aA
2005 m. Jungtinių Tautų sprendimu sausio 27 d. minima, kaip Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena. Ši diena kasmet mums primena apie masines civilių Europos gyventojų žudynes ir Lietuvos žydų kančias. Holokausto tragedija pasaulio istorijoje lėmė tai, kad Lietuva neteko beveik visos žydų tautinės bendrijos, o ta dalis, kuri išgyveno, dar penkis dešimtmečius buvo suvaržyti po geležine uždanga ir neturėjo galimybės nei rašyti, nei pasakoti apie tai, kas iš tikrųjų įvyko ir, deja, dauguma jų taip ir nespėjo paliudyti savo išgyvenimų.
Kamilė Šeraitė
© Asmeninio albumo nuotr.

Tačiau lietuviškame istoriniame pasakojime spraga jaučiama ne tik kalbant apie holokaustą, bet ir žydų bendruomenės Lietuvoje gyvenimo istoriją ir kultūrą bendrai. Nederėtų pamiršti, kad Vilniuje gyvenusi žydų bendruomenė buvo įtakingiausia ir veikliausia izraelitų diasporos grupe nuo Babilono ir viduramžių Korbodos laikų, o Vilnius ligi šiol vadinamas Šiaurės Jeruzale. Todėl būtent čia, Vilniuje turi atsirasti žydų istorijos ir kultūros muziejus, kuris reikalingas ne tik čia gyvenantiems ar iš čia išvykusiems žydams, bet ir mums visiems, kad galėtumėme ne tik pažinti savo istoriją, bet ir ją nuolat prisiminti. Prisiminti ne tik tai, kaip žydų tauta nyko iš mūsų istorijos puslapių, bet ir tai, kaip ši tauta kūrė mūsų valstybę. Juolab, kad prisiminti yra ką.

Svarstymai apie Lietuvos žydų kultūros muziejų nėra naujiena. 2017 m. prasidėjo kalbos žydų istorinį muziejų kurti vietoje buvusių Vilniaus sporto rūmų, tačiau šios idėjos buvo, deja, atsisakyta, motyvuojant tuo, kad Vilniuje veikia Vilniaus Gaono muziejus. Tačiau šis muziejus atliepia tik menką žydų kultūros ir istorijos dalį ir net neturi techninės galimybės pademonstruoti visų muziejaus archyvuose saugomų meno kūrinių, nuotraukų, dienoraščių ir kitų litvakų istoriją įamžinančių eksponatų. Taip pat muziejus negeba priimti vis didėjančio lankytojų srauto, o vizija plėstis kituose Vilniaus senamiesčio pastatuose gali būti nepraktiška ir nepatraukli lankytojams, galiausiai stokoti tinkamo išpildymo.

Dėl to, kad Lietuvoje susiduriame su panašiais iššūkiais, su kuriais susidūrė lenkai, tikiu, kad būtent šiuo pavyzdžiu galėtų sekti ir Lietuva, o ypač savo, kaip daugiakultūrio miesto tapatybę norintis atskleisti Vilnius, kuriame prieškariu gyveno didžiausia žydų bendruomenė šiaurinėje Europos dalyje.
Kamilė Šeraitė

Tuo metu Varšuvoje 2014 m. lankytojams atvėrė duris Lenkijos žydų istorijos muziejus POLIN, pasakojantis apie Lenkijos žydų bendruomenės istoriją. Šiame muziejuje per ketverius metus apsilankė beveik pusantro milijono lankytojų. Muziejaus išskirtinumas slypi tame, kad jis pasakoja ne tik tragišką holokausto istoriją ir liudija mirtį. Varšuvos muziejuje didžiausia nuolatinės muziejaus ekspozicijos dalis skiriama pasakojimui apie tūkstantmetę žydų gyvenimo istoriją Lenkijoje, nes, anot muziejaus kūrėjų, holokausto tragedijos mastų paprasčiausiai neįmanoma iki galo suprasti nežinant turtingos ir ilgaamžės Lenkijos žydų bendruomenės praeities.

