aA
Į Lietuvą grįžta gyventi vis daugiau buvusių emigrantų, o daugėja ir užsieniečių. Jie jau gali lengvai palyginti pliusus ir minusus mūsų šalyje ir svečiose šalyse. Kol kas Lietuvoje uždarbiai nėra tokie kaip Vakarų Europoje, tačiau daug ką atperka kiti privalumai, kuriuos sunku tinkamai įvertinti, kol nesi pabuvojęs kitose šalyse.
Kęstutis Masiulis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

1. Seneliai. Kiekviena vaikus auginanti šeima įvertina senelių privalumą tik tada, kai jų nebūna arti. Lietuviški seneliai dažnai tokie, kad jiems didžiausias malonumas savo santaupas išleisti anūkų gerovei, o ne savo malonumui. Užsieniečiai pastebi, kad lietuvių šeimos turi puikiausius senelius pasaulyje, ko individualistinėse Vakarų šalyse jau nėra.

2. Švara. Gyvenant Lietuvoje, atrodo savaime suprantama, kad šiukšlės turi būti išvežamos labai greitai, kad pakelės turi būti nušienautos, o teplionės ant sienų netoleruojamos. Didelių Vakarų Europos, JAV miestų, Europos pietų gyventojams tokia lietuviška švara dažnai daro didesnį įspūdį nei vokiška tvarka.

3. Laisvė automobiliams. Taip, automobiliai nėra pati sveikiausia transporto priemonė, bet visgi patogi. Kokioje dar šalyje yra tokia didelė laisvė automobiliams? Jokių automobilių mokesčių, jokių kelių mokesčių, stovėjimas arba nemokamas, arba labai pigus, o kur dar vienas didžiausių pasirinkimų pirkti ir gan nebrangiai remontuoti. Atvykėliai iš Danijos būna priblokšti tokios laisvės.

4. Prieinama kultūra. Užsienyje pagyvenę žmonės žino, kiek kitose valstybėse kainuoja bilietai į muziejų, parodą, o teatras išvis laikomas prabangos dalyku. Lietuvoje dažnai net aukščiausios kokybės kultūra galima gerėtis nemokamai ar vos už kelis eurus, kas yra neįsivaizduojama Vakaruose. Gal todėl Lietuvoje, kitaip nei užsienyje, teatras asocijuojasi su jaunimu, o ne pagyvenusiais žmonėmis.

5. Darželiai. Nors yra truputį bėdų su darželiais Vilniuje, apskritai, šalyje situacija su vaikų ugdymu yra labai gera – tokios vietos yra arti ir nebrangu. Užsienyje vos vieno vaiko gimimas dažnai labai aštriai kelia klausimą: kaip suderinti karjerą? O dvejų metų apmokamų tėvų atostogų Lietuvai pavydi net šveicarai.

6. Įperkamas būstas. Atrodo, atlyginimai Vakarų šalyse solidūs, bet nupirkti savo būstą Stokholme, Kopenhagoje ar kituose didmiesčiuose vidutinių pajamų šeimai beveik neįmanoma. Net 20 kv. m būstas yra didelė prabanga. Šveicarijoje, Vokietijoje, Austrijoje pusė gyventojų gyvena nuomojamuose būstuose. Lietuvoje savaime suprantama turėti savo būstą ir neretai tai stebina užsieniečius, kurie gyvena su mintimi, kad niekada neišgalės nupirkti kažko savo.

7. Nebrangūs autobusai. Viešasis transportas yra dar vienas privalumas, kurį lietuviai įvertina tik tada, kai net už nedidelę kelionę Skandinavijoje ar Beneliukso valstybėse pakloja apvalią sumą. Lietuvoje nėra metro ar tramvajų, bet vienkartinis miesto autobuso bilietas kainuoja katino ašaras. Kokioje dar šalyje iš sostinės oro uosto miesto centrą pasieksite už 65 centus?

8. Masinis interneto vartojimas, filmai ir muzika. Kol kompetentingos institucijos bara Lietuvą už piratinės produkcijos paplitimą, gyventojai renkasi verčiau sutaupyti kelis šimtus eurų per metus. Užsieniečiai baisisi lietuvių požiūriu, bet taip sunku atsisakyti to, kas lengvai prieinama.. Gal tai lemia puikus bei nebrangus interneto ryšys?

9. Sveika natūrali aplinka. Užsieniečiai negali patikėti, kad maudytis Lietuvoje galima visur, miškai atviri poilsiautojams, net miesto centruose oras grynas, o patys miestai labiau panašūs į sodus. Lietuvišką sodrią žalią spalvą įvertini tik tada, kai jau gerokai įgrista pilkas kitų miestų betonas.

10. Parkai ir paplūdimiai. Visai nemokami paplūdimiai? Laisvas priėjimas prie ežero ir nemokamos stovyklavietės? Vos kelis eurus kainuojantis žvejo bilietas ir visai nemokami miško grybai ir uogos. Jokių šešiolikaaukščių ant jūros kranto? Saugūs, atviri, tvarkingi ir nerakinami parkai, kur nereikia nieko mokėti? Užsieniečiui tai atrodo kaip neįtikėtina svajonė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Džiugelio skambutis aplinkos ministrui: išlindo visai kitų interesų ausys (20)

Ką bendro turi atliekų tvarkymo verslas su žmogaus teisėmis ir jų gynimu?

Lietuvos miškuose miškovežių spūstys (34)

Socialiniai tinklai ūžia nuo informacijos, kur matyti intensyvūs miškų kirtimai. Gyventojai,...

Šimonytė apsisprendė dėl Prezidento rinkimų – apie abejones kalba būtuoju laiku (634)

Artėjančių prezidento rinkimų lygtyje lieka vis mažiau nežinomųjų. Bet tie nežinomieji yra...

Neįvykus koncertui pasijuto maitinama pažadais: kiek galima laukti savų pinigų? (56)

Į DELFI kreipėsi skaitytoja Kristina, kuri neįvykus koncertui jau daugiau nei mėnesį laukia savo...

Orai: laukia kardinalūs pokyčiai (7)

Vasarai būdinga šiluma mėgausimės iki penktadienio. Po to šalyje įsivyraus apniukę ir vėsūs...

Prieš ir po: neįtikėtinos narkotikų atsisakiusių žmonių transformacijos

„Kas per daug, tas nesveika“ yra gan nebloga gyvenimo taisyklė, tačiau kai kurių dalykų...

Pirmasis Allos Pugačiovos vyras lietuvis – apie bendrą gyvenimą, skandalus namuose ir tikrąją skyrybų priežastį (37)

Buvęs primadonos vyras papasakojo apie santuokos su Alla Pugačiova ypatumus ir apie skyrybų su...

Nespėjusį į Panevėžio ligoninės direktoriaus kėdę atsisėsti Skorupską atiduoda į prokurorų rankas (87)

Į korupcijos skandalų sūkurį dėl buvusio vadovo Ivano Dorošo bylų pastaruosius keletą metų...

Sąžiningo teisėjavimo prašantis Kleiza – apie titulų badą, triskart už „Žalgirio“ pigesnę „Ryto“ sudėtį ir rinktinę interviu (57)

Savo komandos pavadinimą, logotipą ir vyriausiąjį trenerį pakeitęs Vilniaus „Rytas“ jau šį...

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (872)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...