Į Lietuvą grįžta gyventi vis daugiau buvusių emigrantų, o daugėja ir užsieniečių. Jie jau gali lengvai palyginti pliusus ir minusus mūsų šalyje ir svečiose šalyse. Kol kas Lietuvoje uždarbiai nėra tokie kaip Vakarų Europoje, tačiau daug ką atperka kiti privalumai, kuriuos sunku tinkamai įvertinti, kol nesi pabuvojęs kitose šalyse.
Kęstutis Masiulis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

1. Seneliai. Kiekviena vaikus auginanti šeima įvertina senelių privalumą tik tada, kai jų nebūna arti. Lietuviški seneliai dažnai tokie, kad jiems didžiausias malonumas savo santaupas išleisti anūkų gerovei, o ne savo malonumui. Užsieniečiai pastebi, kad lietuvių šeimos turi puikiausius senelius pasaulyje, ko individualistinėse Vakarų šalyse jau nėra.

2. Švara. Gyvenant Lietuvoje, atrodo savaime suprantama, kad šiukšlės turi būti išvežamos labai greitai, kad pakelės turi būti nušienautos, o teplionės ant sienų netoleruojamos. Didelių Vakarų Europos, JAV miestų, Europos pietų gyventojams tokia lietuviška švara dažnai daro didesnį įspūdį nei vokiška tvarka.

3. Laisvė automobiliams. Taip, automobiliai nėra pati sveikiausia transporto priemonė, bet visgi patogi. Kokioje dar šalyje yra tokia didelė laisvė automobiliams? Jokių automobilių mokesčių, jokių kelių mokesčių, stovėjimas arba nemokamas, arba labai pigus, o kur dar vienas didžiausių pasirinkimų pirkti ir gan nebrangiai remontuoti. Atvykėliai iš Danijos būna priblokšti tokios laisvės.

4. Prieinama kultūra. Užsienyje pagyvenę žmonės žino, kiek kitose valstybėse kainuoja bilietai į muziejų, parodą, o teatras išvis laikomas prabangos dalyku. Lietuvoje dažnai net aukščiausios kokybės kultūra galima gerėtis nemokamai ar vos už kelis eurus, kas yra neįsivaizduojama Vakaruose. Gal todėl Lietuvoje, kitaip nei užsienyje, teatras asocijuojasi su jaunimu, o ne pagyvenusiais žmonėmis.

5. Darželiai. Nors yra truputį bėdų su darželiais Vilniuje, apskritai, šalyje situacija su vaikų ugdymu yra labai gera – tokios vietos yra arti ir nebrangu. Užsienyje vos vieno vaiko gimimas dažnai labai aštriai kelia klausimą: kaip suderinti karjerą? O dvejų metų apmokamų tėvų atostogų Lietuvai pavydi net šveicarai.

6. Įperkamas būstas. Atrodo, atlyginimai Vakarų šalyse solidūs, bet nupirkti savo būstą Stokholme, Kopenhagoje ar kituose didmiesčiuose vidutinių pajamų šeimai beveik neįmanoma. Net 20 kv. m būstas yra didelė prabanga. Šveicarijoje, Vokietijoje, Austrijoje pusė gyventojų gyvena nuomojamuose būstuose. Lietuvoje savaime suprantama turėti savo būstą ir neretai tai stebina užsieniečius, kurie gyvena su mintimi, kad niekada neišgalės nupirkti kažko savo.

7. Nebrangūs autobusai. Viešasis transportas yra dar vienas privalumas, kurį lietuviai įvertina tik tada, kai net už nedidelę kelionę Skandinavijoje ar Beneliukso valstybėse pakloja apvalią sumą. Lietuvoje nėra metro ar tramvajų, bet vienkartinis miesto autobuso bilietas kainuoja katino ašaras. Kokioje dar šalyje iš sostinės oro uosto miesto centrą pasieksite už 65 centus?

8. Masinis interneto vartojimas, filmai ir muzika. Kol kompetentingos institucijos bara Lietuvą už piratinės produkcijos paplitimą, gyventojai renkasi verčiau sutaupyti kelis šimtus eurų per metus. Užsieniečiai baisisi lietuvių požiūriu, bet taip sunku atsisakyti to, kas lengvai prieinama.. Gal tai lemia puikus bei nebrangus interneto ryšys?

9. Sveika natūrali aplinka. Užsieniečiai negali patikėti, kad maudytis Lietuvoje galima visur, miškai atviri poilsiautojams, net miesto centruose oras grynas, o patys miestai labiau panašūs į sodus. Lietuvišką sodrią žalią spalvą įvertini tik tada, kai jau gerokai įgrista pilkas kitų miestų betonas.

10. Parkai ir paplūdimiai. Visai nemokami paplūdimiai? Laisvas priėjimas prie ežero ir nemokamos stovyklavietės? Vos kelis eurus kainuojantis žvejo bilietas ir visai nemokami miško grybai ir uogos. Jokių šešiolikaaukščių ant jūros kranto? Saugūs, atviri, tvarkingi ir nerakinami parkai, kur nereikia nieko mokėti? Užsieniečiui tai atrodo kaip neįtikėtina svajonė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parlamentaras išdrįso papasakoti nepagražintą gyvenimo istoriją: sadistus vaikų namuose, bado metus ir aplankiusią meilę mokytojai (92)

Mamos jis nematė iki 12 metų, tačiau nežinodamas adreso jai siųsdavo laiškus, auklėtoja vaiką...

Esminių pertvarkų labirinte – tuzinas kelrodžių (31)

Vyriausybės pasiūlyta mokesčių ir pensijų reforma netruko sulaukti kritikos ir aibės...

Klaipėdietis nusivylė brangiausiu Lietuvos „Passatu“ pardavėjai problemą mato kitur (470)

„Man tai buvo pirmas naujo automobilio pirkimas“, – DELFI sako Mindaugas, prieš pusmetį...

Tegyvuoja Karalius: „Celtics“ jų tvirtovėje nukovęs Jamesas finale žais aštuntą kartą iš eilės (26)

NBA Rytų konferencijos finalai nuo 2011-ųjų metų turi vieną ir tą patį nesikeičiantį...

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (1162)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Gyvenimas po sekso skandalo: Monica Lewinsky istorija - jos pačios lūpomis (54)

Visuomenės veikėja ir kovotoja su patyčiomis Monica Lewinsky birželio 7-8 dienomis atvyktsta į...

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai (193)

Valstybės saugumo departamento informacijoje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui...

Jei vengsite kelių produktų, jūsų dantys bus sveikesni ir baltesni

Prevencija – geriausias gražios šypsenos garantas. Šiais laikais yra daug grožio pagalbininkų,...

Pirmojo pasaulinio karo laivų kapinynai vilioja ne tik nardytojus

Šiaurinę Atlanto vandenyno dugno dalį nusėjusios laivų duženos – lyg priešistorinių gyvūnų...

19-metė vilnietė tarptautiniame grožio konkurse pateko į TOP 5 ir laimėjo „Mis Bikini“ titulą (10)

Devyniolikmetė vilnietė šokėja ir modelis Brigita Gaižauskaitė visai neseniai grįžo iš...