Šis muziejus Lenkijoje tapo ne tik lankytojų iš viso pasaulio traukos objektu, bet ir istorinių tyrimų centru. Muziejuje reguliariai pristatomos naujos laikinosios teminės ekspozicijos bei pildoma nuolatinė paroda. Dėka žydų istorijos ir kultūros muziejaus Varšuvoje buvo susisteminti ir atskleisti bei visuomenei pristatyti mažiau žinomi Lenkijos žydų istorijos etapai, tokie kaip, pvz., pokario metai. Kitaip tariant, buvo užpildytos ne tik istorinio pasakojimo spragos, bet ir suteiktas stimulas naujiems tyrimams ir diskusijai apie žydišką kultūrą ir jos sklaidą Lenkijoje.

Dėl to, kad Lietuvoje susiduriame su panašiais iššūkiais, su kuriais susidūrė lenkai, tikiu, kad būtent šiuo pavyzdžiu galėtų sekti ir Lietuva, o ypač savo, kaip daugiakultūrio miesto tapatybę norintis atskleisti Vilnius, kuriame prieškariu gyveno didžiausia žydų bendruomenė šiaurinėje Europos dalyje. Modernus Lietuvos žydų istorijos muziejus būtų ne vien turistų traukos centras ar vis iškylančio santykio su Lietuvos žydų kultūra klausimo sprendimas. Tai visų pirma būtų paskata mums visiems toliau gilinti žinias apie esamų ir jau išėjusių bendrapiliečių gyvenimą, kultūrą ir istoriją.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.7500
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečiams priteisti milijonai dėl vėžį sukėlusio chemikalo: tiesą nuslėpti padėjo lietuvių kilmės mokslininkas (44)

Plačiai pasaulyje nuskambėjo žinia apie tai, kad jau dviem amerikiečiams, susirgusiems vėžiu,...

„Mercedesas“ su atsukta rida įžiebė konfliktą: moteris prabilo apie žinomos bendrovės veiksmus (228)

Maždaug prieš metus iš Kauno automobilių turguje esančios aikštelės Jekaterina Dumskytė pirko...

Vilniaus burbului tokie dalykai jau net nesisapnuoja: kaip gyvena kita dalis Lietuvos (141)

Lietuvos ekonomika auga sparčiau nei prieš krizę, vidutinis atlyginimas yra daugiau nei...

Britas, išvadavęs moteris nuo kančių: anksčiau naudojome vienas šukas viskam ir tai buvo didžiulė klaida (6)

Prieš keletą savaičių Lietuvoje viešėjusio brito Shauno Pulfrey pavardę čia žino retas, bet...

Pirmas išbandymas naujai Laisvės alėjai: bando šveisti jau trečią kartą (11)

Savaitgalį Kaune vyko mugė „Pavasaris 2019“. Šventė baigėsi, tačiau jos pėdsakai liko iki...

Lemtinga diena: Ukrainoje renkamas prezidentas rinkėjas apie Zelenskį: jį suės gyvą, atnaujinta 17.52 (823)

Ukrainiečiai sekmadienį balsuoja prezidento rinkimuose, per kuriuos jie konflikto draskomos savo...

Iškart po prezidento rinkimų Putinas Ukrainai jau turi paruošęs planą  sustiprintų įtampą konflikte su Kijevo vyriausybe (728)

Rusija gali pasiūlyti pasus žmonėms, gyvenantiems atskilusiuose Rytų Ukrainos regionuose,...

Šri Lankoje per Velykų pamaldas bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo 8 sprogimai: aukų padaugėjo iki 215 atnaujinta 19.26 (733)

Trijose bažnyčiose ir trijuose viešbučiuose Šri Lankos sostinėje Kolombe ir jo apylinkėse...

„Playboy“ magnato Hugh Hefnerio našlės gyvenimas po vyro mirties: kaip ji atrodo be milijonų ir silikoninės krūtinės? (4)

Kai mirė 91-erių sulaukęs „Playboy“ magnatas Hugh Hefneris , našle liko jo žmona –...

Gyvenimą apvertė širdies smūgis svečioje šalyje – teko grįžti namo ir vietoj pirties įrengti cechą (5)

Šviežią aliejų spaudžiančius žmones Vilkaviškio rajone greitai bus sunku suskaičiuoti ant...