praeitų metų lapkritis buvo paskutinis mėnuo, kuris užbaigė trumpą Lietuvos gyventojų skaičiaus augimo etapą. Covid-19 situacija smarkiai pablogino mirštamumo rodiklius ir Lietuvos demografija krito į duobę. Per metus gyventojų skaičius sumažėjo 22 tūkst. Tai labai daug. Esame turbūt greičiausiai nykstanti bendruomenė visame pasaulyje.
Kęstutis Masiulis
Kęstutis Masiulis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Vakarai pritraukia migrantus

Covid-19 krizė tapo galimybe pasiturinčioms šalims. Gavus skiepus suvaldyti ligą, įgyti pasitikėjimą rinkose ir tuo pasinaudojant pakurti ekonomikos skatinimo krosnį. Vakarų ekonomikos šoko į viršų. Lietuvos ekonomika taip pat rodo įspūdingą augimą. Beveik visi sektoriai praneša apie rekordinį pajamų ir užsakymų augimą, tą patį liudija Finansų ministerija. Mokesčiai renkami rekordiškai gerai. Kartu su gerais ūkio rezultatais beveik visi darbdaviai siunčia nerimo signalą dėl darbuotojų stygiaus. Žmonių trūksta visur, į tai reaguoja spartus atlyginimų augimas, o taip pat ir didelė infliacija.

Darbuotojų trūksta ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse, Amerikoje.

Neatsitiktinai suaktyvėjo ir migrantų srautai, kurie iš problemų kamuojamų pakraščių pajudėjo į ekonomikos pakilimą išgyvenantį Vakarų pasaulį. Europos pietinės šalys fiksuoja didžiausius srautus iš Afrikos ir Azijos sričių, Britanija skundžiasi nelegalia migracija per La Manšą, o į JAV plūsta migrantų kolonos iš visos Lotynų Amerikos.

Lietuvai trūksta gyventojų

Lietuvos piliečių emigracija ir grįžimo srautai susibalansavo. Ekonominiai skirtumai su Vakarų Europa tapo daug menkesni, todėl lietuviai jau aiškiai mato ir gyvenimo tėvynėje privalumus. 2019 ir 2020 m. daugiau Lietuvos piliečių grįžo namo, nei išvyko. Visgi šiemet pakartoti tokių gerų rezultatų gali nepavykti, nes ir Vakarų Europoje darbuotojų trūkumas verčia skatinti atvykusius darbininkus pasilikti.

Šiemet Lietuvoje pasimatė kita demografinė problema – katastrofiška natūrali kaitų karta. Mirtingumas smarkiai išaugo, o gimstamumas pasiekė nematytas žemumas. Lietuvoje šiemet, kaip ir pernai, gims vos 25 tūkst. kūdikių. Dar prieš 10 metų kūdikių gimdavo po 30 tūkst. Taigi kritimas įspūdingas ir nieko gero nežadantis ateityje, kai ši karta gimdys savo vaikus.

Darbdavių įgarsinamas darbuotojų trūkumas yra didesnės problemos viršukalnė. Lietuvoje trūksta gyventojų. Jeigu Lietuva būtų kokia nors sala uždarytomis sienomis, tai būtų galima išskaičiuoti, kada tauta tiesiog išmirs.

Gimstamumo padidinti nepavyks

Neseniai buvo surengta konferencija, kurios dalyviai kalbėjo apie mažą gimstamumą Lietuvoje ir siūlė būdus, kaip jį didinti. Kalbėta apie greitesnį motinų grįžimą į darbo rinką, vaikų priežiūros tinklo plėtrą ir kitas jau daug kartų aptartas priemones, kurios neveikia. Priešingai, pasaulyje galime matyti tendenciją, kad šalys, kuriose neišplėtota pagalba šeimoms, pasižymi didesniu gimstamumu: Pakistanas, Bangladešas, Afrikos šalys. O saugiose, šeimoms draugiškose šalyse, Skandinavijoje, vaikų labai mažai. Lietuvoje gerinant šeimoms draugiškas paslaugas, tokias kaip vaiko pinigai, aiškiai matome vis mažėjantį vaikų skaičių. Mažas gimstamumas yra nulemtas ne ekonominių faktorių, bet emancipacijos ir sąmoningo apsisprendimo neturėti vaikų. Bandyti tai pakeisti yra tuščias reikalas, nes to nepavyksta padaryti net turtingiausioms pasaulio valstybėms – Šveicarijai, Austrijai, Norvegijai.

Vienintelis tikras būdas sustabdyti Lietuvos nykimą yra imigracija, kaip tai daro visos Vakarų šalys. Be migracijos Lietuvoje laukia demografinė bomba su didele pensininkų bendrija ir mažu skaičiumi dirbančiųjų.

Pageidaujama imigracija yra lietuvių, lietuvių kilmės asmenų ir su mūsų šalimi susijusių asmenų skatinimas grįžti į Lietuvą. Kol kas efektyvios valstybinės strategijos neturime, bet lietuvių repatriacija vyksta aktyviai. Tą patvirtina ir atsakingų tarnybų duomenys. Pernai vien Lietuvos piliečių grįžo gyventi beveik 21 tūkst., tai rekordas. Palyginimui, 2017 m. tokių tebuvo vos 10 tūkst.

Būtina migracijos strategija

Visų lietuvių iš užsienio parsikviesti į Tėvynę turbūt nepavyks, nors jų nemažai, įvairiais skaičiavimais gali būti daugiau nei 2 mln., todėl reikia galvoti, kas dar gali būti prioritetiniai migrantai. Migracijos politika yra visiškai priešinga nelegaliai imigracijai, kai procesai yra nekontroliuojami, chaotiški ir gali būti pavojingi visuomenės darniam vystymuisi.

Lietuvoje galėtų būti pageidaujami išsimokslinę, atsakingi ir darbštūs žmonės, kurie idealiu atveju būtų ir kultūriškai artimi. Tokie mielai kviečiami daugelyje valstybių, bet Lietuva turi daug pranašumų pritraukiant ukrainiečius ir ypač baltarusius. Su šiomis tautomis Lietuvą sieja daug amžių bendros istorijos, panašūs papročiai, tradicijos. Lankstus kalbinis barjeras, geografinis artimumas. Jokio baltarusio neišgąsdins lietuviškos žiemos ar lietingos vasaros.

Iš Rytų kilusios mums gerai žinomos Sapiegų, Chodkevičių ar Tiškevičių giminės, o dar visai neseniai baltarusiai save laikė ne baltarusiais, bet „litvinais“. Istorija, kultūra, bendra atmintis yra svarbūs koziriai Lietuvai projektuojant valdomą migracijos politiką. Kol Aleksandras Lukašenka skriaudžia savo tautą represijomis ir teroru, Lietuva galėtų pasiūlyti galimybes ir orų gyvenimą.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
3.2000

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (33)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (15)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (13)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Karas Ukrainoje. Ekspertai pastebi, kad per Rusijos žiemos puolimą Kremliaus tikslų pasiekti nepavyko pasigirsta žinių apie karinių vadų keitimą

403-ioji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Naujausioje JAV Karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje...

Verslas PliusJulija Leimonė

Rūta paliko mylimą darbą ir pradėjo ūkininkauti: nors darbas čia juodas, pajamos didesnės keliais kartais

Meilės emigrantė – taip būtų galima pavadinti Antalieptėje gyvenančią Rūtą Kanapeckienę....

Dosni Žilvino Žvagulio dovana Donato Čižausko artimiesiems: koncerto metu pranešta šeimai svarbi žinia

Donatui Čižauskui skirtame atminti koncerte jo gerbėjai išgirdo gražiausias dainas, kurias...

Tiks ir kasdienai, ir šventėms – 10 gardžių patiekalų, kurie atrodo labai prabangiai

Yra patiekalų, kuriai puikiai atrodo tiek ant kasdienio stalo, tiek patiekti švenčių proga. 10...

Verbų sekmadieniu prasideda šventinė savaitė: priminė tradicijas, pasak senolių, turinčias magiškų galių

Velykos – didžiausia pavasario šventė , o jos apeigos pradedamos prieš savaitę, nuo Verbų...

Inga Valinskienė Donatui Čižauskui atminti surengtame koncerte pasirodė su Andriumi Butkumi: garsus šokėjas atvyko specialiai iš JAV (6)

Šeštadienio vakarą būrys žinomų atlikėjų pasirodė Kaune, kuriame surengtas Donato Čižausko...

Transliacija / Misija ūkis. Dviejų brolių valdomas augalininkystės ūkis bei Šilalės rajone įkurtas karvių ūkis

„Misija ūkis“ laida apie ūkį ir ne tik. Įkvėpančios sėkmingiausių šalies ūkininkų...